“BUGÜN, 15 TEMMUZ’UN YENİ BİR VERSİYONUNU YAŞIYORUZ”

“BUGÜN, 15 TEMMUZ’UN YENİ BİR VERSİYONUNU YAŞIYORUZ”

ABD’nin yaptırım kararları ve ardından yükselen dolar ile ilgili yazılı basın açıklamasında bulunan Hak-İş ve Hizmet-İş Sendikası Denizli Şube Başkanı Sezai Söylemez; “ABD, Türkiye’yi işgal girişiminde yeni bir oyunu sahneye kondu. Bugün, 15 Temmuz’un yeni bir versiyonunu yaşıyoruz” dedi.

Hak-İş ve Hizmet-İş Sendikası Denizli Şube Başkanı Sezai Söylemez; ABD’nin yaptırım kararları ve ardından yükselen dolar ile ilgili yazılı basın açıklamasında bulundu. ABD’nin Türkiye üzerinde uyguladığı politikanın Türkiye değil tüm insanlığa ve Dünyaya yönelik olarak görülmesi gerektiğinden söz eden Başkan Söylemez, 15 Temmuz vurgusu yaparak, Türkiye’nin yeni bir ekonomik operasyonla karşı karşı kaldığını dile getirdi. Başkan Söylemez, “15 Temmuz’u buradan yeniden unutmayacağımızı ve unutturmayacağımızı hatırlatmak istiyorum. Buradan tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. ABD, Türkiye’yi işgal girişiminde yeni bir oyunu sahneye kondu. Bugün 15 Temmuz’un yeni bir versiyonunu yaşıyoruz. Türkiye’yi ekonomik saldırılarla çökertmek ve ekonomik bir savaşı başka bir boyuta taşımak isteyen emperyalist güçlerle yeni bir dönem başladı. Bu dönem daha sancılı ve daha zor bir dönem. Burada vatandaşlarımızın ekonomisine, gelirlerine, geleceğine yönelik bir savaş başlatıldı. Bu savaşı da bizim kazanmamız gerekiyor. Bu savaş daha kapsamlı. Bu savaş Türkiye’yi bölgesinde diz çöktürme savaşı” diye konuştu.

“BU SAVAŞI KAYBEDERSEK, GELECEĞİMİZİ KAYBEDERİZ”
ABD’nin 15 Temmuz’da elde edemediği başarıyı bu kez ekonomik bir savaş olarak yeniden gündeme taşıdığını belirten Başkan Söylemez, “Bu savaşı kaybedersek geleceğimizi kaybederiz. Bu savaşı tıpkı 15 Temmuz’da ki gibi kazanmamız gerekiyor. Bu savaş daha zor ve daha ağır bir imtihanı beraberinde getiriyor. Bundan sonrada bu hassasiyetimizi sendika olarak sürdürmemiz gerekiyor. Bunun için yapılması gereken tüm tasarruf ve dışa bağımlılık tedbirlerini hep birlikte almamız gerekecek. Bunun için sorumlu davranacağız ve harcamalarımızı, yaşam tarzımızı yeniden gözden geçireceğiz. Türkiye, uzun bir süre büyük bir bolluk içerisinde ve ciddi bir refah sürecini yakaladı ama karşımızda büyük bir düşman var ve bizi bırakmıyor. Türkiye’ye yönelik yeni tehditler gündeme geldi” dedi.

“MİLLETİMİZ OYUNUN FARKINDA”
Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın Yeni Ekonomik Modeli’ni anlatırken bile döviz kurunda yükselişler olduğunun dikkat çekici olduğunu söyleyen Başkan Söylemez, “Önceki gün Bakanımız yeni modeli anlatırken, Trump yeni bir tweet attı. ‘Çelik, demir, alüminyum ihracatına iki kat vergi getirilecek.’ diye. Türkiye’ye karşı bir operasyon yapılıyor. Dışa bağlı bir ekonomi ile emperyalizme karşı mücadele etmek zor. Büyük bir beşeri sermayemiz var, başka bir şeyimiz yok. İşverenlerimiz, partilerimiz hasılı topyekün milletimizin en büyük dayanışma içerisinde olacağı günleri yaşıyoruz. Milletimiz bu oyunun farkında. Bunu fark etmekte yetmiyor buna karşı tedbir almamız gerekiyor. Bu konuda herkes sorumlu davranmalı. Eğer bu mücadele teklersek, ayağımız tökezlerse bu hainler üzerimize çullanır. Bu topraklarda bağımsız bir devlet olarak yaşamamıza asla izin vermek istemiyorlar. Tarihi bir dönem yaşıyoruz. Bunları açık açık konuşmamız gerekiyor. Bu tehlikeyi fark ediyoruz. Kişisel, şahsi, siyasi hedeflerimizi ve beklentilerimizi bir kenara koyup millet olarak bunlara karşı bir tutum sergileyeceğiz. O yüzden sendika olarak bu duyarlılıkla hareket etmemiz ve bu hesabı boşa çıkarmamız gerekiyor. Bu anlamda da yeni bir destanı da 15 Temmuz’da yazdığımız gibi yeniden yazacağız. Geldiğimiz yeri unutmayalım” şeklinde ifade etti.

“YENİ BİR KURTULUŞ SAVAŞININ EŞİĞİNDEYİZ”
Amerika’nın tüm dünyada kendisine karşı çıkan, çıkar ve hesaplarına uymayan devletlere karşı ekonomik ambargo uyguladığını ve bu kez sıranın Türkiye’ye geldiğini belirten Başkan Söylemez, şunları aktardı: “Yeni bir kurtuluş savaşının eşiğindeyiz. Bu savaş cephede yapılmıyor. Bu savaş ekonomik bir savaş. Burada iki taraf belli. Bir tarafta emperyalist güçler bir tarafta milletimiz var. HAK-İŞ Konfederasyonu olarak daima Devletimizin ve Milletimizin yanında olacağız.”

HABER MERKEZİ

Denizli Gazetesi uygulamamızı ücretsiz indirip; gelişmelerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir