‘ÇAL DENEYİMİ TARIMDA ÖRNEK BİR MODEL’

‘ÇAL DENEYİMİ TARIMDA ÖRNEK BİR MODEL’

Çal’da yayla seracılığında ürün satın alma garantörlüğünü üstlenen Türkiye Sebze ve Meyve Komisyoncuları (TÜMSEMKOM) Başkan Vekili Halil Öztürk, Türkiye’deki ilk proje olduğuna dikkat çekerek; “Çal Belediyesi ve Çal Ziraat Odası'nın desteğiyle tüm çalışmasını yapıyoruz. Çal'daki bu çalışma bir model” dedi.

ÖZTÜRK “ÇAL'DAKİ BU ÇALIŞMA BİR MODEL”

2016 yılı başlarında Çal’da alternatif tarım ürünleri ve ürün deseninde çeşitlilik oluşturulması çalışmaları kapmasında “Çal Belediyesi, Çal Ziraat Odası ve Türkiye Sebze ve Meyve Komisyoncuları” (TÜMSEMKOM) tarafından ortak yürütülen yayla seracılığı projesi kısa zamanda büyük başarılara imza attı. Model olarak Türkiye’de bir ilk olan ‘Yayla Seracılığı’ projesinin alım garantörlüğünü üstlenen TÜMSEMKOM Başkan Vekili Öztürk, “Çal'da üretilen ürünleri alma garantisini bizzat kendim verdim. Tüm yükümlülükleri üstlendik. Üreticinin serada veya açıkta ürettiği ürünün hasadına gelene kadar gelişimine kadar Çal Belediyesi ve Çal Ziraat Odası'nın desteğiyle tüm çalışmasını yapıyoruz. Çal'daki bu çalışma bir model” diye konuştu.

“ÇAL DOMATESİNİN MARKALAŞMASI İÇİN İYİ TARIM UYGULAMAK LAZIM”

Çal Bölgesi’nde yasaklı ilaçların asla kullanılmadığını söyleyen Öztürk, “İri domatese ‘hormonlu’ derler. Toplumda böyle bir algı var. İyi tarım uygulaması, bizim için çok önemli. Dolayısıyla dölleme arı ile yapılmakta. Kesinlikle hormon ve yasaklı ilaç kullanılmamaktadır. Çal domatesinin markalaşması için iyi tarım uygulamak lazım. Bu konuda da gayet başarılıyız” ifadelerine yer verdi.

“ÇAL’DA 50 YILDAN BU YANA HİÇBİR ŞEY DEĞİŞMEMİŞ”

Hiçbir ilçeyi kendilerine rakip olarak düşünmediklerini de ifade eden Öztürk, “Hiçbir ilçe bizim rakibimiz değil. Esas olan şey; bölgedeki üretim desenini değiştirmek. Çal’da klasik üzümcülük var. Çal’da 50 yıldan bu yana hiçbir şey değişmemiş. Pek, neden değişik ürünler tavsiye edilmemiş? Çal ovası ve Çal arazisi gayet verimli ve birçok ürüne çok uygun” dedi.

“YATIRIMCILAR ARTIK BÖLGEYE GELMEYE BAŞLADI”

Ülkenin kalkınması için, üretimin gerekliliğinin de altını çizen Öztürk, “Belediyeler sadece yol yapan, kaldırımlar yapan bir kurumlar değildir. Belediye önce halkını yaşam kalitesini değiştirecek. İleriki yıllarda Çal bambaşka olacak. Yatırımcılar artık bu bölgeye gelmeye başladılar. İnsanlar yatırımları görmeleri gerekir. Bizim en büyük avantajımız piyasayı biliyoruz. Çal’da çok doğru adım atıldı” ifadelerine yer verdi.

“BU ADIMLAR SÜREÇ İÇİNDE ÇOK DAHA GENİŞLEYECEK”

Proje kapsamında ileriki yıllarda yapılacaklarda ipuçları da veren Öztürk, “Bu adım ileriki süreçte çok daha genişleyecek. Çal’a yeni yatırımcılar gelecek. Kim bu yatırımcılar? Sera yatırımcıları. Peki, bu bölgede yatırımcılar geldiğinde bu bölge göç verir mi? Basit adım dediğimiz bu. 3 yıl sonra Çal’da 5 bin dönüm kapalı alan. Çal seracılık noktasında önümüzdeki yıllarda Türkiye’nin ciddi bir üretim bölgesi olacağını tahmin etmekteyiz” dedi. 

Denizli Gazetesi uygulamamızı ücretsiz indirip; gelişmelerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir