BU ÜRÜNLERİN ÇOCUKLARA SATIŞI YASAKLANDI!

BU ÜRÜNLERİN ÇOCUKLARA SATIŞI YASAKLANDI!

Denizli Valiliği, “piroteknik” madde içeren şenlik ve işaret fişeklerinin satışı, taşınması ve muhafazasına yönelik yeni düzenleme getirdi. Bunların çocuklara satışı yasaklanırken, hükümlere aykırı olarak bu maddeleri elinde bulunduranların 30 gün içinde aldıkları yerlere iade etmeleri istendi.

Denizli Valiliği’nin 20.01.2017 sayılı oluru ile piroteknik maddelerin muhafazası, satışı, taşınması ve kullanılmasına ilişkin işlemler yeniden düzenlendi. Buna göre, piroteknik maddeleri içeren ürünlerin 12 yaş altı çocuklara kesinlikle satılmasına yasak getirildi. 18 yaşından küçüklere de şenlik ve işaret fişeklerinin satılmaması yasaklandı. Getirilen düzenlemeyle ilgili olarak Denizli Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, “Satılmasına ve bulundurulmasına izin verilenler dışında; izin belgesi bulunmayan bakkal, pastane, hırdavatçı, kırtasiyeci, oyuncakçı, seyyar satış yapan tablacı, pazar ve panayır alanlarına açılan stantlarda oyun ve eğlence aracı olan patlayıcı maddeler ile şenlik ve işaret fişeklerini bulunduranlar hakkında işlem uygulanacağı” belirtildi. Açıklamada, hükümlere aykırı oyun ve eğlence aracı olan patlayıcı madde ile şenlik ve işaret fişeklerini bulunduran işyerleri sahiplerinin bunları 30 gün içinde aldıkları yerlere iade etmeleri uyarısında da bulunuldu.

BELİRLENEN SAATLERE UYULACAK

Valilik oluru ile şenlik ve işaret fişeklerinin belirlenen saatler dışında kullanılamayacağı da ifade edilen açıklamada, “Resmi törenler ile daha önceden programlanmış ve geleneksel hale gelmiş festival, şölen ve bunun gibi etkinliklerde havai fişek ve benzeri kutlama materyalleri valilik makamından izin alınmak suretiyle kullanılabilecektir” denildi.

YASAL İŞLEM YAPILACAK

Yeni düzenlemeye aykırı hareket ettiği tespit edilen şahıs veya işyeri hakkında 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 170 ve 174. maddeleri ile 5326 sayılı Kabahatler Kanunu’nun 32. maddesi gereğince idari yaptırım kararı uygulanacak.

Denizli Gazetesi uygulamamızı ücretsiz indirip; gelişmelerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir