Finalistlerin ürünleri görücüye çıktı

Finalistlerin ürünleri görücüye çıktı

Denizli İhracatçılar Birliği’nin(DENİB) geleceğin tasarımcılarını ev ve banyo tekstili sektörü ile buluşturmak amacıyla 2.’sini gerçekleştirdiği yarışmada finale kalan 14 finalist, tasarımlarını sergilemeye başladı.

DENİB, Ticaret Bakanlığı desteği ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) koordinatörlüğünde, geleceğin tasarımcılarını ev ve banyo tekstili sektörü ile buluşturmak, Denizli’nin marka ve tasarım merkezi olması amacıyla DENİB DESIGN Ev ve Banyo Tekstili Tasarım Yarışmasının 2.’sini geçekleştirdi. ‘Zamansız Yolculuk’ temasıyla düzenlenen yarışmada, 2 kategoride ev tekstili ve banyo tekstili alanında yapılan ön eleme sonucunda, 7 ev tekstili ve 7 banyo tekstili olmak üzere 14 proje belirlendi. Tasarımlarının hayata geçirilmesi amacıyla finalistler 14 tekstil firmasıyla eşleştirilerek tasarımlarının üretimini sağlandı. Yapılan çalışmalar sonucunda 14 finalistin tasarımları, iki gün boyunca Nihat Zeybekci Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinlikte sergilenmeye başlandı.

“ÇOK GÜZEL TASARIMLAR ORTAYA ÇIKARMIŞLAR”

DENİB Başkan Yardımcısı İbrahim Uzunoğlu’da sergi alanına gelerek tasarımları yerinde inceledi. Başkan Yardımcısı Uzunoğlu, “Bu yıl geçen yıla bakıldığında biraz daha derli toplu olduğumuzu göreceksiniz. Tasarımcılarda aynı şekilde çok güzel tasarımlar ortaya çıkarmışlar. Bulunduğumuz noktadan bir tık yukarı daha çıkmışız. Hem şehrimiz hem de onlar adına çok sevinçliyim. Yönetim kurulu arkadaşlarıma çok çok teşekkür ediyorum, benden daha çok zaman ayırdılar. Plaj giyiminde kendimizi yansıtamıyorduk, bu şekilde daha güzel oldu” dedi.

“BU ŞEHİR DIŞ GİYİMDE ÜRETİYOR”

Denizli’nin hem üretim hem de son yıllarda moda ve marka konusunda üreten bir kent haline geldiğini belirten DENİB Yönetim Kurulu Üyesi  ve DETGİS Başkanı Mukaddes Başkaya; “ Biz bu sene ikincisini yapıyoruz, daha önce ev ve plaj giyimiydi yarışmamızın adı. Bu şehirde dış giyim de üretiliyor ve biz onu da DETGİS olarak Fashion Week’lerle farklı bir şekilde göstermeye çalışıyoruz ama biz asıl ev ve banyo tekstili yaptığımız için burada da sürekli vurguluyoruz, markalaşmanın önemini, katma değer yaratmanın önemini. Tasarımcılara baktığınızda genel anlamda modaya kanalize oluyorlar ama istiyoruz ki burada, bütün dünyaya üretim yapılan bu şehirde, bütün Dünya markalarıyla çalışan bu firmalara, tasarım olmazsa olmazı zaten bu kadar önemli ve ortadayken, tasarımcıları da şehrimize, sektörümüze dâhil etmek istiyoruz ve bu amaçla yola çıktık aslında” dedi.

“BU SEFER GÜZEL TASARIMLAR ORTAYA ÇIKTI”

Artık bu yarışmanın takip ve merak edilen bir yarışma haline geldiğini ifade eden DETGİS Başkan Yardımcısı Osman Nuri Kes; “ Yarışmanın başından beri artık şunu öğrendik ki tasarım okuyan öğrenciler arasında Denizli İhracatçılar Birliğinin yarışması takip edilen, aranan ve merak edilen bir yarışma oldu. Biz bunu katılımlardan hissedebiliyoruz. İlk senelerde yarışmaya başvuran arkadaşların çizimleri basit kalıyordu, öylesine katılıyorlardı ama bu son yarışmada o kadar güzel tasarımlar çıktı ki elerken biz zorlandık. 28’i 14’e indirirken de biz bunu fark ettik. Burada sadece öğrenciler var bu sene, daha önce profesyoneller vardı, profesyonelleri artık dâhil etmedik bu sürece. Öğrencilerin bu konseptleri, tasarımları profesyonellerden çok daha ileride zaten bu arkadaşlar da geleceğin profesyonelleri. O yüzden ben gelecek adına umutluyum” dedi. 

“SEKTÖRE TASARIMCI KAZANDIRMALIYIZ”

Türkiye büyük bir sektörün en önemli eksikliğinin tasarımcı olduğuna vurgu yapan DESİAD Yönetim Kurulu Üyesi  Bekir Serdar Mutlubaş’da; “Ben tasarım yarışmasının komitesindeyim, son iki yıldan bu yana ev ve banyo tekstili yapıyoruz biliyorsunuz, daha önce ev ve plaj tekstili yapıyorduk. Toplamda 9’uncu yarışma oldu bu ve yapmaya da devam edeceğiz. Öncelikle büyük bir sektördeyiz, bu sektöre tasarımcı kazandırmamız gerekiyor, ben bilinirliğimizin arttığını düşünüyorum ve bu sene yeterince tasarım müracaatı oldu bunların içerisinden seçtiklerimiz şuan izledikleriniz, yarın da bunları değerlendireceğiz, ilk üçü belirlemiş olacağız. Ben şunu önemsiyorum; tasarımların ticari olması önemli, ticarileşmesi gerekiyor. Burada gördüğüm kadarıyla oldukça fazla ticarileşebilecek, satılabilecek, kullanılabilecek ürünler görüyorum bu da bizi mutlu ediyor, amacımıza ulaştığımızın göstergesi” dedi.

“TEKSTİL TASARIMI BİZİM İÇİN ÖNEMLİ”

Ev tekstili ve banyo tekstil tasarımının kendileri için çok önemli olduğunu belirten Moda Yazarı Ümit Temurçin’de; “Ev tekstili ve banyo tekstili tasarım yarışması gerçekten bizim için çok önemli, hem bir moda yazarı olarak, hem de bir Denizli gönüllüsü olarak burada yapılan çalışmaları çok önemsiyorum çünkü artık ev tekstili hayatımızda çok daha önemli bir noktaya geldi hem uyku grubunda hem de evde giydiğimiz kıyafetlerde, banyo grubunda. İnsanlar artık daha doğa dostu kumaşlar, daha da tasarım esprileri olan ürünler seçiyorlar. Denizli çok yenilikçi bir şehir, lokalden globale bizi temsil eden ve ihracat hacmi çok önemli bir şehir. Bu anlamda burada yapılan yarışmayı çok önemsiyorum, giderek talebin de arttığını görmek beni mutlu ediyor. Bu anlamda tabii ki yarışmamızın da sürdürülebilirliğini onlarca yıl devam ettirip kültürümüzü yeni tasarımlarla, insanların hayatlarına farklı coğrafyalardaki farklı tüketici gruplarına iletmek en büyük hedefimiz” dedi.

Serginin ardından aynı yerde tekstil sektörünün, tasarım ve moda camiasının önde gelen isimlerinin ve protokolün katılımlarıyla 27 Ekim 2022 Perşembe akşamı düzenlenecek olan final gecesinde kazananlarının ilan edileceği belirtildi.

Denizli Gazetesi uygulamamızı ücretsiz indirip; gelişmelerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir