BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BİNASI YIKILACAK

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BİNASI YIKILACAK

Belediye Başkanı Osman Zolan, Denizli Büyükşehir Belediye hizmet binasını da yıkarak bu alana Denizli’ye yakışır bir kent meydanı ve yanındaki otoparka ise depreme dayanıklı bir hizmet binası yapacaklarını söyledi.

Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, düzenlediği basın toplantısında Denizli Afet Master Planı çalışmaları hakkında bilgiler verdi

ÜÇGEN ALTERNATİF OLACAK

Denizli’de bugüne kadar afetlere karşı aldıkları önlemleri sıralayan Başkan Zolan, “Alternatif yolların yapılması ve ulaşımın sorunsuz sağlanması afet olan bölgeler için hayati derecede önemli. Biz ne yaptık? Hal Kavşağından, yukarıya doğru yeni bir çevre yolu yaptık. Bunu yaparak ulaşımı kolaylaştırma anlamında birinci derece adım attık. Afet durumlarında 50 metre genişliğinde bu yolumuz şehrimize nefes aldıracak. Honaz Tüneli yeni bitti. Bu da bizim işimizi kolaylaştıracak. Birkaç yıl önce planlamasını yaptığımız ve yapımına başladığımız baraj kenarındaki yeni çevre yolumuz da şehre yeni bir alternatif güzergah sağlayacak. Bu güzergah Üçgen’in alternatifi olacak ve afetlerde bize büyük bir kolaylık sağlayacak” dedi.

“BELEDİYE HİZMET BİNASINI YIKACAĞIZ”

Denizli Büyükşehir Belediye hizmet binasını yıkarak bu alana Denizli’ye yakışır bir kent meydanı ve yanındaki otoparka ise depreme dayanıklı bir hizmet binası yapacaklarını belirten Başkan Zolan, zemin etüt çalışmalarının başladığını müjdeleyerek kısa süre içerisinde ihalesini yaparak işe başlamak istediklerini kaydetti.

ÇAKMAK’TA AFET EĞİTİM MERKEZİ YAPILACAK

Ayrıca çok önemsedikleri Afet Eğitim Merkezi projesini de hayata geçireceklerini belirten Başkan Zolan, Çakmak Mahallesi’nde doğal afetlerle ilgili farkındalık oluşturulması için yapacakları Afet Eğitim Merkezi’nin 4 bin 770 metrekare alana yapılacağını anlattı. Başkan Zolan, “Burada doğal afetlerin vatandaşlarımıza deneyim yoluyla gösterilmesi ve afetin yıkıcı izlerini en az zararla atlatmak amacıyla farklı simülasyon sistemleri yer alacak. Tesiste deprem, fırtına, yangın, heyelan, karbonmonoksit zehirlenmesi, dumandan kaçış ve kuraklık gibi bölümler bulunacak. Burada başta çocuklara afetlerin nasıl yaşandığı birebir gösterilecek, eğitimler verilecek. Bina içinde ve dışında sergi alanları oluşturarak afetlere ilişkin çeşitli maketleri sergileyeceğiz. Temel amaç afet konusunda uygulamalı olarak vatandaşlarımızı eğitmek ve toplumun tüm kesimlerinin bu konudaki bilinçlerini artırmak, oluşacak zararları en aza indirerek sürdürülebilirlik kavramının yaygınlaşmasını sağlamaktır” dedi.

Denizli Gazetesi uygulamamızı ücretsiz indirip; gelişmelerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir