ÇİVRİL’DE ‘HAŞHAŞ TARLA GÜNÜ’ DÜZENLENDİ

ÇİVRİL’DE ‘HAŞHAŞ TARLA GÜNÜ’ DÜZENLENDİ

Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Koordinatörlüğü’nde yürütülen ‘Geliştirilen Haşhaş Çeşitlerinin Yaygınlaştırılması Alt Projesi’ kapsamında Çivril’de Tarla Günü düzenlendi.

‘Tarımsal Yeniliklerin Yaygınlaştırılması’ projesi kapsamında Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü Koordinatörlüğü’nde ‘Geliştirilen Haşhaş Çeşitlerinin Yaygınlaştırılması Alt Projesi’ ile ilgili Çivril’in Kocayaka Mahallesi’nde tarla günü düzenlendi. Tarla Günü’ne; İl Müdür Yardımcısı Nejdet Demir, İlçe Müdürleri, teknik personeller, çiftçiler katıldı. Tarla gününde Eskişehir Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilmiş olan Çelikoğlu ve Hüseyinbey ile Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından geliştirilmiş olan Ofis-1 ve Ofis-2 çeşitlerinin tanıtımı yapıldı.

“DENİZLİ’DE 130-150 BİN DEKAR ALANDA HAŞHAŞ EKİMİ YAPILMAKTADIR”
Narkotik bir bitki olan haşhaşın Denizli’nin önde gelen tarım ürünlerinden birisi olduğunu ifade eden Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Yardımcısı Nejdet Demir “Stratejik bir ürün olan haşhaş bitkisi ilimizde 130-150 bin dekar alanda ekimi yapılmaktadır. Çivril, Baklan bölgelerimizde haşhaş ekim alanlarının 92 bin dekar alanda ekimi yapılmaktadır. Dolayısıyla bölgede yaşayan üreticilerimiz için yüksek verim ve kaliteye sahip çeşitlerin geliştirilmesi, çiftçimiz ve ülke ekonomimiz açısından son derece önemlidir. Müdürlük olarak bizler de çiftçimizin gelirinin artması, üretimin kaliteli olması için üreticilerimizi yeni çeşitler ile tanıştırmaya çalışıyoruz. Eskişehir Geçitkuşağı Araştırma Enstitüsü ve Toprak Mahsulleri Ofisi’nin yeni geliştirdiği 4 çeşit, üreticilerimizin geliştirdiği 1 yeni çeşit olmak üzere 5 yeni haşhaş çeşitlerinin sonbaharda ekimini gerçekleştirdik. Yeni geliştirilen haşhaş çeşitlerimizin ülkemiz tarımına ve Denizlimiz çiftçisine hayırlı ve bereketli olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.  

“ALKOLOİD ORANI YÜKSEK ÇEŞİTLER TALEP GÖRMEKTEDİR”
Yeni geliştirilen haşhaş çeşitleri hakkında bilgi veren Araştırma Enstitüsü uzmanlarından Ferda Çelikoğlu, haşhaşın Türkiye için stratejik bir önem taşıdığından söz etti. Çelikoğlu, “Bölgemizde üreticilerimizin geleneksel ve yerli çeşitleri kullandıkları ve yeni geliştirilen yüksek verimli ve kaliteli çeşitlerini kullanmamaları nedeniyle Denizli İl Müdürlüğümüzün koordinasyonunda Enstitümüz ve Ofis tarafından ortaklaşa olarak üreticilerimizin talepleri doğrultusunda Hüseyinbey ve Çelikkol çeşitlerini geliştirdik. Haşhaş çeşitlerimizin alkoloid oranı yüksek ve tohum olarak değerlendirilme noktasında da verimlidir. Bilindiği üzere Dünya piyasasında alkoloid oranı yüksek çeşitler talep görmektedir” diye konuştu.

HABER MERKEZİ

 

Denizli Gazetesi uygulamamızı ücretsiz indirip; gelişmelerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir