GEKA YÖRESEL ÜRÜNLERİ TANITTI

GEKA YÖRESEL ÜRÜNLERİ TANITTI

Güney Ege Kalkınma Ajansı’nın, YÖREX Fuarı’nda Aydın, Denizli ve Muğla’nın yöresel ürünlerinin tanıtımı için açtığı stant alanları, başta TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu olmak üzere ziyaretçilerin ilgi odağı oldu.

Yöresel ürünlerin markalaşması ve ticari değer kazanması yolunda önemli bir buluşma noktası haline gelen, bunun yanında üretildiği veya yetiştirildiği yörenin adıyla anılan tarım, gıda, sanayi ürünleri ve el sanatlarının tanıtılması için düzenlenen YÖREX Fuarı'na; Aydın, Denizli ve Muğla’nın oda ve borsaları ile birlikte yöresel ürünler üreten üreticiler katıldı. Antalya Expo Fuar Merkezi’nde, 26-30 Ekim tarihlerinde 7’nci kez düzenlenen YÖREX Fuarı’na GEKA standlarında; Aydın’dan Aydın Ticaret Odası, Aydın Sanayi Odası, Didim Ticaret Odası, Kuşadası Ticaret Odası, Nazilli Ticaret Odası ve Söke Ticaret Odası, Denizli’den Denizli İl Kültür Turizm Müdürlüğü, Denizli Ticaret Odası, Denizli Ticaret Borsası ve Buldan Ticaret Odası, Muğla’dan Muğla Ticaret ve Sanayi Odası, Bodrum Ticaret Odası,  Bodrum Yarımadası Turunçgil Üretici Birliği ve yöresel ürünler üreten özel sektör temsilcileri yer aldı.

GEKA 2 STANDLA TEMSİL ETTİ

GEKA’nın açtığı toplanda 150 metrekarelik 2 stant alanında, Ege’nin yöresel ürünlerinin tanıtımını yapan katılımcılar, ziyaretçilere taze kavrulmuş Denizli leblebisi, Denizli’ye özgü dondurmalı helva, Denizli’den organik bitki çayları, Muğla’nın geleneksel tarhanası, Dalyan narı ve nar suyu, Datça Nurlu Bademi, Kavaklıdere cevizi, Ortaca limonu, Bodrum mandalin yağı ürünleri, Bodrum mandalin gazozu, kolonyası, kurabiyesi ve lokumu, Aydın inciri, zeytin, zeytinyağı ikram ettiler. Ayrıca Denizli’den havlu, bornoz ve ev tekstili ürünleri, Buldan’ın geleneksel dokuma ürünleri, Osmanlı’dan günümüze gelen bir zanaatin devamı olan Yatağan Bıçakları, heybet ve asaletin simgesi efelerin kostümünün ayrılmaz parçası körüklü çizme, el işçiliğiyle ünlü Bodrum Sandaleti ve Muğla’ya özgü bir mermer çeşidi olan coğrafi işaret başvurusu da yapılan Muğla Beyazı mermeri sergilendi.

HİSARCIKLIOĞLU STANDI ZİYARET ETTİ

GEKA tarafından oluşturulan standa, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ziyaret etti. Güney Ege’nin coğrafi işaret tescili almış ve sicil başvurusu yapılmış ürünlerini yakından inceleme olanağı bulduğu her iki standa Hisarcıklıoğlu’nu; Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı ve GEKA Yönetim Kurulu Üyesi Bülent Karakuş, Aydın Ticaret Odası Başkanı ve GEKA’nın bir önceki dönem Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Ülken, Denizli Ticaret Odası. Başkan Yardımcısı İmran Eraslan, GEKA Genel Sekreter Vekili Özgür Akdoğan, Denizli Ticaret Borsası  Başkanı İbrahim Tefenlili, Buldan Ticaret Odası Başkanı Halil Baştürkmen ve diğer oda ve borsaların temsilcileri ağırlarken ürünler hakkında da TOBB Başkanına bilgi verdiler.

YÖREX FUARI, YÖRESEL ÜRÜNLERİN MARKALAŞMASINDA ÖNEMLİ

YÖREX Fuarı’nın yöresel ürünlerin markalaşması, ticari değer kazanması ve tanıtılması açısından doğru adres olduğunu belirten TOBB Başkanı RifatHisarcıklıoğlu, ayrıca ülkemizde yöresel ürünlerin tescillenmesi ve markalaşması yolunda bir bilincin oluşmasında da söz konusu fuarın önemli adımlar attığını söyledi. Aydın, Denizli ve Muğla’nın coğrafi işaretli ürünleriyle ve yaptığı tescil başvurularıyla Türkiye’de bu alanda öncü bir bölge olduğunu söyleyen Hisarcıklıoğlu; doğal güzellikleri, tarımı, sanayisi, kültürü ile farklı lezzetler sunan Güney Ege’nin markalaşma çalışmalarını takdirle karşıladıklarını ifade etti. 

 

Denizli Gazetesi uygulamamızı ücretsiz indirip; gelişmelerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir