GİRİŞİMCİ ZAHİDE İLGERİ’YE KIZININ DOĞUM GÜNÜ PASTASI İLHAM OLDU

GİRİŞİMCİ ZAHİDE İLGERİ’YE KIZININ DOĞUM GÜNÜ PASTASI İLHAM OLDU

Kızının doğum günü pastasını yaptıktan sonra çevresindekilerin ısrarlarıyla kendini bir anda pastanecilik işinde bulan ve Denizli’de kısa sürede tanınır hale gelen Zahide İlgeri, Pasta Perisi isimli işletmesiyle iki yıldır Denizlililerin ağzını tatlandırmaya devam ediyor.

Denizli’nin kadın girişimcilerinden biri olan 33 yaşındaki Zahide İlgeri, iki yıl önce Merkezefendi İlçesi’ne bağlı Gerzele Mahallesi’nde KOSGEB’in destekleriyle açtığı Pasta Perisi isimli işyerinde ürettiği tatları Denizlili vatandaşların beğenisine sunuyor. Birbirinden renkli yaş pastalardan kuru pastalara, birbirinden leziz pohaçalardan, böreklere kadar birçok tadı kendi el işi ve emeğiyle müşterilerinin beğenisine sunan İlgeri’ye Denizlililerin ilgisi her geçen gün artıyor. Evli ve iki çocuk annesi olan İlgeri, sosyal medyayı fazlasıyla aktif kullanıyor ve bu durumun işlerinde ekstra getirilerinin olduğuna inanıyor.

“HER ŞEY KIZIMIN DOĞUM GÜNÜ PASTASI İLE BAŞLADI”
Zahide İlgeri bundan 8 yıl önce o zaman 1’inci yaş günü olan kızı Beyza’nın doğum günü pastasını yaptı. O gün İlgeri’nin hayatında belki de bir dönüm noktası oldu. İlgeri, pastayı tadanlardan olumlu yorumlar aldı. Yakınları,İlgeri’ye: ‘Bize de ücreti karşılığında pasta yapar mısın?’ dediler. Pastaya olan ilgisinde ve pastanecilik mesleğine girişinde kızının doğum gününün belirleyici ve ilham verici olduğunun altını çizen İlgeri, konuya dair şunları aktardı:

”Pasta aşkı, kızımın birinci yaş doğum günü ile başladı. Kızımın doğum günü pastasını yaptım. Ondan sonra doğum günü pastasını tadan eş-dosttan çok iyi ve olumlu geri dönüşler aldım. Bana ‘Zahide çok güzel pasta yapıyorsun. Pastaların gerçekten harika ve leziz… Bize de yapar mısın?’ dediler. Hatta parasıyla yapmamı isteyenler de oldu. Ben ilk başta uğraşamam diye düşündüğüm için yapamam demiştim. Ama beni bir şekilde bu mesleğe ittiler ve bir anda bu iş benim için hobi meslek haline geldi. Pasta yapmayı çok seviyorum ve bu işi yaparken çok eğleniyorum.”

“SOSYAL MEDYAYI AKTİF KULLANMAMIN BÜYÜK FAYDASI OLDU”
Çankaya Üniversitesi İşletme Bölümü mezunu olan İlgeri, bir süre hobi meslek olarak yakınlarına ve isteyenlere pastalar yapmaya devam etti. Sonrasında hobi mesleğini bir işletme açarak büyütmek ve kurumsal bir hale getirmek için harekete geçen İlgeri, sürece ilişkin şunları ifade etti: ”Pasta yapmaya hobi meslek olarak 6 yıl kadar devam ettim ve sonra işimi kurumsal bir boyuta taşımak istedim. KOSGEB’e başvurdum. Gelişen süreçten sonra KOSGEB’in desteğiyle Gerzele Mahallesi’nde ‘Pasta Perisi’ isimli işletmemizi hayata geçirdik. Pastanemin isminin Pasta Perisi olmasının sebebi ise şu: Sihirli olan her şeyi seviyorum. O dönemde ‘Sihirli Annem’ diye bir dizi vardı. O diziden esinlenerek bu ismi verdim. İki yıldır işletmesine devam ettiğim pastanemde yaş pastadan kuru pastaya, böreklerden pohaçaya kadar birçok ev işi ve el emeği, göz nuru tatlarımı pazartesi günleri hariç haftanın her günü hemşehrilerimin beğenisine sunuyor ve gerçekten de olumlu geri dönüşler alıyorum. Sosyal medyayı da çok aktif kullanıyorum. Bu durum bizi ve işletmemizi daha çok ön planda tutuyor. Bugüne kadar sosyal medya sayesinde işlerim çok iyi derece büyüdü ve büyümeye devam ediyor. Marka patentimi de aldım zaten ve hedeflerim arasında şubeleşmeye gitmek var. Pastanemde kahvaltı, doğum günü gibi birçok organizasyona da ev sahipliği yapıyorum.

“ŞENLİKTE HER ŞEY ÇOK İYİ DÜŞÜNÜLMÜŞ”
Bugünlerde EGS Park’da gerçekleştirilen Anne ve Çocuk Şenliği’nde de stant açıp Denizlililerle buluşan Zahide İlgeri, şenlik hakkında ise şu değerlendirmelerde bulundu:“Ben festivalden çok umutluydum ve bu umudum gerçeğe dönüştü. Her şey çok güzel ve iyi düşünülmüş. Alan çok yoğun ve kalabalık. Dışarıda çok güzel aktiviteler var ama ben işimden dolayı dahil olamıyorum. Bu festival geleneksel hale dönüştürülmeli. Çünkü gerçekten süper oldu. Türkiye’de bir ilk olan bu şenliğe her gelen ziyaretçi bizi sosyal medyadan da takip ettikleri için hep şöyle diyorlar. ‘Zahide Hanım yüzünden hem pasta yapıp hem çocuk doğurasım var.’ Yani bunları teşvik ediyoruz hanımlara ve pasta yapmak isteyen anneler de sürekli artıyor. Ben herkesi buraya davet ediyorum. Sabah 10:00 gece 00:00 arası buradayız. Lütfen çıkın çıkın gelin.”

“ANNEMLE BİRLİKTE PASTA YAPMAYI ÇOK SEVİYORUM”
Annesine ilham olan kızı Beyza İlgeri de, “8,5 yaşındayım. Anne ve Çocuk Festivali’ndeyim ve her şey çok güzel. Daha eğlence aktivitelerinin hepsine katılamadım. Çünkü çok kişi olduğundan biraz sıra var. Biz cumartesi gününü eğlence günümüz olarak belirledik. Bugün çalışalım yarın eğlenelim dedik. Annemle birlikte pasta yapmayı çok seviyorum ve çok eğleniyorum. Herkesi buraya şenliğe bekliyoruz.” Diye konuştu.

SERDAR KİRİŞ – PINAR ÇANKAYA 

Denizli Gazetesi uygulamamızı ücretsiz indirip; gelişmelerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir