DİŞLENME DÖNEMİNDE DİŞ SAĞLIĞINA DİKKAT

DİŞLENME DÖNEMİNDE DİŞ SAĞLIĞINA DİKKAT

Denizli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği’ne bağlı Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi Diş Tabibi Ece Işık 6 – 12 yaş arasını kapsayan karışık dişlenme döneminde çocuklarda diş sağlığına dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

Denizli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği’ne bağlı Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi Diş Tabibi Ece Işık 6 – 12 yaş arasını kapsayan karışık dişlenme dönemi hakkında açıklama yaptı. Çocuklarda ilk süt dişinin 6- 8 aylıkken çıktığını, 3 yaşın sonunda da ağızda 20 tane süt dişi çıktığını söyleyen Tabip Işık; 6 yaşında daimi dişlerin çıkmasıyla birlikte karışık dişlenme dönemine geçildiğini söyledi. Ağızda hiç süt dişi kalmayacak şekilde, son süt dişlerinin çıkarak yerine sürekli dişlerin geldiği döneme; ‘Sürekli Dişlenme Dönemi’ denildiğini belirten Işık, bu dönemin 12 – 13 yaşına kadar tamamlandığını açıkladı. Işık: “Karışık dişlenme dönemi ilkokul çağı çocuklarını kapsar, ağızda hem daimi hem de süt dişlerinin bulunduğu dönemdir. Bu dönemde zamanından önce veya sonra süt dişlerinin kaybedilmesi alttan gelen daimi dişlere rehberlik edememesi sonucunda birtakım  yer darlığı problemleri oluşabilir. Oluşan çarpıklığın giderilmesi ortodontinin ilgi alanına girer. Yine bu dönemde başlayıp ergenlik çağının sonuna kadar devam eden çeneler arası uyumsuzlukların giderilmesi de ortodontinin konusudur” dedi.

“ÇOCUKLARDA 6-12 YAŞLARI ÇOK ÖNEMLİDİR”

Karışık dişlenme döneminin ebeveynler tarafından karıştırıldığını ve bu dönemde daimi dişlerde görülen problemlerin fark edilmeyip ciddi sorunlara neden olabileceğini söyleyen Işık, şöyle devam etti: “Çocuklarda karışık dişlenme dönemi dediğimiz 6-12 yaşları çok önemlidir. Genelde süt dişleri ve yeni çıkan daimi dişler ebeveynler tarafından karıştırılır.  Bu yüzden yeni çıkan daimi dişlerdeki problemler geç fark edilip ciddi sorunlara neden olur. Daimi  dişlerin çoğu ağızdaki süt dişlerinin olduğu yerden sürerek diş arkında yerini alırlar. Fakat daimi 6 numaralar dediğimiz 1. büyük azı dişleri hiçbir süt dişi düşmeksizin, 6 yaşında kendiliğinden sürerek ağız boşluğunda arktaki yerlerini alırlar. Bu sebeple ebeveynler tarafından süt azı dişi zannedilirler. Bu diş çürükleri de süt dişi zannedildikleri için dikkate alınmaz ve erken yaşta kaybedilirler. Ayrıca karışık dişlenme döneminde diş arkındaki yer darlıkları çapraşıklıklar diş pozisyonlarında bozukluklar takip edilmeli gereken ortodontik önlemler alınmalıdır. Bu yaşlardaki çocuklar daha sık diş hekimi kontrolüne götürülmeli koruyucu hekimlik uygulamaları  diş hekimi planladığı şekilde devam ettirilmelidir.”

 

Denizli Gazetesi uygulamamızı ücretsiz indirip; gelişmelerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir