DENİZLİ, SON 21 AYIN EN YÜKSEK İHRACAT RAKAMINI GÖRDÜ

DENİZLİ, SON 21 AYIN EN YÜKSEK İHRACAT RAKAMINI GÖRDÜ

Türkiye İhracatçılarMeclisi (TİM), Ağustos ayı ihracat verilerini açıkladı. Buna göre Türkiyeihracatı, aylık bazda Ağustos 2016’da, Ağustos 2015’e göre yüzde 6,9 artışla 11Milyar 157 Milyon Dolar olarak gerçekleşti. Yıllık rakamlara bakıldığında iseTürkiye’nin ilk 8 aylık ihracatının geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 3,1azalışla 92 Milyar 652 Milyon Dolar olduğu görüldü.

 

DENİZLİ YİNE TÜRKİYEİHRACATINA OLUMLU KATKI YAPTI

 

Ocak – Ağustos 2016döneminde Türkiye ihracatı bir önceki yılın aynı dönemine göre gerilerken,Denizli ihracatının yüzde 7,23’lük artış yakalaması yüzleri güldürdü. Özellikleihracat yapıldı. Aynı dönemde Denizli ihracatı, yüzde 7,23 artış göstererekTürkiye’deki artış oranının da üstüne çıktı. Böylece Denizli, Türkiyeihracatının amiral gemilerinden biri olduğunu bir kez daha kanıtlamış oldu.

 

TİM’in verilerine göreAğustos ayı ihracat rakamlarını değerlendiren Denizli Sanayi Odası BaşkanıMüjdat Keçeci, “1 Ocak – 31 Ağustos dönemi baz alındığında geçen yıla göreTürkiye’nin toplam ihracatında yüzde 3,1’lik düşüş gözlemlenirken, aynı dönemdeDenizli ihracatında yüzde 7,23 artış sağlanması Denizli’nin ihracat gücünü birkez daha ortaya koydu. Bu yılın Ağustos ayında 267 Milyon 98 Bin Dolar ihracatgerçekleştiren Denizli, sadece 2016’nın değil, son 21 ayın en yüksek aylıkihracat rakamını yakalamış oldu. Kapasite kullanım oranları, enerji sarfiyatlarıgibi verileri değerlendirdiğimizde bu artışın geleceğini bekliyorduk ancak bukadar iyi bir rakam beklemiyorduk” diye konuştu.

 

KEÇECİ: “YENİ YATIRIMDALGASIYLA İHRACATTA İLK 5’İ ZORLARIZ”

 

Hedefin 300 MilyonDolar’ı aşmak olduğunu belirten Keçeci, “Hedefimiz 300 Milyon Dolarlık eşiğikalıcı olarak aşmak olmalı. Ancak her zaman söylediğim şeyi bir kez dahasöylemekte fayda görüyorum: Denizlili sanayiciler kapasitelerini yüzde 85’inüzerinde yani tamamına yakınını kullanmaktadırlar. Fabrikalarımızın suyunusıksanız mevcut kapasiteyle yapabileceğimiz aylık 300 Milyon Dolarlıkihracattır. Denizli’deki yatırımın önünün açılması gerekiyor. Bu nedenle bizDenizli Sanayi Odası şu anda hemen hemen tüm mesaimizi yeni üretim alanlarıyaratmak için harcıyoruz. Eğer bu çabalarımız boşa gitmez de yeni bir yatırımdalgası yaratabilirsek Denizli’nin ihracatta ilk 5’i zorlayacağını düşünüyorum.Bunun istihdam ve genel anlamda ekonomiye yansımalarının çok olumlu olacağınıdüşünüyorum” dedi.

Denizli Gazetesi uygulamamızı ücretsiz indirip; gelişmelerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir