Diş hekimleri, Ata’nın huzurunda

Diş hekimleri, Ata’nın huzurunda

Denizli Diş Hekimleri Odası üyeleri, 16-22 Kasım ‘Toplum Ağız ve Diş Sağlığı Haftası ve Diş Hekimliği Günü’ kapsamında valilik önünde bulunan Atatürk Anıtı’na çelenk koydu.

‘Dişçi Mektebi’nin açılması, Türkiye’de bilimsel diş hekimliğinin başlangıcı olarak kabul edilip; 1996 yılından itibaren Sağlık, Milli Eğitim ve İçişleri Bakanlıkları’nın oluru ile 22 Kasım ‘Türk Diş Hekimliği Günü’ ve 22 Kasım’ı içine alan hafta, ‘Toplum Ağız Diş Sağlığı Haftası’ olarak kutlanıyor. Denizli Diş Hekimleri Odası, ‘Toplum Ağız ve Diş Sağlığı Haftası ve Diş Hekimliği Günü’ kapsamında valilik önünde bir araya geldi. Diş hekimleri, Atatürk Anıtı’na çelenk koydu. Törende saygı duruşunda bulunuldu ve ardından istiklal Marşı okundu. Törende konuşan Denizli Diş Hekimleri Odası Başkanı Mehmet Eskicioğlu; “Maalesef bu yıl Kovid-19 gölgesinde bir Toplum Ağız Diş Sağlığı Haftası ve Diş Hekimliği Günü kutlaması yapıyoruz. Kovid-19 ve İzmir depremi sonucu kaybettiklerimizin acısı yüreğimizdeyken bu haftamızı farkındalık yaratmaya yönelik etkinliklerle hatırlatıyoruz. Ağız diş sağlığının genel sağlığın ayrılmaz bir parçası olduğu gerçeğinden yola çıkarak topluma verdiğimiz mesajların yanında pandemi döneminin karşımıza çıkardığı sorunları da bir kez daha hatırlatıyoruz. Kamuda hizmet veren diş hekimlerinin filyasyon görevlendirmeleri, filyasyondakilerin sorunları, ADSM’lerde hizmet vermeye devam edenlerin sorunları ve azalan hizmetler nedeniyle hastaların sorunları, serbest çalışan diş hekimlerinin ekonomik ve malzeme temin sorunları bunlardan bazılarıdır” şeklinde konuştu.

“148 SAĞLIK EMEKÇİSİNİ KAYBETTİK”

Kovid-19 hastalığında sağlık çalışanları içinde en riskli gruplardan birisi diş hekimlerinin olduğunu vurgulayan Başkan Eskicioğlu; “Kovid-19 salgınının ilk karşılayıcıları, doğaldır ki tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de sağlık çalışanlarıdır. Kovid-19 salgınının başlangıcından bugüne 148 sağlık emekçisini kaybettik. Acımız sonsuzdur. Kovid-19 hastalığında mesleki maruziyet açısından, sağlık çalışanları içinde en riskli gruplardan birisi diş hekimleridir. Ne yazık ki Kovid-19 ülkemizde halen resmi olarak meslek hastalığı olarak kabul edilmemektedir Türk Dişhekimleri Birliği ve 37 Diş Hekimleri Odası, 35 yıllık geçmişlerinden gelen birikimle; halkın ağız diş sağlığı, mesleğin sorunları ve çözümleri konusunda yeterli bilgi ve tecrübeleri ile ulusal ağız diş sağlığı politikalarının oluşmasında katkı yapmaya hazırdır. Bu yıl yaşadığımız tüm olumsuzluklara rağmen toplumumuzun ağız ve diş sağlığı konusunda bilinçlendirilmesi, bireylerin ağız ve diş sağlığının korunması ve iyileştirilmesinde, her türlü bakım ve tedavinin gerçekleştirilmesinde, pandemi ile savaşta en önde olan tüm meslektaşlarımızın bu önemli gününü kutlar, sağlıklı ve tüm özlük haklarımıza sahip olacağımız gelecek diş hekimliği günlerinde buluşmayı dileriz” ifadelerini kullandı.

Denizli Gazetesi uygulamamızı ücretsiz indirip; gelişmelerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir