“Denizli, ülkemizin termal sağlık kür merkezi öncüsü olmalı”

“Denizli, ülkemizin termal sağlık kür merkezi öncüsü olmalı”

Denizli Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği (DENTUROD) Başkanı Gazi Murat Şen, Denizli’nin Türkiye’nin termal sağlık kür merkezinin öncüsü olması gerektiğine vurgu yaptı.

Denizli Turistik Otelciler ve İşletmeciler Derneği (DENTUROD) Başkanı Gazi Murat Şen, Pamukkale-Karahayıt Bölgesi’nin termal sularına dikkat çekti.

Denizli’nin Türkiye’nin termal sağlık kür merkezinin öncüsü olması gerektiğine vurgu yapan Başkan Şen, bir dizi önerilerde bulundu. Pamukkale Üniversitesi’nin vaat ettiği hastaneyi yakında hizmete açacağını belirten Başkan Şen, şunları aktardı: “Kür kenti olma amacımıza ulaşabilmek için bazı hususları tekrar hatırlatma gerekliliği duyuyoruz. Öncelikle üniversitemizin vereceği tedavi hizmetlerinin kamu hastanesi kimliği altında değil, ‘Konaklamalı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon’ yönetmeliği esasları çerçevesinde üretilmesi gerekmektedir. Bu yönetmelik çerçevesinde gerçekleşecek hizmet üretimi ile ülkemizin farklı termal bölgelerinde de görülen zarar eden ‘Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastaneleri’ modelinden uzaklaşılabilecek ve yurt dışından tedavi hastaları getirme imkanı kat be kat artacaktır. Açılacak olan hastanenin kamu hastanesi sıfatı ile hizmet vermesi, Pamukkale’de göreceli bir hareket yaratacak olsa da bu kamu hastanesi etrafında oluşacak ekonomik model, mevcut kamu hastaneleri etrafında gelişen ekonomik modelden farklı olmayacaktır. Bu model, bunca yıldır yaratılmaya çalışılan kür kenti hedefine ve bölge turizmine olumsuz yansıyacaktır. Üniversitenin Pamukkale özelinde üreteceği hizmetleri, paydaşları kaplıca ruhsatlı termal oteller ile birlikte yürütmesi elzemdir. Kaplıca otellerinin kuristlere kendi olanakları çerçevesinde, üniversitenin tedavi protokollerini destekleyici yapıda hizmet verebilmesi imkanı sağlanmalıdır. Kaplıca otellerinin kendi imkan ve tanıtımları ile yurt dışından ve yurt içinden hasta getirebilmesi için, üniversitenin bu kaplıca otellerinden gelecek hastalara tedavi verme garantisi sağlanmalıdır. Yapılacak bilimsel çalışmalarla elde edilecek tedavi etkinliği sonuçları, bölgenin yurt içi ve dışında pazarlanabilmesi için şeffaflıkla paylaşılmalıdır. Özellikle yurt dışı fuarlarda tedavi imkanlarının tanıtımı için üniversitenin kaplıca otellerinin yanında yer alması, fuarlara destek vermesi elzemdir. Bölgede açılacak diğer fizik tedavi ve rehabilitasyon işletmelerinin üniversite ile işbirliği içinde hizmet üretmesi arzu edilen bütünlüğün ve görevdeşliğin gereğidir. Üniversite bu konuda da destekleyici olmalıdır. Pamukkale’nin kalkınması sadece kamu hizmeti vermekle değil, nitelikli kaplıca hizmeti sunmakla mümkün olacaktır. Termal suyumuzun tedavi edici özelliği, kaplıca otellerimizin şimdiye kadar biriktirdikleri deneyim ve üniversitenin bilimsel ve araştırmacı yaklaşımı ile ortaya konacak yeni sinerji ile mümkündür. Üniversitemizin bu hususları dikkate alması gerekmektedir.”

Denizli Gazetesi uygulamamızı ücretsiz indirip; gelişmelerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir