‘CUMHURİYET HALK PARTİLİLİĞİMİ KİMSE YOK EDEMEZ’

‘CUMHURİYET HALK PARTİLİLİĞİMİ KİMSE YOK EDEMEZ’

İl Disiplin Kurulu tarafından partisinden ihraç edilen ve sessizliğini DRT Denizli ve Denizli Gazetesi’ne bozan CHP’li Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Bekir Çapar; kararın henüz kendisine tebliğ edilmediğini söyleyerek, “Gönül ve akıl gözümdeki Cumhuriyet Halk Partililiğimi kimse yok edemez” dedi.

Geçtiğimiz Aralık ayında “parti ilke ve grup kararlarına uymadığı” iddiasıyla CHP Bekilli İlçe Örgütü’nün talebiyle kesin ihraç istemiyle disipline verilen Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Bekir Çapar partisinden ihraç edilmişti. DRT Denizli ve Denizli Gazetesi’ne özel açıklamalarda bulunan Çapar, “Parti içinde ilgili kurul bir karar vermiştir. Bu; kesin bir karar değildir. Halen benim Cumhuriyet Halk Partisi’ndeki üyelik hakkından kaynaklanan haklarım devam etmektedir. Görevimin başındayım. Gün o gün değildir. Gönül ve akıl gözümdeki Cumhuriyet Halk Partililiğimi kimse yok edemez” diye konuştu.

“CHP’NİN ÜYESİ OLMAKTAN ONUR DUYUYORUM”

Henüz verilen kararın kendisine tebliğ edilmediğini ve içeriğini bilmediğini belirten Çapar, “Kaynağını ve kökünü Anadolu Müdafai Hukuk Cemiyeti’nden alan, ilke ve devrimlerine taparcasına bağlandığım başta Mustafa Kemal Paşamızın önderliğinde kurulan Cumhuriyet Halk Partimizin üyesi olmaktan onur duyuyorum. Gün, o gün değildir. Gün; birlik ve beraberlik günüdür. Kerameti kendinden menkul zatların, talep ve kararlarıyla Cumhuriyet Halk Partimiz ilkelerine olan inancım, bağlılığım ve bu konudaki inadım yeterli ve değerlidir. Yüz kızartıcı bir suçum yoktur. Parti suçum asla yoktur. Meclis üyesi olmamdan kaynaklanan ve Belediye yasasının meclis üyesi olarak tarafıma yüklediği ödev ve sorumluluklarını yerine getirmemden kaynaklı farklı yanlış anlaşılmalara neden olduğunu düşünüyorum. Demokrasinin eş değeri uzlaşmadır” dedi.

CHP’Lİ KURMAYLARDAN ÇAPAR’A TAM DESTEK

İl Disiplin Kurulu tarafından partisinden ihraç edilen Bekir Çapar’a, CHP’nin kurmaylarından destek geldi. CHP esi İl Başkanı Ali Kavak, CHP Pamukkale Grup Başkan Vekili Yılmaz Doğan ve CHP İl Başkanlığı ve Milletvekilliği yapan Ali Rıza Ertemur birer açıklama yaparak, Çapar’a destek oldu.

KAVAK; “İHRAÇ SORUNLARI ÇÖZMEZ”

Prensip olarak basın önünde bu tür tartışmaların yaşanmasına karşı olduğunu beyan eden CHP esi İl Başkanı Ali Kavak,  şu açıklamayı yaptı; “Ülkemizin felakete sürüklendiği bu süreçte, insanları kazanmamız gerekirken bizler, kaybetme yolunu seçiyoruz. Her kim olursa olsun öncelikle; Atatürk ilke ve inkılapları sonra CHP ilkeleri ve tüzüğe aykırı bir tutumu sergiledi ise, ihraç edilmelidir. Eğer böyle bir durum söz konusu değil ise ihraç işlemi yanlıştır. Parti içindeki bu tür olaylarda objektif olunmalı ve yapıcı tavırlar sergilenmelidir. İhraç sorunları asla çözmez. Pürüzler illaki olacaktır ama önemli olan çözüm üretebilmektir” diye konuştu.

“BEKİR’LE UĞRAŞMANIN BİR ANLAMI YOK”

Konuyla ilgili açıklama yapan CHP Pamukkale Grup Başkan Vekili Yılmaz Doğan şu açıklamayı yaptı: “Çapar’ın neden ihraç edildiği hakkında net bir bilgim yok. Ama parti ilkelerine karşı yanlış bir tutum sergilemediyse ve buna rağmen ihraç edildiyse Türkiye’nin onca sorunu varken Bekir’le uğraşmanın bir anlamı yok.”

ERTEMUR: UMARIM BU DURUM UZUN SÜRMEZ

CHP’de İl Başkanlığı ve Milletvekilliği yapan Ali Rıza Ertemur da Çapar’a destek veren isimler arasında yer aldı. Ertemur; şunları aktardı: “İhracın nedenini bilmiyorum. Ülkemizde yaşananlara bakınca bunları görmek beni üzdü. Umarım bu durum uzun sürmez.”

“PARTİ HUKUKUMUZU VE BİRBİRİMİZİ SEVİP, SAYMALIYIZ”

Bekir Çapar kendisine destek olan Kavak, Ertemur ve Doğan’ın kendisine karşı destek açıklamalarını ise şu şekilde yanıtladı: “Biz partiliyiz. Parti hukukumuzu ve birbirimizi sevip, saymalıyız. Aynı zamanda da dayanışma içinde olmalıyız. Ben tüzüğe aykırı, yönetmeliğe aykırı bir suçum söz konusu değildir. Bunun tartışma yerinin partinin kendi organları olduğunu düşünüyorum. Herkes şunu bilmelidir ki parti tüzüğünü ve ilkelerini ihlal eden davranış söz ve beyanım yoktur” dedi. 

SERHAT DELİKARA- MUSA UÇAK

Denizli Gazetesi uygulamamızı ücretsiz indirip; gelişmelerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir