DENİZLİ’DE 40 YAŞ VE ÜZERİ İŞSİZ

DENİZLİ’DE 40 YAŞ VE ÜZERİ İŞSİZ

İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu toplantısı, Denizli Valiliği’nde yapıldı. Vali Ahmet Altıparmak’ın başkanlık yaptığı toplantıda, iş konusundaki en büyük problemin 40 yaş ve üzerindeki kişilerin iş bulamaması olduğu belirtildi.

Denizli İl İstihdam ve Mesleki Eğitim Kurulu toplantısı, Denizli Valiliği’nde yapıldı. Vali Ahmet Altıparmak’ın başkanlık yaptığı toplantıya Merkezefendi Kaymakamı Şükrü Görücü, Pamukkale Belediye Başkanı Hüseyin Gürlesin, İŞKUR İl Müdürü Feridun Giresun, İl Milli Eğitim Müdürü Mahmut Oğuz, Ticaret Borsası Başkanı İbrahim Tefenlili, MÜSİAD Denizli Şube Başkanı İsmail Biltekin, oda ve daire müdür temsilcileri katıldı. Denizli’de istihdam ile ilgili karşılaşılan en önemli problemin ‘40 yaş üzerindekilerin iş bulamaması’ olduğu belirtilirken, ‘makineci, dokuma makineleri operatörü, mermer işçisi, asfalt işçisi, şoför-yük taşıma, gaz altı kaynakçısı, kağıt imalat işçisi’ gibi alanlarda da çalışacak eleman bulunamadığı ortaya çıktı.

İŞSİZLERİN YÜZDE 51.1’İ İLKÖĞRETİM MEZUNU

Toplantıda, istihdam oranları ile ilgili sunum yapan İŞKUR İl Müdürü Ferudun Giresun, Denizli’de kayıtlı işsizlerin yüzde 51.1’inin ilköğretim, yüzde 24.8’inin ortaöğretim, yüzde 9.4’ünün ön lisans, yüzde 12.9’unun lisans ve yüzde 3’ünün yüksek lisans mezunları ile yüzde 4’ünün doktorasını tamamlayanlar olduğunu söyledi. Denizli’de eleman teminin güçlük çekilen meslek gruplarını açıklayan Giresun, ilk sırada makinecilerin yer aldığını, bunu dokuma makineleri operatörü, mermer işçisi, asfalt işçisi, şoför­yük taşıma, gaz altı kaynakçısı, kalite kontrolcü, kağıt imal işçisi, ahşap mobilya imalatçısı ve satış danışmanlığının takip ettiğini belirtti.

40 YAŞ ÜZERİNDEKİLERİN İSTİHDAMI ZOR

Toplantıya katılan kurul üyelerinin 40 yaş üzerindekilerin karşılaştığı işsizlik problemini dile getirmesi üzerine konuşma yapan Denizli Valisi Dr. Ahmet Altıparmak “Asıl işverenlerimizin bu yaştaki kişilere iş vermeleri gerekiyor. Bu yaşta işini bilen kişinin yapamadığını genç yaştaki kişi nasıl yapacak. Bu yaştaki kişiler alınmalı ki yeni gelen kişilere ağabey, abla olsunlar, işleri öğretsinler. Bu soruna çözüm bulunmalıdır” diye belirtti.

 

Denizli Gazetesi uygulamamızı ücretsiz indirip; gelişmelerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir