DTB’de Ceviz Projesi’nin seyri değerlendirildi

DTB’de Ceviz Projesi’nin seyri değerlendirildi

Denizli Ticaret Borsası (DTB) Toplantı Salonu’nda düzenlenen toplantıda; Valilik, Büyükşehir Belediyesi, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ve DTB’nin ortaklaşa yürüttüğü ‘Ceviz Üretim Alanlarının Geliştirilmesi Projesi’ değerlendirildi.

Denizli Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ve Denizli Ticaret Borsası’nın (DTB)ortaklaşa yürüttüğü ‘Ceviz Üretim Alanlarının Geliştirilmesi Projesi’ kapsamında toplantı düzenlendi. DTB Toplantı Salonu’nda yapılan toplantıya; Denizli Valisi Hasan Karahan, Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Tarım ve Orman İl Müdürü Yılmaz Erkaya, DTB Başkanı İbrahim Tefenlili ve Tarım ve Orman İlçe Müdürleri katıldı. Toplantıda; ‘Ceviz Üretim Alanlarının Geliştirilmesi Projesi’nin mevcut durumu ve ilerili aşamalarda neler yapılması gerekildiği konuşuldu. Toplantıda konuşan DTB Başkanı İbrahim Tefenlili, dünya ceviz üretimi hakkında bilgiler verdi. Türkiye’nin ceviz arazisi bakımında 3’üncü sırada olduğunu belirten Başkan Tefenlili, üretim bakımından 4’üncü sırada olduğunu vurguladı. Türkiye’nin retimde üst sıralarda yer almasına rağmen ülkenin ceviz ithalatçısı bir ülke olduğuna dikkat çeken Başkan Tefenlili, yıllık ceviz ithalatının 154 milyon Dolar olduğunu ifade etti. Başkan Tefenlili, “İtalya’dan sonra dünyada cevize ithalatına en çok para harcayan ülkeyiz. Topraklarımız ceviz üretimine son derece uygun. Biz paydaşlarımızla birlikte neden paramızı ithalata harcayalım diye düşündük ve bu güzel projeyi başlattık. Vatandaşlarımızın da projeye yoğun ilgi göstermesi ne kadar doğru bir yolda olduğumuz en büyük kanıtıdır. Proje kapsamında 500 bin ceviz fidanını toprakla buluşturmayı amaçladık. Görüyoruz ki bu sayıların çok daha üstüne çıkacağız. Toprakla buluşan fidanlarımız verime geçtiğinde ithalatımız 50 milyonda Dolar daha azalacak. Ülke ekonomimize ciddi bir katkı sağlamakla birlikte çiftçilerimize, vatandaşlarımıza ek gelir sağlamış olacağız. Topraklarımızdan elde ettiğimiz verim artacak” dedi. Başkan Tefenlili’nin konuşmasından sonra Tarım ve Orman İl Müdürlüğü yetkili personelleri proje süresince yapılan çalışmalar, fidan temininde dikkat edilen hususlar konularında bilgiler aktardı.

“DENİZLİMİZİN VE ÜLKEMİZİN BÜYÜK KAZANIMLARI OLACAK”

Dağıtım yapılan ilçelerden sürekli olumlu geri dönüş alındığını belirten Denizli Belediye Başkanı Osman Zolan; “Biz de böyle bir projenin içerisinde yer almaktan gurur duyuyoruz. İşçilerimizle ve araçlarımızla tüm ilçelerdeki dağıtıma katkı sağlıyoruz. Proje sonunda Denizlimizin ve ülkemizin büyük kazanımları olacak” diye konuştu.

“ÜSTÜMÜZE DÜŞEN GÖREVİ YAPACAĞIZ”

Valilik olarak projenin yürütücüleri içerisinde yer aldıklarını belirten Vali Hasan Karahan, şunları söyledi: “Projeyi yürüten, takip eden tüm personelimize teşekkürlerimi sunuyorum. Sahada, ilçelerde görevli olan arkadaşlarımızın özverili çalışmalarını yakından takip ediyoruz, bundan sonraki süreçte işimizi daha sıkı tutup dikilen fidanlardan maksimum verimin alınması için üstümüze düşen görevi yapacağız.” Vali Karahan’ın konuşmasından sonra projenin ileriki aşamalarında ne gibi çalışmalar yapılacağı konuşuldu.

Denizli Gazetesi uygulamamızı ücretsiz indirip; gelişmelerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir