CHP’den ‘7 Bölge 7 İlke’ Doğa Hakları Manifestosu

CHP’den ‘7 Bölge 7 İlke’ Doğa Hakları Manifestosu

CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, CHP Doğa Hakları Manifestosu ‘7 Bölge 7 İlke’yi açıkladı.

CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Karaca, CHP Genel Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısıyla CHP Doğa Hakları Manifestosu ‘7 Bölge 7 İlke’yi açıkladı. Kitapçıkta yer alan temel ilkelerin tüm CHP örgütleri ve yurttaşlar tarafından esas alınması, farkındalığın artması için çabaladıklarını ifade eden Karaca, geri dönüşümden elde edilen kağıda basılan Doğa Hakları Manifestosu’nun örgütlere, yerel yönetimlere, tüm Türkiye’de 81 ilde oluşturdukları İl İzleme Kurullarına, sivil toplum kuruluşlarına, ilgili meslek odalarına ulaştırılacağını belirtti. CHP’nin çözüm önerilerini sıralayan Karaca, şunları aktardı: “Yaşadığımız dünyanın, içinde bulunduğumuz çağın, yer aldığımız coğrafyanın, devraldığımız doğal, tarihi ve kültürel mirasın gelecek kuşaklara teslim edilmesinin sorumluluğunu taşıyarak, içinde yaşadığımız doğanın hakları olduğu temelinden hareketle CHP doğa hakları bakış açısını her bir yurttaşımızın içselleştirmesini sağlamayı ve politika önerileri geliştirmeyi sürdürüyoruz. CHP insanın doğa ile olan ilişkisini ‘doğa hakları’ kavramı çerçevesinde ele almaktadır. CHP bu çerçevede, insanı merkeze alan, doğayı insanın mülkü olarak gören, doğal kaynakları sınırsızca ve sorumsuzca tüketen politikaların yerine, doğanın haklarının teslimini ve çevre sorunlarının çözümü için etkin mücadeleyi tüm herkesin görevi olarak kabul etmektedir. Bu görev yaşam hakkının yanı sıra sosyal adalet ilkemizin de bir gereğidir. Daha adil ve eşit bir toplum inşa etmenin ön koşulu, doğa hakları yönünde davranış ve tutum geliştirmek ve çevre adaletini sağlamakla mümkündür.”

“TÜM TÜRKİYE’DE, YÜRÜTMESİNİ SAĞLANACAK”

Karaca; “CHP Doğa Haklarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı yürütücülüğünde oluşturulan Doğa Hakları İzleme Kurulları, CHP örgütlerinin, partinin doğa hakları politikasını tüm Türkiye’de, yerel savunucular, çevre ve ekoloji örgütleri ve savunucularla birlikte yürütmesini sağlayacaktır. CHP’nin Bölge Temsilcileri ve İl Doğa Hakları İzleme Kurulları aracılığıyla; Türkiye’nin 7 bölgesi ve 81 ilinde devam eden yerel yurttaş girişimleri ve savunuculuğunu destekleyici ve doğa hakları ihlallerini önleyici çalışmaları sürdürülecektir. CHP, tüm kurumsal yapısı ve birimleriyle, Doğa haklarının teslimi için ‘7 Bölge 7 İlke’ çerçevesinde bütüncül bir bakış açısıyla, aşağıdaki tespit ve önerileri temel alarak çalışmalarını yürütür” dedi.

İŞTE O 7 İLKE

Karaca’nın açıkladığı manifestodaki 7 ilkede şu başlıklar yer aldı: “Doğanın hakları üstün hak olmalıdır. İklim krizinin çözümü iklim adaletindedir. Erişilebilir, adil ve katılımcı su yönetimi politikası, kuraklığı yenecektir. Toprak ana bir bütündür, var olma koşulumuzdur. Enerji ihtiyacını, enerji demokrasisi ve enerji adaleti ile karşılayacağız. Kuşaklar arası sorumlulukla, doğal ve kültürel varlıklarımızdan vazgeçmeyeceğiz. Yurttaş katılımcılığı ile birlikte karar alıp, birlikte yaşayacağız.”

Denizli Gazetesi uygulamamızı ücretsiz indirip; gelişmelerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir