FETÖ’DE 33 KİŞİ TUTUKLANDI

FETÖ’DE 33 KİŞİ TUTUKLANDI

Denizli Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) yönelik olarak gözaltında bulunan 89 zanlı’dan 34’ü Denizli Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne çıkarıldı. Mahkemeye çıkartılan 34 kişiden 33’ü tutuklanırken, 1 kişi adli kontrol kararı ile serbest bırakıldı.

FETÖ’DE 33 KİŞİ TUTUKLANDI, 1 KİŞİ SERBEST

15 Temmuz darbe girişiminin ardından tarafından FETÖ/PDY’ye yönelik çalışmalar devam ediyor. Denizli Cumhuriyet Başsavcılığı, Denizli’de yapılan soruşturmalar ve adli çalışmalar hakkında yazılı açıklamada bulundu. Açıklamada; “Cumhuriyet Başsavcılığımızca terör ve örgütlü suçlar soruşturmalarının önemli bir kısmında doktrin ve içtihatlar doğrultusunda Türk Ceza Kanunu'nun314, 221 ve Terörle Mücadele Kanununun 5 inci maddesi kapsamında yürütülmektedir. Cumhuriyet Başsavcılığımızın 2015/28994 sayılı FETÖ/PDY’nin finansının sağlanmasına yönelik soruşturmada önemli bir kısmı tutuklu olan 67 şüpheli hakkında "Terör Örgütüne Üye Olma"suçundan Denizli 2'inciAğır Ceza Mahkemesi nezdinde 15 Kasım 2016 tarihi itibariyle kamu davası açılmıştır. Kamu davası ikame edilen tahkikatın devamı niteliğindeki Cumhuriyet Başsavcılığımızın 2016/30831 sayılı soruşturmasında: FETÖ/PDY’nin finans kaynağını sağladıkları iddiasıyla toplanan deliller muvacehesinde gözaltına alınan 89 şüpheliden ifadelerine başvurulan 34'ü, 21 Kasım 2016 tarihinde Denizli Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk olunmuş, sorgularının yapılmasını müteakiben 33 şüpheli tutuklanmış ve 1 şüpheli soruşturma aşamalarında Türk Ceza Kanunu'nun 221'inci maddesi hükümlerinden yararlanma iradesiyle etkin pişmanlıktan yararlanmakla adli kontrol kararı ile serbest bırakılmıştır” ifadelerine yer verildi.

55 KİŞİ HAKKINDA YASAL SÜREÇ DEVAM EDİYOR

Açıklamada ayrıca geri kalan 55 kişi hakkında da bilgilere yer verilerek; “Soruşturma kapsamında halen gözaltında bulunan 55 şüpheli ile ilgili olarak yasal süre içinde hukukî süreç gerekleri tamamlanacaktır.  Cumhuriyet Başsavcılığımız görevli birimlerince tüm soruşturmalarda başta Türkiye Cumhuriyeti Anayasası olmak üzere, Ceza Muhakemesi Kanunu, Terörle Mücadele Kanunu, Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkında Kanun, ilgili ikincil mevzuat, Olağanüstü Hâl Kapsamındaki Kanun Hükmünde Kararnameler ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi hükümlerine riayet île tahkikat gerekleri olağanüstü fedakârlıklarla yürütülmekte, sair hususlarda ise "soruşturmanın gizliliği" ilkesi sebebiyle açıklama yapılması mümkün bulunmamaktadır “ denildi.

Denizli Gazetesi uygulamamızı ücretsiz indirip; gelişmelerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir