DENİZLİ’DE HAMSİ TEZGAHLARIN KRALI OLDU

DENİZLİ’DE HAMSİ TEZGAHLARIN KRALI OLDU

Türkiye’deki balıkçıları ‘Vira Bismillah’ diyerek av sezonunun açılmasıyla birlikte, tüm yurtta olduğu gibi Denizli’de de tezgahlardaki balık çeşitleri çoğaldı. Son günlerin gözdesi ise hamsi oldu.

Türkiye’deki balıkçılar, Eylül ayı içerisinde ‘Vira Bismillah’ diyerek sezonu açtılar. Balık sezonun açılmasıyla birlikte Türkiye ve Denizli’deki balık tezgahları renklendi. Levrekten palamuda, mezgitten zargana kadar birçok balık türü tezgahlardaki yerini aldı. Fiyatı ve lezzeti ile iki aydır sofraların başköşesinde yer alan palamut, Türkiye’deki yağış ve fırtınanın etkisi ile Karadeniz'in Rusya kıyısına kaçtı. Türkiye’deki ve Denizli’deki palamut bolluğu, yerini hamsiye bıraktı.

Denizli Balık Hali’nde Denizlisporlu Balıkçı Kardeşler işletmesinde çalışan Gökhan Arslan, palamut krallığının sona erdiğini, yeni kralın hamsi olduğunu söyledi. Palamudun ardından hamsinin yüzlerini güldürdüğünü dile getiren Arslan,  "Allah bu sene bize yardımcı oluyor ve çok şükür av sezonumuz bereketli geçiyor. Palamudun ardından şimdi hamsi bolluğu yaşanıyor" dedi.

Denizli Balık Pazarı’ndaki balık fiyatları ise şu şekilde oldu: Sardalya 10 TL, Karadeniz hamsi 10 TL, çinekop ve Karadeniz tekir 20 TL, palamutun tanesi 13-15, çupra ve levrek 20, karides ise 50 TL.

Denizli Gazetesi uygulamamızı ücretsiz indirip; gelişmelerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir