DENİZLİLİ KADINLAR ÖNERGEYE ‘HAYIR’ DEDİ

DENİZLİLİ KADINLAR ÖNERGEYE ‘HAYIR’ DEDİ

Eğitim Sen Denizli Şubesi Kadın Sekreteri Gamze Karagöz’ün önderliğinde, Denizlili kadınlar AK Parti tarafından meclise sunulan cinsel istismar suçunda mağdurla failin evlenmesi durumunu içeren önerge ile ilgili basın açıklaması yaparak; önergeye ‘hayır’ dedi.

Günlerdir ülke gündeminden düşmeyen önerge Denizlili kadınlar tarafından da tepki aldı. Eğitim Sen Denizli Şubesi Kadın Sekreteri Gamze Karagöz’ün önderliğinde, Denizlili kadınlar Denizli Şubesi önünde önergeye ‘hayır’ diyerek toplandılar ve basın açıklamasında bulundular.  Basın bildirisini okuyan Karagöz; “ AKP, cinsel istismar suçunda mağdurla failin evlenmesi durumunda hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına ilişkin Meclis’e bir önerge sundu. Bu önerge ile 4 bin tecavüzcüye tahliye yolu açılacak. Bir yılda adliyeye taşınan çocuğa yönelik cinsel istismar sayısı 16 bin 957 oldu. Yargıya taşınan istismar vakalarından 13 bin 968 mahkumiyet kararı çıktı. Türkiye, bu düzenlemeyi hayata geçirdiği anda çocuk cinsel eylemlilik rıza yaşında dünyanın en düşük yaşını belirlemiş olan ülke olacaktır. Böylesi bir durum çocuğun üstün yararının korunması ilkesine aykırıdır” ifadelerine yer verdi.

“HER AY EN AZ 650 ÇOCUK CİNSEL İSTİSMARA UĞRUYOR”

Türkiye’de çocuk istismarının sistematik ve yaygın olarak işlendiğini belirten Karagöz; “Türkiye’de çocuk istismarı, çocuklara yönelik cinsel saldırı suçları ‘Bir kereden bir şey olmaz’ diyenlerin aksine yaygın ve sistematik olarak işleniyor. Cinsel suçların yüzde 46’sı çocuklara karşı işlenirken her ay en az 650 çocuk cinsel istismara uğruyor, her yıl gerçekleşen resmi evliliklerin beşte birinde 18 yaş altındaki kız çocukları evlendiriliyor” dedi.

“MÜCADELEYE DEVAM”

Eğitim Sen ve Denizlili kadınlar olarak önerge Meclis’ten geri çekilene kadar mücadele edeceklerini vurgulayan Karagöz sözlerine şöyle son verdi: “Çocuk istismarını, taciz ve tecavüzü meşrulaştıran yasalarınıza, eril söylem ve politikalarınıza karşı, her türlü tahakkümden arınmış, eşit ve özgür bir yaşam için kararlılıkla mücadele etmeye devam edeceğiz.”

Denizli Gazetesi uygulamamızı ücretsiz indirip; gelişmelerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir