‘DÜNYA PİYASASINDA SON TRENDLER VE İHRACAT’ DENİZLİ’DE ELE ALINDI

‘DÜNYA PİYASASINDA SON TRENDLER VE İHRACAT’ DENİZLİ’DE ELE ALINDI

İstanbul Fuarcılık A.Ş. ve Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TETSİAD) işbirliği ile ‘Dünya Piyasasında Son Trendler ve İhracat’ temalı ev tekstili sektör buluşması gerçekleştirildi. Toplantının en önemli gündemi ise; Türkiye’nin en büyük ev tekstili fuarları olan EVTEKS ve Home&Tex Fuarları idi.

Fuarcılık sektörünün lider kuruluşlarından olan CNR Holding, ticari ortakları ile sektörel buluşmalar gerçekleştirmeye devam ediyor. Denizli’de, Anemon Otel’de düzenlenen buluşmada CNR Holding yöneticileri, Türkiye’nin en büyük ev tekstili fuarları olan ve bu yıl 25’incisi gerçekleştirilecek EVTEK S ile Home&Tex Fuarlarının önemli ticari ortaklarından olan Denizli firmalarla bir araya geldi.  CNR Holding kuruluşlarından İstanbul Fuarcılık A.Ş. ve Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TETSİAD) işbirliği ile ‘Dünya Piyasasında Son Trendler ve İhracat’ temalı ev tekstili sektör buluşması yapıldı. Toplantıda hayata geçirilen ev tekstili fuarlarının ihracata sağladığı katkı, Türk ev tekstili sektörünün dünü ve bugünü, fuarların ülke ve katılımcı firmaların ihracat oranlarına kattığı değerler ele alındı. Türk ev tekstil sektörünün dünyada daha iyi bir konuma gelmesi için yapılması gereken atılım ve yeniliklerin ele alındığı toplantıya; Denizli Valisi Hasan Karahan, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, CNR Holding İcra Kurulu Başkanı Ali Bulut, TETSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sami Aydın, Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Memişoğlu, Ekonomist – Akademisyen Prof. Dr. Emre Alkin ve iş dünyasından birçok isim katıldı.

 “DENİZLİ İHRACATI BU SENE 3 BUÇUK MİLYAR DOLAR’I BULACAK”
TETSİAD yönetim kurulunda yer aldığı için bir nevi ev sahibi olduğunu hatırlatan DENİB Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Memişoğlu, “Konularımız; gelişen trendler, dünya piyasaları, ekonomi.  Ben de bir ev tekstilcisiyim. TETSİAD ile beraber dünyadaki en önemli fuarlardan olan EVTEKS ve Home&Tex fuarlarını düzenliyoruz. Burada Denizli sanayisine ve iş dünyasına bu fuarların lansmanı yapılacak. Tahminlerimize göre; Denizli ihracatı bu sene 3 buçuk milyar Dolar’ı bulacak. Ülkemizin de 170 milyar Dolar’ı aşmak gibi bir hedefi var. Umarım hedeflerimizi gerçekleştiririz. Denizli sadece tekstil de değil diğer sektörlerde de ihracatını geliştiriyor. 2002’de Denizli ihracatının yüzde 80’i ev tekstili iken; bugün bu oran yüzde 57’de. Fuarlar konusuna değinecek olursam; fuarlar sayesinde markalarımızı insanlara daha kolay bir şekilde sunabiliyoruz. Artık fuarlarda kendi koleksiyonlarımızla yer alıyoruz. Fuarlar sayesinde özellikle 3-4 saatlik uçuş mesafesinde olan ülkelerde Türk markaları aranan ürünler haline geldi” dedi.

“TÜRKİYE’YE OLAN GÜVEN ARTTI”
“Dünya’da Türkiye’nin tek markası; EVTEKS’tir” diyen TETSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ali Sami Aydın sözlerine şöyle devam etti: “Bunun da en önemli mihenk taşlarından biri Denizli’nin ürettiği havlular ve yatak çarşafları. Bu sektör dünyada Türkiye’yi tanıtan en önemli sektör. Türkiye 15 Temmuz ve sonrasında zor bir dönem geçirdi. Şimdi yeni seçimden sonra 5 yıllık bir hükümet var. Bu da Türkiye’ye olan güven arttırdı. Türkiye’ ye seyahat konularında artış olacak. Gelen yabancı yatırımcılar da artacak. Onun için bu fuarı çok önemsiyoruz ve geleceğe umutla bakıyoruz.”

“BU YIL EVTEKS FUARI’NIN 25’İNCİSİNİ YAPACAĞIZ”
TETSİAD – CNR Holding işbirliği ile katılım ve nitelik bakımından dünyanın sayılı fuarlarından birini düzenlediklerini vurgulayan CNR Holding İcra Kurulu Başkanı Ali Bulut; “Bu yıl EVTEKS Fuarı’nın 25’incisini yapacağız. Buradaki amacımız; fuara giden yolda sektörle bir araya gelerek onların beklentilerini almak, nabızlarını tutmak, dünyadaki gelişmeleri onlarla paylaşmak. Fuardan beklentimiz katılım anlamında sayımızı ve niteliği arttırmak” diye konuştu.

“SANAYİ 4.0 ÇOK ÖNEMLİ”
 Dünya piyasasındaki trendleri katılımcılarla paylaşan Ekonomist – Akademisyen Prof. Dr. Emre Alkin; “Türkiye üretmeyi ve büyümeyi kafaya takmış bir ülke. Üretmekten önceki ve sonraki faaliyetler çok önemli. Öncekiler; katma değer, tasarım, inovasyon, marka, AR-GE, teknoloji; ürettikten sonra ise; pazar, fuarcılık, reklam, lojistik gibi parçalar var. Bunlar iyi çalıştığı sürece malımızı değerli satma imkanımız var. Bu bağlamda ev tekstilcileri kilogram değeri yüksek mallar satıyorlar. Bunu daha da arttırabilmek mümkün.  Denizli dünya trendlerini yakalıyor ki ciddi bir ihracatı var. Fakat bizim için önemli olan Sanayi  4.0’ a geçmek. Sanayi 4.0’ın amacı; müşteri memnuniyetini sağlayacak alt yapıyı oluşturmak. Denizli geleceğe hazırlıklı olmalı. Şöyle ki; gelecekte robot teknolojisinden daha çok faydalanılacak. Denizli’nin bu konuda günün gereklerini iyi takip etmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

“HOME&TEX FUARI 26-29 EYLÜL’DE YAPILACAK”
Ev Tekstil ve Dekorasyon Fuarı (Home&Tex) 26-29 Eylül 2018’de yapılacak. Bu yıl 25’incisi düzenlenecek EVTEKS APRİL Fuarı ise 23-27 Nisan 2019 tarihlerinde gerçekleştirilecek. EVTEKS Fuarı’na 2017 yılında toplam 756 firma katılmıştı ve 130 bin 61 ziyaretçi almıştı. Denizli’den katılan firma sayısı ise 92 olmuştu.  2018 yılında ise toplam katılımcı firma sayısı 846’ya yükselmiş, 135 bin 158 ziyaretçi almıştı. Fuara Denizli’den 94 firma katılmıştı. Toplantıda iki önemli fuarda hedefin bu sayıları daha da yükseltmek olduğu vurgulandı.

PINAR ÇANKAYA – SERDAR KİRİŞ

Denizli Gazetesi uygulamamızı ücretsiz indirip; gelişmelerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir