Denizli’nin tekstil duayeni Esat Sivri hayatını kaybetti

Denizli’nin tekstil duayeni Esat Sivri hayatını kaybetti

Tatil için Aydın'ın Didim İlçesi’nde bulunan iş insanı Esat Sivri, dün akşam saatlerinde mide kanaması geçirdi. Rahatsızlanan Sivri, yakınları tarafından özel bir hastaneye kaldırıldı. Daha sonra ambulansla Denizli'de Özel Sağlık Hastanesi'ne sevk edilen Sivri, yolda kalbinin durması sonucu yapılan müdahaleye rağmen hayatını kaybetti. Denizli tekstil sanayinin amiral gemisi DEBA’nın kurucusu Esat Sivri’nin eşi Sevgi Sivri ile kızları Berrin Sivri ve Bilge Başöz ile torunları ve yakınlarına DRT Denizli olarak başsağlığı diliyoruz.

İş dünyasının önemli isimlerinden biri olan Denizli Tekstilinin duayeni Esat Sivri (86), Aydın’ın Didim İlçesi’ndeki yazlığında geçirdiği mide kanaması sonrası kalbinin durması üzerine yapılan tüm müdahalelere rağmen yaşama döndürülemedi. Ve hayatını kaybetti. Antik Laodikya kentinde kazı çalışmalarının başlamasına önayak olan ve 2000’li yılların başında başlattığı “Laodikya Seni Çağrıyor” kampanyası ile Türkiye ve Dünyanın dikkatlerini laodikya’ya çeken Esat Sivri 28 Haziran Cuma günü toprağa verilecek. Esat Sivri için önce Laodikya Antik Kenti’nde” bir cenaze ve anma töreni düzenlenecek. Merhum Sivri’nin naaşı Çamlık’taki evine oradan da cenaze namazının kılınacağı, Müftü Ahmet Hulusi Efendi Camisi’ne götürülecek. Esat Sivri’nin cenazesi öğle namazına müteakip kılınacak cenaze namazının ardından Asri Mezarlık’ta toprağa verilecek. Denizli tekstil sanayinin amiral gemisi DEBA’nın kurucusu Esat Sivri’nin eşi Sevgi Sivri ile kızları Berrin Sivri ve Bilge Başöz ile torunları ve yakınlarına DRT Denizli olarak başsağlığı diliyoruz.

Tatil için Aydın’ın Didim İlçesi’nde bulunan iş insanı Esat Sivri, önceki gün akşam saatlerinde mide kanaması geçirdi. Rahatsızlanan Sivri, yakınları tarafından özel bir hastaneye kaldırıldı. Daha sonra ambulansla Denizli’de Özel Sağlık Hastanesi’ne sevk edilen Sivri, yolda kalbinin durması sonucu yapılan müdahaleye rağmen hayatını kaybetti. Sivri’nin ani ölümü, Denizli iş dünyasında şok etkisi yarattı. Eğitimini erken bırakan ve 16 yaşında babasının yanında ticarete atılan Sivri, 86 yıllık ömrünün önemli bir bölümünü Denizli sanayisine adadı.

MERHUM SİVRİ’NİN CENAZE TÖRENİ YARIN

Merhum Sivri için 28 Haziran Cuma günü cenaze töreni düzenlenecek. Saat 10.00’da Özel Sağlık Hastanesi’nden alınacak olan Sivri’nin naaşı, kazı çalışmalarının başlamasında büyük çaba gösterdiği ve kampanyalar açtığı Laodikya ören yerine götürülecek. Burada düzenlenecek töreninin ardından Sivri’nin cenazesi Pamukkale İlçesi’ne bağlı Çamlık Mahallesi’ndeki evine getirilecek. Saat 12.30’da da Ahmet Hulusi Efendi Camiye götürülecek olan merhum Sivri, burada kılınacak öğle namazının ardından Asri Mezarlık’ta toprağa verilecek.

ESAT SİVRİ KİMDİR?

Esat Sivri, 17 Şubat 1933 yılında Kaplanlar Mahallesi’nde dünyaya geldi. İlk ve ortaokulu Denizli’de okudu, ardından da eğitim hayatını noktaladı. 16 yaşında babası Mustafa Kazım Sivri’nin yanında çalışmaya başladı. Tekstil alanında babası ile birlikte çalışan ve tecrübe kazanan Esat Sivri, askerliğin ardından iş dünyasına atıldı. Sivri, 1967 yılında Sarayköy’deki müflis Sarayköy Pamuklu Sanayi’nin sermayesine iştirak etti. Denizli ve çevresindeki dokuma tezgahlarının entegrasyonunu sağlamak için, boya baskı fabrikası kurmaya karar verdi. 100 ortakla Denizli Basma Sanayi Fabrikası’nı (DEBA) 1972’de kurdu. Uzun yıllar DEBA ile Denizli ekonomisini domino eden Esat Sivri, iflas sürecine girdiğinde zor günler yaşadı. Denizli Sanayi Odası’nın kurucuları arasında yer alan Esat Sivri, meclis ve yönetim kurulu üyeliklerinde bulundu. Sivri, Denizli İhracatçılar Birliği’nin de kurucuları arasındaydı.

Denizli Gazetesi uygulamamızı ücretsiz indirip; gelişmelerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir