‘ÇAĞDIŞI DÜZENLEME CAYDIRICI DEĞİL, ÖZENDİRİCİ OLACAKTIR’

‘ÇAĞDIŞI DÜZENLEME CAYDIRICI DEĞİL, ÖZENDİRİCİ OLACAKTIR’

CHP Merkezefendi Kadın Kolları Başkanı Gülin Gül Coşkun, TBMM’de önceki gün gece gecen, tecavüze uğrayan kadınların, tecavüzcüsü ile evlenmesine imkan sağlayan yasa önergesinin kabul  edilmesinden sonra , yasanın çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’ne yakışmadığını belirten basın açıklaması yaptı.

CHP Merkefendi İlçe Binası’nda basın yapılan açıklamasına CHP Parti Meclisi Üyesi Gülizar Biçer Karaca, CHP Denizli Milletvekili Melike Basmacı, CHP Merkezefendi İlçe Başkanı Sedat Demirci, CHP Merkezefendi Kadın Kolları üyeleri  katıldı.

CHP Merkezefendi Kadın Kolları Başkanı Coşkun,” 17.11.2016 Perşembe gece  23.00 sularında  AKP  Milletvekilleri GÜNDEMDE OLMAYAN bir önergeyi  Meclise sunmuşlardır.  Önergenin GEREKÇESİ ise  (Cebir. Tehdit, hile veya iradeyi etkileyen başka bir neden olmaksızın işlenen cinsel istismar suçunda, mağdur ile failin evlenmesi durumunda fail hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına veya cezanın infazının ertelenmesine imkan veren düzenleme yapılmaktadır ) olarak açıklanmıştır. Yasa içerisinde ise açıklar bulunmaktadır ve İSTİSMARCININ evleneceğini beyan edip aileye baskı yapması ile kızla evlenmesi mümkündür, herhangi bir süre dahi verilmemiştir. Cinsel istismar suçunun yaş ve cinsiyet ayrımı yapmaksızın işlendiği, çocuk gelinlerin acı bir gerçek olduğu toplumumuzda; daha evlilik kavramını dahi algılayamayacak, üstelikte istismara uğramış bir kadının hatta küçük bir kız çocuğunun omzuna ağır bir yük yüklenmektedir. Ne de olsa evleniriz mantığı ile hareket edecek insanlar için bu düzenleme caydırıcı değil ÖZENDİRİCİ olacaktır.” Dedi.

CHP Merkezefendi Kadın Kolları Başkanı Gülin Gül Coşkun, açıklamasını daha sonra şöyle sürüdürdü:

“Çocuk gelinlerin yolunu daha da açacaktır. SORUYORUM!. 50 Yaşında bir birey  16 yaşında bir kız çocuğuna tecavüz eder İSE !. Bu evlilik kararının ne kadarı özgür irade ve isteyerek olacaktır? Velhasıl evlendirdiniz; sağlıklı bir irade temeline oturmayan bu evlilik, bu evlilikten doğan çocuklar ve böyle bir travma geçirmiş ‘’EŞ’’ topluma ne kadar faydalı olacaktır? Nasıl olurda bu toplumun geleceğini düşünmezsiniz? 15 yaşın altında ki çocuk kredi kartı kullanamaz, bakkaldan sigara alamaz, bilet alıp yolculuk yapamaz, sözleşme yapamaz. ÇÜNKÜ bu yönde ki iradesinin ve işleminin sonuçlarını kavrayamayacağı  düşünülür. Bu basit hukuki işlemleri dahi yapamayan çocuğun CİNSEL iradesinden bahsetmek, bu şekilde istismarcıya bir çıkış yolu sunmak ÇAĞDIŞILIKTIR…. Cinsel suçların oranında bu iktidar zamanında yaşanan patlama dikkate alındığında daha caydırıcı cezalar ve önlemler alması gereken iktidarın yükü bu şekilde mağdurun üzerine bırakmasına , mağduru bir kez daha devlet eliyle mağdur etmesine CHP olarak, KADIN KOLLARI olarak,  ve özellikle KADIN!!! Olarak göz yummamız mümkün değildir.  Cumhuriyet Halk Partisi Merkezefendi Kadın Kolları olarak tüm enerjimizi KADIN için, KADININ sosyal hayat içerisindeki YAŞAMI, HAKLARI için ve bu tip akıl dışı yasa tekliflerinin yasa haline gelmemesi için HARCAYACAĞIZ”

Denizli Gazetesi uygulamamızı ücretsiz indirip; gelişmelerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir