ÇİNLİLER DENİZLİ’Yİ ÇOK SEVDİ

ÇİNLİLER DENİZLİ’Yİ ÇOK SEVDİ

Türkiye ile Çin Halk Cumhuriyeti arasında İstanbul’da imzalanan anlaşma çerçevesinde Pamukkale’ye gelen turist kafilesi, 2 gün konaklayacak. Bu kapsamda Glorious DMC Travel ile Çin’den gelen 70 kişilik turist kafilesi, Denizli’yi gezdi. Denizli’ye özgü yemekler yiyen ve Bayramyeri’nde vakit geçiren turistler Denizli’yi çok sevdi.

Geçtiğimiz yıl Temmuz ayında Çin Halk Cumhuriyeti ile Türkiye Cumhuriyeti arasında, iki ülke arasındaki turizm ilişkilerini güçlendirmek amacıyla anlaşma imzalanmıştı. İstanbul’da imzalanan anlaşma, Pamukkale’yi de yakından ilgilendirmişti. Anlaşma çerçevesinde Pamukkale-Karahayıt Bölgesi’ne gelen turist kafilesi, 2 gün Denizli’de konaklayacaktı. Bu anlaşmayı en iyi anlayan ve hemen uygulamaya sokan, Glorious DMC Travel Genel Müdürü İsmail Şafak Karakan, Pamukkale-Karahayıt Bölgesi’ne gelen turistleri kent merkezinde de gezdiriyor. Son olarak Pamukkale-Karahayıt Bölgesi’ne gelen Çinli turist kafilesi, önce Kebapçı Dursun’da Denizli’nin yöresel lezzeti Denizli Kebabını tattı,  ardından turistlerin uğrak yeri ve vazgeçilmezi haline gelen Hacı Şerif’ in meşhur dondurmalı irmik helvasının denedi.  

“2017’DE PROGRAMLARIMIZA TELEFERİĞİ DE İLAVE EDECEĞİZ”

Denizli’ye gelen kafile ile birebir ilgilenen Glorious DMC Travel Genel Müdürü İsmail Şafak Karakan, “Çinli turistlerimizi Bayramyeri Merkez’e getirip, burada lokal yemekler yedirip, sonrasında serbest zaman vererek misafir ediyoruz. Denizli için yeni projelerimiz var. 2017’de programlarımıza teleferiği de ilave edeceğiz. İnşallah Denizli için verimli, güzel bir aktivite olur. Çinli turistlerimizi Denizli’de 2 gece ağırlıyoruz.  Bu 2 günün birini Pamukkale’de, diğerini ise Bayramyeri Merkez’de geçiriyorlar. Turistlerimizi Bayramyeri’ne getirip, esnafımızla buluşturmak bizim için çok önemli.” dedi.

“ŞAFAK BEY ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYDU”

12 yaşından beri kebapçılık yapan 45 yaşındaki Kebapçı Dursun İşletmesinin Sahibi Dursun Göçenoğlu, turistlerin Bayramyeri Merkez’e getirilmesinden ve Denizli esnafından alışveriş yapmasından mutluluk duyduğunu belirterek şunları söyledi; “Şafak Bey ve organizasyonuna teşekkür ediyorum. Türkiye açısından önemli ve büyük bir organizasyon. Şafak Bey elini taşın altına koydu. Dışarıda ülkemiz iyi lanse edilmiyor. Şafak Bey’de bunun bilincinde. Çin Halk Cumhuriyeti’ne gittik. Onların kültürlerini yerinde inceleyip, gördük.  Şafak Bey’in organizasyonuyla misafirlerimize kültürümüzü sunuyoruz.  Denizli kebabımız tarihi bir kebap. Bunun daha da öne çıkması gerekiyor.  Turistler burada kebaplarını yedikten sonra rehberleri onlara serbest zaman dilimi bırakıyor. Bayramyeri esnafı olarak bundan, daha çok esnafın da faydalanabileceğini düşünüyorum. Turistlerimiz toplumun içine karıştığı zaman, ülkemizin ne kadar ferah bir ülke olduğunu kendi gözleriyle görecektir. İnşallah başarılı bir organizasyon olur. Bu çorbada bir nebze de olsa tuzumuz bulunduysa ne mutlu bize.”

“İLERİDE TEKRAR GELMEYİ DÜŞÜNÜYORUM”

Çin’den Türkiye’ye gelen kafile içerisindeki Turist Wang Lei Pamukkale’yi ve Denizli’yi çok sevdiğini belirterek; “ Pamukkale bölgesini çok beğendim. Türkiye’ye geldiğim için çok mutluyum. İlk kez geliyorum Türkiye’ye. Türkiye’deki tarihi eserler, tiyatrolar çok iyi korunmuş durumda. Türkiye’deki eserlerin tarihi çok eski. Çin’de 5 bin yıllık tarih var. Burada neredeyse 12 bin 500 yıllık eserler var.  Buradaki tarihi eserleri çok beğendim. Gelmeyen arkadaşlarımıza da tavsiye edeceğiz. Türkiye’ye 8 günlük gruplar halinde geliyoruz ve bana 8 gün yetmedi. Daha fazla olmasını istiyordum. Fethiye’de paraşüte bindik. Orada 2 gün geçirmek isterdim. Pamukkale’de 1 gün daha kalabilseydik. Termal sulara girebilseydik. Denizli Kebabı’nı tattık. Çok sevdim.  İleride tekrar gelmeyi düşünüyorum” dedi.

PINAR ÇANKAYA- GÜRKAN GÖK

Denizli Gazetesi uygulamamızı ücretsiz indirip; gelişmelerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir