Duayen işadamı Hasan Tekin Ada vefat etti

Duayen işadamı Hasan Tekin Ada vefat etti

Denizli sanayisinin duayen isimlerinden hayırsever iş insanı Ada Tekstil’in Kurucusu Hasan Tekin Ada, yaşlılığa bağlı sebeplerle tedavi gördüğü hastanede hayata veda etti. 73 yaşında hayata gözlerini yuman Ada, Müftü Ahmet Hulusi Efendi Camii’de kılınan cenaze namazının ardından Asri Mezarlık’ta toprağa verildi.

Denizli sanayisinin duayen iş insanlarından Ada Tekstil’in Kurucusu Hasan Tekin Ada, yaşlılığa bağlı sebeplerle tedavi gördüğü hastanede hayata veda etti. 73 yaşında hayata gözlerini yuman iş insanı Hasan Tekin Ada için ikindi namazına müteakip Müftü Ahmet Hulusi Efendi Camii’de cenaze töreni düzenlendi. Törene; Denizli Valisi Hasan Karahan, Eski Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, Pamukkale Kaymakamı Hayrettin Balcıoğlu, Denizli Sanayi Odası Başkanı Müjdat Keçeci, Denizli Ticaret Odası Başkanı Uğur Erdoğan, Denizli Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Tefenlili, Eski DENİB Başkanı Süleyman Kocasert, Eski Denizlispor Başkanı Mustafa Baysal, denizli il milli eğitim müdürü mahmut oğuz, eski merkezefendi belediye başkanı Muhammet Subaşıoğlu, eski pamukkale belediye başkanı hüseyin gürlesin, işadamları, sevenleri ve dostları katıldı.

Müftü Ahmet Hulusi Efendi Camii’de kılınan cenaze namazının ardından duayen iş insanı, Asri Mezarlık’ta toprağa verildi. Eğitime verdiği destekleriyle de tanınan iş insanı Hasan Tekin Ada, 18 derslikli Anadolu Lisesi’nin yapımını üstelenmişti.

HASAN TEKİN ADA KİMDİR?

Hasan Tekin Ada, 01 Aralık 1946 yılında Denizli’nin Babadağ ilçesi’nde dünyaya geldi. İlkokulu bitirince 1958 yılında birkaç şirkette çalışarak iş hayatına başladı. Dört yıllık çalışma süresince hem ticareti hem de muhasebeyi öğrendi. 1962 yılında Denizli’ye taşındı ve bir muhasebe bürosunda bir yıl daha tecrübelerini artırdı. 1963 yılında 17 yaşında muhasebeci olarak bir şirkete girdi ve burada üç yıl çalıştı. 1966-1968 yıllarında askerlik görevini yaptı. 1968 yılında kendi adına muhasebe bürosu açtı. 1969 yılında muhasebe bürosunu kapatıp, mendil üretimi yapan bir şirkette satış elemanı olarak çalıştı. 1970 yılında kendi işyerini açtı ve mendil satıcılığı ile başladığı bu işte mendil üretimine geçti. Aynı yıl içerisinde Müfide Hanım ile evlendi. Bu evlilikten Mustafa, Sibel ve Çiğdem isimli çocukları oldu. 1990 yılında Anadolu’nun ve Denizli’nin ilk çorap fabrikasını kurdu. 1996 yılında iç giyim imalatına başladı. 1999 yılında Denizlispor’da görev aldı ve o sene Denizlispor, 1. Lige çıktı. 2000 yılında Babadağ Sanayici ve İş Adamları Derneği’nin (BASİAD) başkanı iken Denizli Platformu’nu kurdu ve bir yıl platformun sözcülüğünü yaptı. 2005 yılında Denizli’de ilk olarak 50 bin metrekarelik bir sera kurdu ve domates üretimine başladı. 2011 yılında Denizli’de kozmetik üretimine başladı. Halen bu firmaların başarısı ile ülkemizin ihracatında katkı yapmakta ve birçok insana iş imkanı sunmaktadır.

Denizli Gazetesi uygulamamızı ücretsiz indirip; gelişmelerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir