DR. TOSUN KOŞACAK, KANSERLİ ÇOCUKLARA UMUT OLACAK

DR. TOSUN KOŞACAK, KANSERLİ ÇOCUKLARA UMUT OLACAK

12 Kasım Pazar günü İstanbul’da düzenlenecek olan Vodafone İstanbul Maratonu’na koşucu olarak katılan Özel Sağlık Hastanesi Genel Cerrahı Op. Dr. Fatih Tosun, kanserli çocuklara umut olacak.

Özel Sağlık Hastanesi’nde Genel Cerrah olarak görev yapan Op. Dr. Fatih Tosun, geçen ay Antalya’nın Belek ilçesinde bu yıl ikinci kez düzenlenen ‘İronMan Turkey’ 70,3’te parkuru tamamlayarak Denizli’nin ilk ‘Demir Adamı’ olarak tarihe geçmişti. Bin 300 sporcunun katıldığı yarışlarda aralıksız bin 900 metre yüzme, 90 km bisiklet ve 21 km de yarı maraton koşan Dr. Tosun, ekstrem sporlarda da kentin ismini duyurmayı başarmıştı. Denizli’nin Demir Adamı Tosun, şimdi de bu hafta sonu İstanbul’da 38. Kez düzenlenecek Vodafone İstanbul Maratonu’na katılacak. 42 kilometrelik parkuru Denizlili 4 yaşındaki lösemi hastası Sare Dönmez’in resminin basılı olduğu tişörtle koşacak olan Tosun, bitirebilmesi halinde madalyasını küçük Sare'ye bağışlayacak. Koşu nedeniyle başlatılan kampanyada elde edilen gelir de kanserli çocuklar için kullanılacak. Bağışlı koşu İstanbul’da 13 Kasım Pazar günü yapılacak.

“KAZANACAĞIM MADALYAYI SARE DÖNMEZ’E ARMAĞAN EDECEĞİM”

İstanbul Büyüklehir Belediyesi’nin düzenlediği ülkemizin en büyük spor etkinliğinde, dünyanın birçok yerinde düzenlenen maratonlar gibi ‘Bağışlı maraton’ sisteminin de uygulanacağını belirten Dr. Tosun, “Maratonla ilgili olarak 30 yardım kuruluşu, dernek ve vakfın bir araya gelmesiyle kurulan ‘İyilik Peşinde Koş’ platformu altında Kanserli Çocuklara Umut Vakfı (KAÇUV)’da var. Maraton koşucusu olarak üzerinde 4 yaşındaki Denizlili lösemi hastası Sare Dönmez’in resminin basılı olduğu tişörtle katılacağım yarışta, duyarlı Denizli halkından KAÇUV’a bağışta da bulunmasını istiyoruz. 7 Kasım Pazartesi günü başlattığımız bağış kampanyamız büyük ilgi görüyor. Dört günde çağrımıza destek vererek platformun sitesine giren yaklaşık 190 kişi AÇUV’a 22 bin TL bağışta bulundu. 25 bin TL olarak belirlediğimiz hedefimize yüzde 88 oranında ulaştık. Maratondan bir hafta sonrasına kadar bağışlar devam edecek. Bu sürede bağış hedefimizi arttırmayı da düşünüyoruz. Toplanan bağışlar tamamen KAÇUV’a gidecek. KAÇUV’da kanser hastası çocukların tedavisinden, tedavi için İstanbul’a giden ailelerin barınma sorununun çözümüne kadar birçok alanda bu parayı kullanacak. Kanserli çocuklara dikkat çekmek için hayata geçirilen bağış projesinde olmaktan çok mutluyum. Kazanacağım madalyayı ise Ankara Üniversite Hastanesi’nde lösemi tedavisi gören 4 yaşındaki Sare Dönmez’e armağan edeceğim ” dedi.

“YAPILAN BAĞIŞLARIN TAMAMI KAÇUV’A GİDECEK”

6. sıraya yükseldi Kanserli çocuklar için katılacağı bağış maratonuyla ilgili olarak yaptıkları duyurulardan sonra yapılan bağışlarla Türkiye’deki tüm bağışçılar arasında bağış sıralamasında 5. sıraya yükseldiğini belirten Tosun, “Maratona katılmak için tüm masrafları kendim karşılıyorum. Benim projeme yapılan bağışların tamamı KAÇUV’a gidecek. Çocuklarda sık görülen lösemi tedavi edilebilen bir hastalık. Ancak 6 ayla 5 yıl arasında çocukların tedavi altında olması gerekiyor. Bu tür lösemili hastaların ailelerinden ihtiyaç sahibi olanlar çok. Bu tür maratonlar ve etkinliklerle insanların dikkatini bu hastalığa ve çocuk hastalara çekmek istiyoruz. Maratonla verdiğimiz mesajla insanlardan kanserli çocuklar için destek istiyoruz. Bu paralar KAÇUV tarafından ihtiyaç sahibi hasta çocuklar ve aileleri için kullanılacak. Maratonda da dereceye girebilirsem Denizli’nin ismini de kanserli çocuklarla birlikte duyurmuş olacağım” diye konuştu.

“DENİZLİLİLERDEN ALLAH RAZI OLSUN”

Denizlililerin projeye verdikleri destekten memnun kalan Dr. Tosun, “Denizlililerden Allah razı olsun. Çok teşekkürler. Onların üzerine gitmem, onları zorlamam gerekmiyor. Denizli’nin basit tek bir projesi İstanbul’daki 4 projenin ardından 5’inci oldu. İstanbul’u bölgelere bölseniz, şuanda Denizli en büyük projeyi yapıyor. Benim Denizlililerden isteyecek hiçbir şeyim yok. Gerçekten çok teşekkürler. Bunu sadece maddiyat olarak düşünmek de çok doğru değil. Ben farkındayım ki para vermeseler de yazılarıyla, destekleriyle, gördükleri yerdeki konuşmalarıyla bu çocukların durumuna hepsi içten destek oluyor. Bu güne kadar bu kadar ilgi göstermemelerinin nedeni, farkındalık olmamasıdır. Çocukların böyle  olmasını öğrenen herkesin o kadar içten duygusunu gördüm ki; onlara bir şey söylememe, gerek yok. Ben Denizlililere teşekkürden başka bir şey diyemem” şeklinde ifade etti.

“5 GÜNDE UMDUĞUMUZUN ÜZERİNDE BAĞIŞ TOPLADIK”

Özel Sağlık Hastanesi Genel Cerrah Op. Dr. Fatih Tosun tarafından başlatılan kampanyaya ilk günden beri büyük destek veren Av. Adil Giray Çelik, şunları aktardı: “KAÇUV yöneticileriyle ben görüştüm. Diğer koşucular bir yıldır bağış topluyorlar. Biz bu 5 gün önce dahil olduk. 5 günde umduğumuzun üzerinde bağış topladık. Hem katılımcı hem de miktar olarak Fatih Bey, şu anda birinci sırada. Bütün olay Fatih Bey üzerinden gidiyor. 28 Temmuz’da maalesef lösemi teşhisi konan bir evladımız var. Ailesiyle birlikte Ankara’da tedavi görüyor. Aile bu olaya çok sahip çıkmış. Çünkü onların durumu iyi ve iyi koşullarda çocuğa bakıyorlar. Kızımızın annesi Herkesin o şekilde olmadığı söyledi.  Kampanya onlarda büyük bir heyecan uyandırmış. 10 dakikada bir bakıyorlar ancak kampanyaya direk dahil olmak istemiyorlar. Çünkü bir anne bir baba direk olaya girerse evlatlarının durumu nedeniyle katılamıyorlar.”

“BÜTÜN KAHRAMAN FATİH BEY’DİR”

Dr. Tosun’un 3 hafta önce ‘İronMan Turkey’ yarışına katıldığının altını çizen Av. Çelik, “‘İronMan Turkey’ yarışının ardından kasları dinlenmeden bir çocuk için 42 kilometreyi koşarak; o madalyayı alıp da kanserli yavruya götürmek için yapması inanılmaz bir şey. Biz de ucundan tutmak istedik. Bütün kahraman Fatih Bey’dir. İnanılmaz bir insandır. Ben onu tanıdığım için çok onurluyum, gururluyum. İyi ki onu tanıdık, iyi ki bu işin içine girdik. İnşallah insanlar da bu duyarlılığı gösterirler. Biz çok üstün vasıflara sahibiz, bu vasıflara tekrar kazanmamız lazım. Her evde bir hikaye var. Her evde sevinç de var hüzün de var. Sevinçleri paylaşalım ama açıkları da paylaşalım. Atalarımız, ‘Sevinçler paylaştıkça büyür, acılar da paylaştıkça küçülür’ diyor. Böyle düşünmemiz gerekiyor. Yüce yaradan kimseye böyle acılar vermesin. Verdiği zaman da binlerce yıldır gelen o haysietlerimizi unutmayalım” dedi.

Denizli Gazetesi uygulamamızı ücretsiz indirip; gelişmelerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir