DEPREM VE PSİKOLOJİSİ(20.03.2023)

6 Şubat’ta yaşanan ve 11 ili etkileyen deprem , yeniden deprem gerçeği ile yüzleşmemizi sağladı.

Depremin etkileri doğal olarak sadece can kayıpları ve maddi hasarlardan ibaret değil. Deprem, insanların yaşam güvencesi de ciddi bir şekilde yargılıyor. Depremin ardından yaşanan psikolojik travmalar, psikolojik rahatsızlıkların artması ve insanların günlük yaşamlarında stres, kaygı gibi duyguların yoğunlaşmasına neden olabiliyor.

Hatay’da Kahramanmaraş merkezli depremden çok etkilenen bir kadın, uykusundan ‘Deprem oluyor’ diyerek kalktı. Paniğe kapılan kadın, ikinci kattan atlaması sonucu hayatını kaybetti. Bu yaşanan olay, psikolojik olarak destek alınması gerektiğinin de altını çizdi maalesef…

Depremden etkilenen milyonlarca kişi var. Depremi yaşamamış olan bizler dahi oldukça korkuyoruz. Peki ne yapacağız? Özellikle depremden etkilenen vatandaşların mutlaka bir destek alması lazım.

Bu nedenle, deprem ve depremin etkileri konusunda toplu yapı oluşturma büyük önem taşıyor. Evlerimizi ve iş yerlerimizi depreme dayanıklı hale getirmeli, deprem çantası hazırlamalıyız.

Sonuç olarak, deprem konusunda gruplar olmak ve toplumsal farkındalığı artırmak çok önemlidir. Bu sayede, deprem gibi doğal afetler doğal afetlerin alınmasını en aza indirerek sevdiklerimizi ve sevdiklerimizi kucaklarız. Unutmayalım, “Deprem sağlam yapılarda değil, sağlam yollarda son bulur.”

(20.03.2023)

Denizli Gazetesi uygulamamızı ücretsiz indirip; gelişmelerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir