ÇOBANLARDAN BİRLİĞE TEPKİ

ÇOBANLARDAN BİRLİĞE TEPKİ

Denizli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği’nin üyelik sürü kaydı hizmet bedelleri ve yıllık aidatların yüksek gösterildiğini iddia eden Sarayköylü çobanlar, tepki gösterdi. Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı’nın inceleme yapmasını istediler.

Denizli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği, 2015 yılı anaç koyun keçi desteklerinin doğrudan üyelerin hesabına aktarıldığı için, 2015 yılı desteklemeleri için birlik tarafından yürütülen sürü kaydı hizmet bedelleri ve yıllık aidatların desteklemelerinden kesinti yapılamadığı gerekçesiyle üyelere yazı gönderdi. Alacak rakamlarının da yer aldığı ihtarnameye Sarayköylü çobanlardan tepki geldi. Duruma tepki gösteren yaklaşık 80 Sarayköylü çoban üyelikten istifa etti. İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nden memnun olduklarını ve asıl işlemlerinin müdürlük tarafından yapıldığını belirten 57 yaşındaki Sami Akbaş, “İlçe Tarım Müdürlüğü ile bir sıkıntımız yok. Biz son derece memnunuz. Ama biz bu Birlik’tenmemnun değiliz. Olay; bizden bir para kesintisi yapıyorlar. Her sene yapılıyordu. Geçtiğimiz sene Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı durumu ele aldı. Bakanlık, paraları bizim üstümüze gönderdi. Paraları bu sefer yüksek bir ücretle talep ediyorlar. Üyelik aidatlarını yükselterek üstümüzden para almak istiyorlar. Bizde buna karşı çıkıyoruz. Ve üyelikten istifa ediyoruz. Bundan sonraki süreçteGıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın bu olaya el atmasını istiyoruz. Bunu İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’ne devretmesi lazım. Çünkü;bizim ağırlığımızıİlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü çekiyor. Devredilirse bizim yükümüz daha da hafifler ve iyi olur. İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü kessin bizim hesabımızı. ‘Birlik’ diye bir şey olmasın. Biz bunu istiyoruz.

“HESABA YATIRMAMIZI İSTİYORLAR”

Sarayköy’ün Beylerbeyi Mahallesi’nde ikamet eden 49 yaşındaki Ali Oruç, “Bakanlık tarafından aktarılan destekleme parası içerisinden birliğe ait olan kısmı varmış. 3-4 aydan beri bu parayı bizden tahsis etmeye çalışıyorlar. Bunları mesaj yolu ile bize iletip Sarayköy Ziraat Bankası’na ya da herhangi bir hesaba yatırmamızı istiyorlar. Daha önceki dönemlerde bu para birlik tarafından kesiliyordu. Kalan kısmı bizim hesaplarımıza yatırılıyordu. Bizim hesabımıza yatırılmış olan paralarla uyuşmuyordu. Ben bundan dolayı bizzat kendim birliğe gidip bu paramın nereye kesildiğini, neden kesildiğini öğrenmek istedim. Bana herhangi bir bilgi vermediler. Bunun için Bakanlığa dilekçe yazıp nereye kesildiğini öğrenebileceğimizi ve bankaya parayı çekmeye gittiğinizde gittiğiniz gişeden bu paranın nereye gittiğini öğrenebileceğimizi söylediler. İşte bu konuda bir uyuşmazlık var ve 4-5 yıldır böyleydi. Bu sene yatırılan para direk hesaplarımıza gelince; bizim hesaptaki paranın bir kısmının onlara ödenmesi gerektiğini söylediler. Bu paralar direk isteniyor” diye konuştu.

“1 MİLYAR 305 TÜRK LİRASI BORCUM OLDUĞUNU SÖYLEDİLER”

Birlikteki yetkililerle görüşme yaptıklarını dile getiren Oruç; “biz gedip görüştüğümüzde İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’ndeki arkadaşların yükümüzü çektiğini söyledik. Burada asil üye yedek üye durumu var. Biz ne olduğumuzu bilmiyoruz. Oradaki kesilen paranın miktarının neye göre kesilip ayarlandığını da bilmiyoruz. Sonuçta aramızda bir kopukluk var. Açıkçası bugün bilgileri güncellemek için çağırdılar. Benim 1 milyar 305 Türk Lirası borcum olduğunu söylediler. Bu borcumu ödeyip devamını sağlayacağımı söylediler. Bende bundan dolayı bugün buraya gelmeyeceğimi söyledim. Parayı yatırmayacağımı, birlikteki üyeliğimin devam etmemesini söyledim.  Sadece telefonumdaki beyanım budur. Buraya geldim. Bakalım sonucu ne olacak? Biz çobanız sonuçta. Bunları takip eden insanlarız.  Ben birlikten çok şey istiyorum ama zannedersem hiçbir şeyde olmayacak gibi geliyor” şeklinde ifade etti.

“İMZAYA ÇAĞIRDILAR, İMZAMIZI ATTIK”

Denizli Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği başkanının Cankurtaran’da süt birliği kuracağı vaadinin olduğunun altını çizen Ramazan Sarı; şunları aktardı: “Bir toplantı yapıldı. Toplantıda bizim başkanımız ‘Cankurtaran’a keçi koyun süt birliği kuracağım’dedi.  Para kesintisi yaptı ama daha olduğu yok. Olmadı yani. Biz bunu istiyorduk. Bunlardan arkadaşlardan bu paraları kestik. Bunu devletin araştırması lazım. Yani çobanın arkasında dayanan yardım eden birileri yok. Önceden mesaj geldi bana. Ben bu parayı üç beş günce ödedim. Şu anda da imzaya çağırdılar, imzamızı attık.”

Denizli Gazetesi uygulamamızı ücretsiz indirip; gelişmelerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir