DTO’NUN NEFES KREDİSİ BAŞVURULARI BAŞLADI

DTO’NUN NEFES KREDİSİ BAŞVURULARI BAŞLADI

Geçtiğimiz yıl yoğun ilgi gören Denizli Ticaret Odası (DTO) üyesi KOBİ’lerin yararlanabileceği ve finansman sorunlarının giderilebilmesi için “Nefes Kredisi” başvuruları alınıyor.

Denizli Ticaret Odası (DTO) üyesi KOBİ’lerin yararlanabileceği “Nefes Kredisi” başvuruları alınıyor. Geçen sene yoğun ilgi gösterilen “Nefes Kredisi” uygulaması, KOBİ’lerin finansman sorunlarının giderilebilmesi için bu yıl da uygulanacak. 2018 Nefes Kredisi’nde antlaşmalı banka sayısı arttırıldı. Hazine Müsteşarlığı, Kredi Garanti Fonu ve TOBB arasındaki protokole Ziraat Bankası, Denizbank, Halkbank, Vakıfbank, Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım Bankası da dahil oldu.

UYGULAMADAN KOBİ’LER YARARLANABİLİYOR
Denizli Ticaret Odası’nın KOBİ niteliğindeki üyeleri yaklaşık 100 milyon TL tutarındaki kredi hacminden yararlanabilecek. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın tanımına göre, yıllık 250 kişiden az çalışan istihdam eden ve yıllık satış hasılatı veya mali bilançosundan biri 40 milyon TL’yi aşmayan ekonomik birimler veya girişimler, KOBİ niteliği taşıyor.

 “DTO’NUN MÜDAHİL OLMASI SÖZ KONUSU DEĞİL!”
DTO Başkanı Uğur Erdoğan, kredi değerlendirme sürecinde odalarının kredi onayına ilişkin herhangi bir etkisi ve referans olma durumu olmayacağına dikkat çekti. Başkan Erdoğan, “Üyelerimiz Ziraat Bankası, Denizbank, Halkbank, Vakıfbank’ın il merkezindeki tüm şubeleri üzerinden söz konusu krediye başvuruda bulunabilecek. Kredi toplamda 18 ay vadeli olup, bunun ilk 6 ayı anapara ödemesiz, kalanı ise aylık eşit taksitler halinde 12 ayda geri ödenecek şekilde düzenlenecek. Kredinin brüt faiz oranı veya kâr payı aylık yüzde 0,99; yıllık ise yüzde 11,88. Kredi azami limiti, grup iştirakleri de dâhil 150 bin TL. Kredinin teminatı yüzde 85 oranında Kredi Garanti Fonu kefaleti ile kalan yüzde 15’lik kısım ise ilgili bankanın mevcut kredi teamülleri çerçevesinde şekillenecek” diye konuştu.

“51 TL’NİN ÜZERİNDE MASRAF TALEP EDİLMEYECEK”
Başkan Erdoğan, protokolü imzalayan bankalar tarafından masraf olarak talep edilecek tutarın en fazla kefalet oranının yüzde 0,03’ü ile sınırlı olacağını, dolasıyla bankalar tarafından 51 TL’nin üzerinde masraf talep edilmeyeceğini de hatırlattı. Erdoğan, “Nefes Kredisi’ne başvurular 2 Nisan 2018 Pazartesi Günü başladı. KOBİ'lerin Nefes Kredisi'ne başvurabilmeleri için öncelikle odamıza gelerek ‘TOBB Nefes Kredisi Başvurusu İçindir’ ibaresini içeren Faaliyet Belgesi almaları gerekiyor; çünkü bu belge olmadan banka talebini kabul etmeyecek. Daha sonra da antlaşmaya dahil olan bankaların herhangi bir şubesine giderek bankanın talep edeceği kredi evrakları ile kredi için müracaat edecekler. Nefes Kredisi, üyelerimize ve ülkemize hayırlı olsun” dedi.

BAZI NACE KODLARINDAKİ İŞLETMELER FAYDALANAMAYACAK!
Söz konusu kredide, hizmet veya imalat diye sektör ayrımı yok. Ancak, nace kodu 477301 olan belirli bir mala tahsis edilmiş mağazalarda insan sağlığına yönelik eczacılık ürünlerinin perakende ticaretiyle uğraşanlar, nace kodu 649204 olan tarım kredi kooperatiflerinin kredi verme faaliyetlerinde bulunanlar, nace kodu 649901 olan factoring faaliyetleri, nace kodu 661204 olan döviz büroları, nace kodu 661906 olan esnaf ve sanatkârlar kredi kefalet kooperatiflerinin kredi aracılık faaliyetleri ile kredi garanti fonunun faaliyetleri, nace kodu 692001 olan mali müşavirlik hizmetleri ile nace kodu 692004 olan yeminli mali müşavirlik faaliyetlerinde bulunan işletmeler, bu krediden faydalanamayacak.

 

HABER MERKEZİ

Denizli Gazetesi uygulamamızı ücretsiz indirip; gelişmelerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir