EKONOMİSTLER, DENİZLİ EKONOMİSİNİN FOTOĞRAFINI ÇEKTİ

EKONOMİSTLER, DENİZLİ EKONOMİSİNİN FOTOĞRAFINI ÇEKTİ

NTV’de yayınlanan “EkoAnadolu”, Denizli’de faaliyet gösteren Batı Otomotiv’den canlı olarak yayınlandı. Programa Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, TİM Meclisi Başkan Vekili ve DENİB Başkanı Süleyman Kocasert konuk oldu.

NTV yayınlanan “EkoAnadolu” programını Batı Otomotiv’den canlı olarak yayınlandı. Doğuş Yayın Grubu Ekonomi Grup Başkanı Servet Yıldırım’ın moderatörlüğünü yaptığı EkoAnadolu programına Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, Türkiye İhracatçılar Birliği Başkan Vekili ve Denizli İhracatçılar Birliği Başkanı Süleyman Kocasert, Milliyet Gazetesi Yazarı Güngör Uras, NTV Ekonomi Danışmanı Mahfi Eğilmez konuk oldu. Programda; Denizli, Türkiye ve dünya ekonomisi değerlendirildi. NTV Ekonomi Danışmanı Mahfi Eğilmez, genel hatlarıyla Dünya ekonomisini ve güçlü ülkelerin son durumlarını değerlendirdi. Türkiye’nin son dönemlerde tüm şokları birbiri ardına yaşadığını belirten Eğilmez “Küresel kriz patladı, ülke ateş çemberiyle çevrildi, Rusya krizi patlak verdi, terör giderek arttı, son olarak da darbe girişimi yaşandı. Ancak, tüm bunlara rağmen Türkiye ayakta kalmayı başardı. Ancak, ister istemez hız kaybettik. Bu da normaldi. Beklentim enflasyonda bir düşüş yaşanmayacak, istihdamda da kayda değer bir artış gözlenmeyecek” diye konuştu.

“SON ZAMANLARDA DENİZLİ TAM ANLAMIYLA PATİNAJ YAPIYOR”

Denizli ekonomisine ilişkin bilgiler veren ve Türkiye istihdamının yüzde 1.14’ünün Denizli tarafından karşılandığını belirten Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci,kadın istihdamında zirvede yer aldıklarını belirtti. Denizli’nin vergi matrahında 12’nci sırada yer aldığını ve en çok ihracat yapan 8’inci il konumunda olduklarını ifade eden Başkan Keçeci, “Son zamanlarda Denizli tam anlamıyla patinaj yapıyor. Denizli özellikle ihracatta trendini koruyabilmek için aylık 300 milyon Dolar seviyesinde ihracat yapmalı. 1980 sonrasında Denizli doğal taş konusunda çok önemli bir yere geldi. Mermer, ülkemizin ciddi bir serveti. Bu nedenle de blok olarak satmak yerine, katma değeri daha yüksek ürün haline getirmek zorundayız. Blokları Çin’e gönderip, işlenmiş halde geri alıyoruz. Dünyanın stratejik birçok yapısında Denizli mermeri kullanılıyor, ancak biz satamıyoruz” diye belirtti.

“TÜRKİYE’YE DÜŞEN ÇOK DAHA FAZLA ÇALIŞMAK”

Denizli’nin 10 yıl öncesine kadar ev tekstili ağırlıklı bir yapıya sahip olduğunu belirten Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkan Vekili ve Denizli İhracatçılar Birliği Başkanı Süleyman Kocasert, günümüzde farklı sektörlerde de güçlendiklerini söyleyerek, “10 yıl önce Denizli ihracatının yüzde 75’in ev tekstili oluştururken, şimdi bu yüzde 45’ler seviyesinde. Bu durum tekstil ihracatında azalmayı göstermiyor. Aksine artış olmasına rağmen, katma değeri daha yüksek kalemlerin devreye girmesiyle, toplam hacimdeki payı azalıyor. Keçeci’nin ‘Denizli son iki yıldır patinaj yapıyor’ tespitine katılıyorum. Denizli artık patinaj yapıyor, yerinde sayıyor. Fiili ihracat artıyor gibi görünse de değer bazında azalmalar var. Özellikle 15 Temmuz sürecinden sonra bize düşen, Türkiye’ye düşen çok daha fazla çalışmak” diye konuştu.

“HIZLI TREN DENİZLİ İÇİN ZORUNLUDUR”

Denizli’nin aktif bir havalimanı olmamasına, denizle bağlantısının bulunmamasına ve hızlı treninin olmamasına rağmen gösterdiği başarının her türlü takdiri hak ettiğini ifade eden Kocasert, “Hafif ihracat karayolu ile çözülüyor. Her gün çok sayıda TIR yola çıkıyor. Ancak; ağır metal, makine ve mermerin taşıması ciddi bir sorun. Bunun için hızlı tren Denizli için zorunludur. Havalimanı’na kargo uçaklarının daha sık inip kalkması gerekiyor. Denizli’de liman olsaydı, hızlı tren olsaydı, şu anda çok farklı bir yerde olurduk” diye konuştu.

““OTOMOTİV SEKTÖRÜ, TÜRKİYE EKONOMİSİ AÇISINDAN LOKOMOTİF BİR SEKTÖRDÜR”

Türkiye’de yapılan ihracatın maddi değer olarak ağırlığının büyük bir oranı otomotivden geldiğinin altını çizen Batı Otomotiv Yönetim Kurulu Üyesi Gökhan Manisalı, “Otomotiv sektörü, Türkiye ekonomisi açısından son derece önemli ve lokomotif bir sektördür. Türkiye’de 4-5 üretici marka var. Bu markalar ihracatı çok ciddi anlamda katkı sağlıyor. Dolayısıyla otomotiv sektörü tüm sektörlerin içerisinde en önemli ve şu an hali hazırda ülkemizin içinde bulunduğu durum itibariyle çarkını bir şekilde döndüren sektörlerden biri. Denizli özelinde bakacak olursak, ilimiz potansiyel bir şehir olması sebebiyle tüm markalarda hem binek hem hafif ticari olarak yaklaşık bir yılda 12 bin araç satılıyor. Türkiye’deki 3 büyük şehirden sonra Denizli önemli bir yerde. Sektördeki en büyük sıkıntı, araçların üzerindeki vergi konusu. Bütün araçlar ÖTV’ye tabidir. Şu an oransal olarak motor hacmine bağlı olmakla beraber yüzde 45’ten yüzde 130’a kadar otomobillerinden üzerinden özel tüketim vergisi alınmaktadır. Bu da sektörün üzerinde ciddi bir vergi yükü. İnsanların alım durumunu zorlaştırıyor. Türkiye otomotiv vergileri anlamında da Dünya’da rekortmen bir ülke. Bu vergilerin düzenleneceği ile ilgili çok ciddi duyumlar alıyoruz. Otomobil alma düşüncesi olan vatandaşları yılbaşından önce araç almalarını öneriyorum” dedi.

Denizli Gazetesi uygulamamızı ücretsiz indirip; gelişmelerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir