Denizli’de askerler tek tek evlerinden alınıyor

Denizli’de askerler tek tek evlerinden alınıyor

FETÖ/PDY 15 Temmuz Darbe Girişimi davasında flaş gelişme yaşandı. Denizlihaber.com sitesinin haberine göre; Yargıtay, Denizli 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği ve Antalya Bölge Adliye Mahkemesi’nin onayladığı 31 beraat kararına yapılan itirazı kabul etti. Polis meslekten ihraç edilen eski askerleri tek tek topluyor.

Denizli’de 11. Komando Tugay Komutanlığı’nda görevli 47 muvazzaf askerin yargılandığı FETÖ/PDY 15 Temmuz Darbe Teşebbüsü davasında flaş gelişme yaşandı. Denizlihaber.com sitesinde yer alan habere göre; Denizli 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği ve Antalya Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi’nin onadığı karar, Cumhurbaşkanlığı, TBMM Başkanlığı, Milli Savunma Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı avukatlarının itirazı üzerine Yargıtay 16. Ceza Dairesi’nde görüşüldü ve karara bağlandı. Yargıtay 16. Ceza Dairesi, aralarında Denizli 11. Komando Tugay Komutanı ve sözde Denizli ili Sıkıyönetim Komutanı Kamil Özhan Özbakır, Kurmay Albay Erol Akman ve firari Kurmay Yarbay Fahrettin Demir’in de bulunduğu 6 sanığın cezasını onarken daha önce haklarında beraat kararı verilen 31 sanığın durumuna yönelik yapılan itirazı esastan haklı buldu. Kararın çıkmasının ardından Denizli Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü uzmanlarının harekete geçtiği ve sanıkları tek tek evlerinden aldığı öğrenildi. Bazı sanıkların ise evlerinde hazırlık yaptıkları ve cezaevine girmek üzere bavul hazırladıkları belirtildi.

15 TEMMUZ 2016: KARA GECE

15 Temmuz 2016 akşamı Fethullahçı Terör Örgütü / Paralel Devlet Yapılanması unsurları yurdun dört bir yanında harekete geçmiş ve darbe teşebbüsünde bulunarak ülke yönetimini ele geçirmeye çalışmıştı. Kalkışma kapsamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a suikast girişimi başarısız olmuş, halkın sokaklarda darbeye direnmesi ile darbeciler hedefine ulaşamamıştı. İstanbul ve Ankara başta olmak üzere ülkenin çeşitli kentlerinde darbecilere karşı mücadele sırasında 4 asker, 63 polis ve 183 sivil hayatını kaybetmiş, 23 asker, 154 polis ve 2 bin 558 sivil olmak üzere toplam 2 bin 735 kişi de yaralanmıştı.

DENİZLİ’DE NELER YAŞANMIŞTI?

Darbeye Denizli’deki askeri unsurların da bir kısmı iştirak etmişti. Kentteki hareketlilik sabah 07:00’de başlamış, gece boyunca sürmüştü. Denizli’de darbeye katılan askerler ‘eğitim’ adı altında Çardak’a yapılacak intikal nedeniyle gündüz saatlerinde istirahate alınmıştı. Denizli’deki askeri unsurları Ankara’ya naklederek darbeye iştirak etmek isteyen FETÖ/PDY mensubu askerler bu amaçla Kayseri 12. Hava ulaştırma Meydan Komutanlığı’ndan uçak talep etmiş, Çardak Hava Meydan Komutanlığı’na bağlı uçuş kulesi ile temasa geçerek havaalanının uçuşa hazır tutulmasını istemişti. Ege Ordu Komutanlığı’nın kesin emir ve talimatlarına rağmen intikal gerçekleştirilmek istenmiş fakat birlikler Çardak’ta vatandaşların direnci sayesinde başkente ulaşamamıştı.

İTİRAZ SÜRECİ BAŞLADI

Darbe teşebbüsünün bastırılmasının ardından Denizli 11. Komando Tugay Komutanı Kamel Özhan Özbakır, Kurmay Albay Erol Akman, Tugay Harekat ve Eğitim Şube Müdürü Kurmay Yüzbaşı Adem Altundağ’ın da aralarında bulunduğu toplam 47 muvazzaf ve yedek subay gözaltına alınmış, Kurmay Yarbay Fahrettin Demir ise firar etmişti. Sanıklar daha sonra darbeye teşebbüs, anayasayı ihlal, terör örgütü üyesi olmak gibi suçlardan Denizli 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanmıştı. Mahkeme heyeti sanıkların bir kısmına ceza verirken bir kısmı için ise beraat kararları vermişti. Karar önce Antalya Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi tarafından onanmış fakat davaya müdahil olan Cumhurbaşkanlığı, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı, Maliye Bakanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı avukatlarının yanı sıra Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Savcısı’nın itirazı üzerine Yargıtay 16. Ceza Dairesi’nde yeniden görülmüştü. Bu aşamada bazı sanık avukatları da alınan cezalara itirazlarda bulunmuştu.

Denizli Gazetesi uygulamamızı ücretsiz indirip; gelişmelerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir