Denizli’den asgari ücret değerlendirmesi

Denizli’den asgari ücret değerlendirmesi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın asgari ücreti 8 bin 506,80 TL olarak açıklamasının ardından; AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Denizli Ticaret Odası Başkanı Uğur Erdoğan ve Denizli Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı M. Abdülkadir Uslu, asgari ücrete ilişkin açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2023 yılı asgari ücretini açıkladı. Asgari ücret 2023 yılında 8506 lira oldu. 2023 yılı için uygulanacak asgari ücret brüt 10 bin 8 TL, net olarak da 8 bin 506 TL 80 kuruş olarak belirlendi. AK Parti Denizli Milletvekili Şahin Tin, “Asgari ücret ortak komisyonların görüşüyle ortaya çıktı. Cumhurbaşkanımız da açıkladı. Ben hem işçimiz hem de işverenlerimiz için hayırlı olsun diyorum. Belki ilk bakışta işverenlerimiz için büyük bir yük olduğunu görüyoruz ama bunu da daha önce olduğu gibi bir şekilde inşallah aşacağız. Çünkü hem çalışanın hem de çalıştıranın mutlu olması gerektiğine inanıyoruz. İhtiyaçlarını karşılayabilecek bir gelirin elde edilmesi gerektiğine inanıyoruz. İşçilerimiz için ben hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

“Çalışanlarımızın mutlu olması kıymetli”

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözünü hatırlatarak; “Cumhurbaşkanımızın enflasyonun altında çalışanları, sabit gelirlileri ezdirmeyeceğiz’ noktasında sözü vardı. O sözü, her sözü olduğu gibi yerine getirdi. Çalışanlarımızın mutlu olması kıymetli, kendi ihtiyaçlarını karşılayabilmesi çok kıymetli. Bu noktada anlamlı  ve güzel buluyorum. İnsanlarımız daha çok üreterek, ülkemize güç verecektir. Moralle çalışarak daha fazla üretecektir. Yaptığı işi de bugün de olduğu gibi en güzel şekilde, bundan sonra da yapmaya devam edecektir. Ben tüm çalışanlarımıza hayırlı ve uğurlu olmasını temenni ediyorum” diye konuştu.

“Hem işveren hem işçi tarafının mutlu olabileceği bir rakam”

Asgari ücretle ilgili 7 bin 900 ile 8 bin 200 TL arasında öngörünün bulunduğunu hatırlatan Denizli Ticaret Odası Başkanı Uğur Erdoğan, şunları söyledi: “Sayın Cumhurbaşkanımızın devreye girmesiyle asgari ücret 8 bin 500 oldu. Hem işveren hem işçi tarafının mutlu olabileceği bir rakamdır. Ben işçilerimizin, çalışanlarımızın, takım arkadaşlarımızın da geçinmesini can-ı gönülden isteyenlerden biriyim. İşverenlerimiz de bizim başımızın tacıdır onlar da bizim ülkemizin ve sektörlerimizin her şeyidir. Onun içindir ki verimli çalışacağız, daha çok çalışacağız, daha çok üreteceğiz. Önce ülkemiz sonra şehrimiz sonra sektörlerimiz ve ailemiz, hepimiz bir araya gelerek el birliğiyle yoğun çalışarak bunların üstesinden geleceğiz.”

“Sanayicinin mutlaka bir desteğe ihtiyacı var”

Denizli Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı M. Abdülkadir Uslu ise asgari ücretin işçileri memnun etmediğini belirterek; “Sendikacılar memnun olmadı ama sanayiciye de bir yük getiriyor. Maalesef şuanda enflasyonun düşmesiyle beraber piyasadaki talep durmuş vaziyette. Sanayicinin mutlaka bir desteğe ihtiyacı var. İnşallah hükümet nezdinde bir takım girişimler yapılıyor. Hükümetten destekleri bekliyoruz, eğer o olursa sanayici altı ay kadar rahatlayabilir” dedi.

Denizli Gazetesi uygulamamızı ücretsiz indirip; gelişmelerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir