“Bu yıl, tatil sürecindeki kazalarda yüzde 48’lik azalış var”

“Bu yıl, tatil sürecindeki kazalarda yüzde 48’lik azalış var”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, son 10 yıllık bayram tatili istatistiklerine göre bu yıl ki bayram tatilinde yüzde 48’lik bir azalış olmasına rağmen tatil boyunca şu ana kadar 52 kişinin kazalarda hayatını kaybettiğini belirtti.

İçişleri Bakanı Soylu, Afyonkahisar İl Emniyet Müdürlüğü Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü’ne bağlı polis ekipleri ve jandarma trafik ekipleri tarafından gerçekleştirilen yol denetimleri ve uygulamalarına katıldı. Polis ve jandarmalar ile birlikte durdurulan araçları kontrol eden Bakan Soylu özellikle araç içindekilerin emniyet kemeri takıp takmadıklarına bakarak, kurallara uyup uymadıkları konusunda sohbet etti. Bakan Soylu, araçlardaki çocuklara ‘Sürücü Seyahat Karnesi’ ve oyuncak hediye etti. Denetimlerin ardından Bakan Soylu, gazetecilere bayram tatili boyunca yaşanan trafik kazalarına değindi. Bu yıl aldıkları bayram tedbirleri çerçevesinde son 10 yıllık trafik kazası ölüm istatistiklerine değinen Bakan Soylu,, bu yıl yaşanan kazalar ve yaşanan ölümler hakkında bilgiler verdi.

Alınan tedbirler ile bu yıl ki kazalarda yüzde 56’lık bir azalmanın bayram tatillerinde ise yüzde 48’lik azalmanın olduğunu ifade eden Bakan Soylu, “Trafik kazasındaki ölümlerde. Tabi sürekli söylediğimiz değerlendirme var ‘bizim için sıfır can kaybı’ esastır. Ancak bu kadar yoğunluk ve bayram tatilinin sıkıştığı bu alanda biraz tedbirsizlik, dikkatsizlik bazen de acelecilik maalesef hepimizin canını yakan, içimizi acıtan sonra üzen görüntülerle bizi etkileyen sonuçla karşı karşıya bırakıyor. Tatil süresi boyunca altı günde 52 kişi hayatını kaybetti. Özellikle vatandaşlarımıza teşekkürüm. Bayram tatilinden dönen vatandaşlarımıza perşembe gününden itibaren yayarak dönmelerini rica etmiştik. Gördüğünüz gibi şuanda bu yolda yoğunluk söz konusu değil ve bugünlerinde yayarak götürülmesinde fayda olduğunu bir kez daha hatırlatıyorum” dedi.

“185 BİN TRAFİK EKİBİ GÖREV YAPTI”

İzmir-Balıkesir-İstanbul hattı arasında yoğunluk olduğunu belirten Bakan Soylu, şunları söyledi: “Bolu istikametinin de 80-100 kilometrelik araç hızıyla seyredilebilecek bir akışkanlık içerisinde. Tabi Karadeniz istikametinden özellikle Merzifon istikametinden buraya gelişte aldığımız bilgiler çerçevesinde bir yoğunluk söz konusu ama orda da bir akışkanlık var. Yine Susurluk, Balıkesir hattı yani İzmir Balıkesir İstanbul hattı arasında da yoğunluk var ama orda da akışkanlık söz konusu. Burada şunu söylemek gerekir; özellikle arkadaşlarımıza yani 185 bin trafik ekibi, jandarma ve polisimiz bu bayram tatili süresince kendileri bayram yapmadan vatandaşlarımızın sağ salimen tatile veya gidecekleri noktaya sağ salim geri dönecekleri noktaya ulaşabilmesinde büyük bir fedakarlık ortaya koydular. Öncelikle altını çizerek söylüyorum onların bayramlarını ailelerinin bayramlarını tekrar tebrik ediyorum.”

Denizli Gazetesi uygulamamızı ücretsiz indirip; gelişmelerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir