‘CHP’LİLERİN KENDİLERİNDEN ÜMİDİ YOK’

‘CHP’LİLERİN KENDİLERİNDEN ÜMİDİ YOK’

DRT Denizli ekranlarında yayınlanan ‘Güne Bakış Özel’ programına konuk olan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, yeni anayasa ve referandum sürecini değerlendirdi. CHP’yi hedef alan açıklamalarda bulunan Bakan Zeybekci;“Üretemiyorlar! Siyaset üretemiyorlar. Proje üretemiyorlar. Kendilerinden ümitleri yok” dedi.

“CHP’LİLER NE PROJE NE DE SİYASET ÜRETEBİLİYOR”

DRT Denizli ekranlarında yayınlanan ‘Güne Bakış Özel’ programına konuk olan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, programda yeni anayasa ve referandum sürecini değerlendirdi. CHP’yi hedef alan açıklamalarda bulunan Bakan Zeybekci;“Üretemiyorlar! Siyaset üretemiyorlar. Proje üretemiyorlar. Kendilerinden ümitleri yok” dedi.

ZEYBEKCİ: “TÜRKİYE’DE SİYASET BU OLMAMALI!”

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, DRT Denizli ve Kanal 58 ortak yayını olarak gerçekleştirilen ve Ümit Yakuphan ile Adem Erdağı tarafından sunulan ‘Güne Bakış Özel’ programının konuğu oldu. Bakan Zeybekci, programda yeni anayasa ve referandum sürecine dair değerlendirmelerde bulundu.

DRT DENİZLİ: 18 maddenin gerektiği gibi sağlıklı bir şekilde konuşulamadığını söylüyorsunuz. Kampanya süreci ilerledikçe kafalardaki soru işaretleri de giderilmeye başlandı mı?

“EDİLGEN DEĞİL, ETKEN BİR TÜRKİYE İÇİN BU SİSTEM GEREKLİ”

NİHAT ZEYBEKCİ: Milletimizin aklındaki soru işaretleri çok hızlı bir şekilde ortadan kalkıyor. Soru işaretlerini oluşturan iddialar temelsiz konulardı. Milletimizin aklındaki soru işaretlerini gidererek bağımsız bir Türkiye için yeni bir sistemin gerekli olduğunu söylüyoruz. Yeni anayasa ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, Türkiye’yi her anlamda daha ileri götürecek. Koalisyonların Türkiye’nin tarihinden temelli kalktığı, TBMM’nin daha güçlü bir meclis haline geldiği, yasama ve yürütmenin dengeler anlamında ayrıldığı en önemlisi de ekonomik olarak güçlü Türkiye, ekonomik olarak dünyada ekonomideki ilk 10 ülkeden biri olan bir Türkiye, Avrupa’nın ilk 3 ekonomisinden biri olan Türkiye, merkez ülke Türkiye, kural koyucu, edilgen değil, etken ülke Türkiye için bu sistem gerekli.”

DRT DENİZLİ: Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile Türkiye’nin her anlamda daha ileri gideceğini söylüyorsunuz. Türkiye’nin dünyadaki yeri ne olacaktır?

“TÜRKİYE’DE BU SÜRECİ 16 NİSAN’DA GERİDE BIRAKACAK”

NİHAT ZEYBEKCİ: “Dünya çok hızlı dönüyor. Çok hızlı dönen bu dünyada kararlar çok hızlı alınıyor. Çok hızlı kararların alındığı yerde ağır veya tereddütlü sistemlerin devre dışı kaldığını hep beraber görüyoruz. Özellikle bizim gibi dünyanın en hareketli olduğu bölgede, orta yerde olan bir ülke olarak bizim bir an önce bu tereddütlerden kurtulmamız gerekiyor. Milletimiz bundan sonra seçimlere giderken, seçimlerde ne olacağına ve tek başına iktidar çıkıp çıkmayacağına, çıkmazsa koalisyonda kimler olacağına dair tereddütler yaşamayacak. Dünya böyle yapmış Dünyadaki başarılı ülkelere baktığımız zaman bu hastalıktan kurtulmakla ilgili net adımlar atıldığını görüyoruz. Gelişmiş dünya ülkelerinin böyle hastalıkları yok. İnşallah, Türkiye’de bu süreci 16 Nisan’da geride bırakacak.”

DRT DENİZLİ: Referanduma ilişkin pek çok çalışma yürütülüyor. Kamuoyu anket çalışmaları yapılıyor. Siz bu anket çalışmalarının sonuçlarını nasıl görüyorsunuz? Nasıl değerlendiriyorsunuz?

“HEDEFİMİZ DENİZLİ’NİN TÜRKİYE ORTALAMASININ BİR TIK ÜSTÜNE ÇIKMASI”

NİHAT ZEYBEKCİ: “Çıkan anketlere bakıldığında endişe edecek bir durum yok. Milletin aklının berraklaştığını görüyoruz. Çok olağanüstü bir durum olmazsa bunun ekonomiye, ticarete ve piyasalara yansıdığını görmeye başlayacaksınız. Anketleri görenler okuyanlar sadece siyasetçiler değil. Dünyanın ekonomi aktörleri de bunu çok yakından takip ederler. Ona göre de pozisyon alamaya başlarlar. Kafalar oldukça netleşti. Biz Denizli’de bir performans peşindeyiz. Hedefimiz Denizli’nin Türkiye ortalamasının bir tık üstüne çıkması. Afyon’la yarışıyoruz. Hedefimiz Afyon’u yakalamak.” 

KANAL 58: 3 yıl önce 30 Mart’ı konuşuyorduk. En çok konuşulan iki konu vardı. Birisi; yasa ile ülke bölünecek, diğeri ise; merkezden taşraya hizmet nasıl gidecek. Bugün 16 Nisan ve 30 Mart üzerinden tartışılan konulara baktığımızda konular arasında bir benzeşme görüyor musunuz? Amaç aynı mı? Özellikle ‘Hayır’ cephesinde kampanya yürütenlerin amaçları aynı mı? Asıl problem size göre nedir?

“ÜRETEMİYORLAR!”

NİHAT ZEYBEKCİ: “CHP’liler kravatlı insanları Denizli’nin içine saldılar, bazı yerlerde fotoğraflar çektirerek oradaki insanlara özellikle görünerek, onların da bunlara ‘ne yapıyorsunuz’ diye sormasını sağlayarak; bunların da onlara cevap olarak ‘biz belediyeden geliyoruz, buraları yıkacağız’ gibi yalan haberi Denizli’de dolandırdılar. Hala aynı yalanı kullanıyorlar. Bundan 3 yıl önce, 30 Mart 2014’te yine aynı yalanı kullandılar. 2009, 2014, 2017… Herhalde 2027’de aynı tartışmaları yapacaklar. Üretemiyorlar! Siyaset üretemiyorlar. Proje üretemiyorlar. Kendilerinden ümitleri yok. Siyasetin bu şekilde kısır bir tartışmaya girmesi, Ana muhalefet partisinin genel başkanının bu tarz bir kısır tartışmaya yol açması, ülkenin geleceği için önemli bir reformu, devrim niteliğindeki bir döneme yaklaşırken, tartışmayı, muhtarların, minibüsçülerin ve lokantacıların mallarına el konulması şeklinde başka bir yöne götürmesi, cumhurbaşkanının 500 tane yardımcı atayacağını söylemesi, cumhurbaşkanının yurtdışına giderken karısına vekâlet bırakacağını söylemesi gibi ucuz, pespaye bir söylem olamaz. Türkiye’de siyaset bu olmamalı.”

Denizli Gazetesi uygulamamızı ücretsiz indirip; gelişmelerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir