ÇOCUKLARDA GÖRÜLEN GRİBE DİKKAT!

ÇOCUKLARDA GÖRÜLEN GRİBE DİKKAT!

Çocuklarda mevsimsel geçişlerde görülen grip ve soğuk algınlığında dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgiler veren Denizli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği’ne bağlı Servergazi Devlet Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uz. Dr. Gülay Gün Or, grip hastalığının daha çok soğuk algınlığı ile karıştırılan mevsimsel ve yaygın görülen solunum yolu hastalığı olduğunu söyledi.

Denizli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği’ne bağlı Servergazi Devlet Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uz. Dr. Gülay Gün Or, çocuklarda mevsimsel geçişlerde görülen grip ve soğuk algınlığında dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgiler verdi. Grip hastalığının daha çok soğuk algınlığı ile karıştırılan mevsimsel ve yaygın görülen solunum yolu hastalığı olduğunu söyleyen Dr. Or hastalığın bulaşıcı olduğunu öksürme, hapşırma ve el teması yoluyla başkalarına bulaştığını söyledi.

“GRİPTE VİRÜS VÜCUDA GİRDİKTEN 2 GÜN SONRA BELİRTİLERİ ORTAYA ÇIKAR”

Grip hastalığının toplumda soğuk algınlığı ile karıştırıldığını açıklayan Dr. Or; “Gripte virüs vücuda girdikten yaklaşık 2 gün sonra belirtileri ortaya çıkar. Ateş ya da titreme hissi, öksürük, boğaz ağrısı,  vücut ağrıları, baş ağrısı, ciddi halsizlik, çocuklarda yetişkinlerden daha sık olmak üzere bazen kusma ve ishal ile gösterir. Soğuk algınlığı ise bu belirtilerden daha çok burun akıntısı ve burun tıkanıklığı ile görülür ve genel olarak gripte olduğu gibi ciddi sağlık sorunları oluşturmaz, daha hafif seyreder. Yetişkinler, bebekler, 5 yaş altı çocuklar, diyabet ve astım gibi kronik hastalığı bulunan kişilerde daha seyreder hatta zatürree gibi hastalıklara neden olarak hayatı tehdit eden sağlık sorunları oluşturabilir. Üç ile altı gün içerisinde belirtiler düzelmeye başlar ancak öksürük ve yorgunluk birkaç hafta daha devam edebilir. Genellikle çocuklar, erişkinlerden daha uzun süre hasta kalır. Virüs her yıl genetik yapısını değiştirdiğinden hastalığın ağırlığı her sene farklılık gösterir. Bazı seneler daha ağır seyreder. Grip havaların soğumaya başlamasıyla birlikte genellikle ekim – kasım ayları gibi başlar ve nisan ayına kadar devam eder” dedi.

“GRİPTE, KESİNLİKLE ANTİBİYOTİK TEDAVİSİ VERİLMEZ”

Üç günden beri yüksek ateş devam ediyorsa, burun akıntısı 7 günden fazla sürmüşse, solunum sıkıntısı varsa, çocuğun bilincinde değişiklik gözlemlenmişse, belirtiler düzeltildikten sonra ateş ve öksürük başlamışsa, çocuk yeterince sıvı alamıyorsa ve sıvı kaybı oluşmuşsa mutlaka doktora başvurulması gerektiğinin altını çizen Or, tedavi kısmında ise şunlara değindi: “Gripte, hastalık virüs kaynaklı olduğu için kesinlikle antibiyotik tedavisi verilmez ancak başka bir hastalık da varsa o zaman verilebilir. İlaç tedavisinin yanında mutlaka evde istirahat edilmelidir. Başka kişilerle temastan kaçınılmalı oda gün içinde mutlaka birkaç kez havalandırılmalıdır. Aksırma ve öksürme esnasında burun ve ağız kâğıt mendille kapatılmalı ve kullanılan kâğıt mendil çöp kutusuna atılmalıdır. Sabun ve su ile eller sık sık yıkanmalıdır. Buluşma yollarından olan ağız, burun ve gözlere kirli ellerle temas etmekten kaçınmalıdır. Mevsim özelliklerine uygun giyinmeli bol sulu gıdılar, taze sebze ve meyve tüketilmelidir.”

Denizli Gazetesi uygulamamızı ücretsiz indirip; gelişmelerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir