DEKAD, KIRGIZİSTAN’A ÖRNEK OLDU

DEKAD, KIRGIZİSTAN’A ÖRNEK OLDU

Ülkelerinde sadece 8 koruyucu aile Derneği bulunan Kırgızistan yetkileri ‘Koruyucu Aile Sistemi’ni öğrenmek için Denizli Koruyucu Aile Derneği’ni (DEKAD) seçti.

Uluslararası projeleri ile Türkiye’de öncü sivil toplum kuruluşları arasında yer alan Denizli Koruyucu Aile Derneği (DEKAD), yaptığı çalışmalarla artırdığı bilgi ve deneyimleri uluslararası arena paylaşmaya başladı.  Bu alandaki çalışmalarıyla DEKAD’ı örnek alan ülkelerden biri de Kırgısiztan oldu. Ülkelerinde sadece 8 koruyucu aile olduğu öğrenilen Kırgızistan yetkilileri Denizli’ye koruyucu aile sistemini öğrenmek için geldi. Family Four Every CHİLD uluslararası sivil toplum kuruluşunun Kırgızistan temsilcisi, Kırgısiztan Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı Çocuk Hizmetleri Müdürlüğü’nde görevli bir yetkili ve orada koruyucu aile çalışmalarına bakan bir sivil toplum kuruşunun yöneticisi olan 3 Kırgız profesyoneli ağırladıklarını belirten DEKAD Başkanı Ayfer Doğan, Kırgız konuklara Türkiye’deki Koruyucu Aile Sisteminin işleyişi ve uluslarası standartlarda olması gereken noktaya ilişkin detaylı bir bilgi verdiklerini ve tecrübe paylaşımında bulunduklarını söyledi. Başkan Doğan, “Maalesef sadece 8 koruyucu ailenin olduğu Kırgızistan’ın bundan sonraki süreçte çocuklar için daha yararlı çalışmalar yapabileceklerine inanıyoruz” dedi

“KÜLTÜREL ANLAMDA DA BİR YAKINLIĞIMIZ VAR”

Kırgızistan’da koruyucu aile sistemi hayata geçmediği için koruyucu aile sayılarının düşük olduğunu belirten Doğan, “Sistemi en doğru şekilde öğrenip, ülkelerinde hayata geçirmek istiyorlarmış. Onlarla çok güzel anlaştık. Belki de kültürel anlamda da bir yakınlığımız var. Çok tatlı insanlardı. İstekli ve hevesliydiler. Türkiye’deki modelin işleyişini ve koruyucu aile sisteminde olması gereken ihtiyaçların da neler olduğuna da değindik. Varılması gereken nokta, olması gerekenler konusunda onlara bilgi verdik. Bizler öncellikle hukuksal, sosyal hizmet ve psikolojik anlamda sistemin ihtiyaçlarından bahsettik” dedi.

PROFESYONELLER ANLATTI, ONLAR DİNLEDİ

Başkan Doğan, Koruyucu Aile Derneği’nin hukuksal boyutunu Avukat Jülide Keleş Yarışan, Türkiye’deki sosyal hizmet boyutunu Sosyal Hizmet uzmanı Ömer Yılmaz, çocuğun psikolojik ruhsal sağlığının sistemin işleyişinde ne kadar önemli olduğunu ise psikolog Şebnem Üzülmez’in anlattığını belirterek, kendisinin de derneğin bugüne kadar yaptığı çalışmaları aktardığını ifade etti. “Hayat Sende Gençlik Akademisi Derneği” sayesinde Kırgız Dostları ile tanıştıklarını ifade eden Doğan, Kırgız konuklar tarafından da ülkelerine davet edildiklerini belirterek, “Onlara destek olmayı düşünüyoruz” dedi.

 

Denizli Gazetesi uygulamamızı ücretsiz indirip; gelişmelerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir