DENİZLİ FATMA VE MEHMET’İ TERCİH ETTİ

DENİZLİ FATMA VE MEHMET’İ TERCİH ETTİ

Türkiye Nüfus İstatistikleri Daire Başkanlığı, ülke genelinde yapmış olduğu ‘nüfusa Kayıtlı İsimler’ araştırmasını açıkladı. Türkiye’deki 81 ilin nüfus istatistiklerinin yer aldığı listede; Denizli’de erkeklerde Mehmet ismi, kadınlarda ise Fatma ismi ön plana çıktı.

Türkiye Nüfus İstatistikleri Daire Başkanlığı, ülke genelinde yapmış olduğu ‘nüfusa Kayıtlı İsimler’ araştırmasını açıkladı. Türkiye’deki 81 ilin nüfus istatistiklerinin yer aldığı listede; Denizli’de erkeklerde Mehmet ismi, kadınlarda ise Fatma ismi ön plana çıktığı görülüyor. Denizli’de en fazla kullanılan 5 erkek isimleri; Mehmet, Mustafa, Ali, Ahmet ve Hüseyin oldu. Kadınlarda ise; Fatma, Ayşe, Hatice ve Emine, Meryem isimleri ön plana çıktı. 

DENİZLİ TÜRKİYE VERİLERİNİ YANSITTI

Türkiye Nüfus İstatistikleri Daire Başkanlığı tarafından yayımlanan listeye göre Türkiye’de erkek ismi olarak en çok ‘Mehmet’ ismi kullanılıyor. Türkiye’de 1 milyon 401 bin 744 kişi Mehmet ismini taşıyor. Ülkedeki erkek nüfus oranlamasına bakıldığında ise her 35 erkekten birinin ismi ‘Mehmet’ diye hitap ediliyor. Kadınlarda ise 1 milyon 281 bin 167 kişi ‘Fatma ismini taşıyor. Türkiye’de her 217 kadından biri ‘Fatma’ İsmini taşıyor.

Denizli Gazetesi uygulamamızı ücretsiz indirip; gelişmelerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir