Çal’da lavanta seferberliği

Çal’da lavanta seferberliği

Denizli’nin Pamukkale İlçesi’ne Gözler Mahallesi’nde lavanta üreticilerini ağırlayan Çal Belediye Başkanı Fethi Akcan, “Araştırma yaptırdık, lavanta üretimi için Çal’ın iklimi ve toprak yapısı oldukça uygun. Üretim için teşvik bizden, üretim çiftçilerimizden. Çal’a bu yıl ilk etapta 500 dekarın üzerinde lavanta dikimi yapılacak” dedi.

‘Tarımkent; Çal Projesi’ kapsamında yayla seracılığını başlatan Çal Belediyesi, şimdi de lavanta üretimi için harekete geçti. Pamukkale’nin Gözler Mahallesi’nde lavanta ve kekik üretimi yapan çiftçiler, Belediye Başkanı Fethi Akcan’ı ziyaret etti. Gözlerli üreticilere müjde veren Başkan Akcan, “Bulgaristan üzerinden Fransa’ya lavanta ihracatı yapan Türk işadamları önümüzdeki günlerde Çal’a geliyor. Fide dikimi, üretim ve ihracat aşamaları konularında detayla görüşmeler yapacağız. Biz, bölgede araştırmalar yaptırdık. Çal, Baklan, Bekilli, Güney, Gözler Bölgesi lavanta üretimi için oldukça ideal toprak ve iklim yapısına sahip. Bölgemizde lavanta üretimi kısa süre önce başladı, ancak yetersiz. Bizim hedefimiz, ihracatçı firma aracılığıyla üretilen lavantaların direkt olarak başta Fransa olmak üzere Avrupa ülkelerine ihraç edilmesidir” diye konuştu.

“DOĞAL GÜZELLİĞİMİZ DE ARTACAK”

Bu yıl ilk etapta Çal’a 500 dekarın üzerinde lavanta fidesi dikileceğini söyleyen Başkan Akcan, şunları söyledi: “Bölgemizde binlerce dekarlık lavanta tarlaları oluştuğunda doğal güzelliğimiz de artacak. Çal ve bölgenin ekonomisine önemli katkı verilecek. Çiftçilerimize teknik, satış ve fide temini gibi konularda katkı vereceğiz.” Başkan Akcan’a verdiği ve vereceği katkılardan dolayı teşekkür eden Gözlerli üreticiler, 2020 yılının yaz döneminde düzenleyecekleri Gözler Kekik ve Lavanta Festivali için destek istediler.

Denizli Gazetesi uygulamamızı ücretsiz indirip; gelişmelerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir