Denizlililerden, İzmir çıkarması

Denizlililerden, İzmir çıkarması

İzmir Denizlililer Derneği üyeleri, dayanışma yemeğinde bir araya geldi. Yemeğe; Denizli ve İzmir protokolünden birçok isim katıldı.

İzmir Denizlililer Derneği, geleneksel dayanışma yemeğini İnciraltı Aqua Marin& Maydanoz Event Hall’da gerçekleştirdi. Yemeğe; Son Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Denizli Valisi Hasan Karahan, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, Menderes Belediye Başkanı Mustafa Kayalar, Çal Belediye Başkanı Fethi Akcan, Bozkurt Belediye Başkanı Birsen Çelik, Serinhisar Belediye Başkanı Hüseyin Gemi, Konak Kaymakamı Mehmet Eriş, İzmir il Tarım ve Orman Müdürü Musa Bakan, Merkezefendi Belediye Başkan Yardımcısı Necdet Yılmaz, İzmir Denizliler Derneği Başkanı Veli Kasap ve çok sayıda Denizlili katıldı.

“İZMİR’DE BÖYLE BİR GECE GÖRMEDİM”

Yemekte konuşan İzmir Denizlililer Derneği Başkanı Veli Kasap, “Belediye başkanlığı yaptım ama İzmir’de böyle bir gece görmedim. Tabi aramızda birbirinden değerli protokol var. Aslen Denizli Acıpayam Yeşilyuvalı’yım. 1968 yılında rahmetli babam nur içinde yatsın Sasalı’ya gelmiş yerleşmiş. O günden bu yana Sasalı’da ikamet etmekteyim. 2004 Mart ayında Çiğli Sasalı Belediye Başkanı seçildim. 2009 yılında yasa gereği beldemiz kapanınca İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevi yaptım. 2016 yılında da İzmir Denizlililer Derneği Başkanıyım ve bu görevi halen sürdürüyorum. 200 bine yakın Denizlili İzmir’de ikamet ediyor. Biz de İzmir’in bir ucundan bir ucuna Denizlililerle bir araya geliyorum. Ben de İzmir’de yaşayan Denizlililerden destek bekliyorum. Tüm Denizlililerin bu derneğe destek olmasını istiyorum. Bu derneğe Denizlili hemşehrilerimin üye olmasını davet ediyorum” dedi.

“OMUZ OMUZA ÇALIŞACAĞIZ”

Aslen Honazlı olan Konak Belediye Başkanı Abdül Batur; “Hemşehri dernekleri kentlerde önemli görevler üstlenen derneklerdir. Konak İlçemizde bin 500’e yakın hemşehri derneğimiz var. Bu derneklerin içerinde Denizlililer Derneği aktivitesi ile hemşehrileri ile bir araya gelmesiyle, Denizli’nin geleneğini ve göreneğini kente taşıma hususunda önemli rol oynuyor. Hemşehri dernekleri çok önemli. Biz de yerel yönetim olarak onların yanındayız. Özellikle Denizlililer Derneği’nin bundan sonraki yapacakları çalışmalarda omuz omuza çalışacağız. Hem Denizlili hemşehrilerimize hem de kentimize hizmet etmeye devam ediyoruz” diye konuştu.

“DENİZLİLİ HER GİTTİĞİ YERE DEĞER KATAR”

Buluşmada konuşan Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, “Denizli’de 80 ilden gelen misafirlerimiz var. Denizli kolay kolay göç vermez. Çünkü Denizli’de işle ilgili hayatla ilgili her türlü imkan var. Denizli’den de başka şehirlere gidişler var. Bu manada Denizlililerin en çok olduğu il İzmir’dir. Ege’nin lokomotifi İzmir’de, Denizlili hemşerilerimiz çalışıyor. Denizlililer, Denizli’ye sığmadığı içi kentten ayrıldılar. Denizlililer gittiği yerde herhangi bir sıkıntı ağırlık yaratmaz. Her gittiği yere değer katar, güç katar. Bugün çok değerli çok değerli dernek başkanımızın hazırladığı buluşmaya katılmak için gayret ettik. Denizli her geçen gün güzelleşiyor. Denizli ivmesini aldı, dünyada ‘modern şehir’ denilince parmakla gösterilecek şehirlerden biri haline geldi. Ben buradan hemşerilerimi tekrar davet ediyorum. Denizli’ye daha sık gelin. Benim kalbim sizinledir” şeklinde konuştu.

“DENİZLİ HER YERDE”

Denizli Valisi Hasan Karahan, “Güzel bir akşamda bizleri burada güzel bir şekilde ağırladınız. Denizlililer her yerde. Burada 200 bin hemşerimiz İzmir’in güzelliği için çalışıyor. Sayın başkanımız bizi davet etti. Biz de davete icabet ettik. Ben dünyanın dört bir yanında yaşayan Denizlili vatandaşlarıma saygılarımı sunuyorum. Denizli geçmişte göç veren bir şehir olsa da artık göç alan bir şehir. Artık hızla da İzmir’den sonra bölgenin en hızlı gelişen şehridir. İnşallah daha güzel Denizli’yi sizlerin İzmir’den desteği bizlerin de Denizli’den desteği ile oluşturacağız” dedi.

“BİZ ZEYBEĞİ AYRI AYRI AMA AHENK İÇİNDE OYNARIZ”

Son Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, “Malumunuz geçtiğimiz sene bugünlerde çok yoğun bir seçim kampanyası yapıyorduk. Bir demokrasi yarışı içerisindeydik. Sonunda İzmir bir karar verdi. Sonucu saygıyla selamlıyoruz. O dönemde çok önemli tespitlerimiz var. O dönemde İzmir’in her yerine ulaştığımızda İzmir’in bazı özelliklerini ve dinamiklerini gördük. Bu dinamiklere baktığımızda İzmir en çok hemen yakınındakileri Manisalı, iki numara Uşaklı ve üç numara Denizlili idi. Beşinci, altıncı sıradaki derneklerin yüzün üzerinde derneği var. Onların bize yaptığı eleştiride bize derler ki; ‘Biz horonu, halayı beraber oynarız, siz zeybeği ayrı ayrı oynarız’ şeklinde idi. Biz de deriz ki; nerede bir halk oyunları yarışması olsa her zaman zeybek kazanır. Biz ayrı ayrı oynarız ama bir ahenk içerisinde oynarız” diye konuştu.

GECEYE DESTEK VERENLER PLAKETLE ÖDÜLLENDİRİLDİ

İzmir Denizlililer Derneği gecesinde Denizli Büyükşehir Belediyesi Konservatuvarı Ses Sanatçılarının konseri ve Halk Oyunları ekibinin gösterileri beğeniyle topladı. Konuşmalarından, İzmir Denizlililer Derneği gecesine destek olan belediye başkanları ve kurumlara plaket verildi.

Denizli Gazetesi uygulamamızı ücretsiz indirip; gelişmelerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir