‘BU TOPLUMDAN NİCE RECEP TAYYİP ERDOĞANLAR ÇIKAR’

‘BU TOPLUMDAN NİCE RECEP TAYYİP ERDOĞANLAR ÇIKAR’

Adalet Bakan Yardımcısı Av. Bilal Uçar, DRT Denizli ekranlarında yayınlanan ‘Güne Bakış’ programına konuk oldu. Programda Referandum sürecini değerlendiren Av. Uçar; “Seçilme yaşı 18’e düşürülüyor. Kabiliyetli çocukların, gençlerin ellerinden tutup getirmemiz lazım. Nice Recep Tayyip Erdoğanlar çıkar bu toplumdan” dedi.

Başkanlık Sistemi’nin getirilerini değerlendiren Bakan Yardımcısı Uçar; “Milletvekillerinin bağlı olduğu bir grup var. O grubun bir yönetimi var. Başında bir genel başkan var. Bundan sonraki sistemde Cumhurbaşkanı adayı olmayacak bir genel başkan olamaz. Diyelim ki; seçim oldu ve partinin genel başkanı, cumhurbaşkanı seçilemedi. O genel başkan orada duramaz” diye konuştu.

DRT Denizli ekranlarında yayınlanan ve Ümit Yakuphan tarafından hazırlanıp sunulan ‘Güne Bakış’ programına konuk olan Adalet Bakan Yardımcısı Av. Bilal Uçar, programda Referandum gündemine dair değerlendirmelerde bulundu.  Av. Uçar; “ ‘Evet’ diyen de ‘Hayır’ diyen de bu ülkenin vatansever insanları. Bu gerçeği unutmamız lazım. Birileri bu siyasal rekabeti terör üzerinden götürüyor.  Bu çok yanlış. Türkiye bu durumu ilk defa bugün yaşamıyor. Bu toplum uzun zamandan beri kutuplaşmaları yaşıyor. Kutuplaşmaları tetikleyen de maalesef siyaset kurumudur. Siyaset kurumu kullanılarak hep,  darbeler yapıldı, kısıtlandı, vesayet altına alındı. Siyaset kurumu itibarsızlaştırıldı. İtibarsızlaştırılan bir siyaset kurumuyla ülkeyi yönetemezsiniz. Bu referandum halktan kabul görürse eğer bundan sonra bu görüntülerin olmayacağına inanıyorum” dedi.

“CUMHURBAŞKANI ADAYI OLMAYACAK BİR GENEL BAŞKAN OLAMAZ”

Başkanlık Sistemi’nin getirilerini değerlendiren Av. Uçar; “Milletvekillerinin bağlı olduğu bir grup var. O grubun bir yönetimi var. Başında bir genel başkan var. Bundan sonraki sistemde Cumhurbaşkanı adayı olmayacak bir genel başkan olamaz. Diyelim ki; seçim oldu ve partinin genel başkanı, cumhurbaşkanı seçilemedi. O genel başkan orada duramaz. Sadece muhalefet değil, iktidar partisi de dahil olmak üzere siyasi partilerin tamamında bir yenileşme olacak. Siyaset kurumu yenilenecektir. Toplum birçok şeyin farkındadır. Bundan sonra siyaset kurumu yeni yönetim şekline göre kendisini konumlandırmak durumundadır. Eğer bir parti yıllardan beri muhalefetteyse ve bir türlü iktidar olmuyorsa, o zaman olacak şekilde, halkın beklentileriyle uzlaşacak yeni bir kadro ortaya çıkar. İktidar partisi mevcut yönetim şekliyle halkın taleplerine cevap veremez hale gelirse halk zaten ona ayarı verir” diye konuştu.

“REFERANDUMDA ‘EVET’ ÇIKARSA, 3 ŞEY KAÇINILMAZDIR; ‘ŞEFFAFLIK’, ‘HESAP SORABİLİRLİK’ VE ‘LİYAKAT’”

Başkanlık Sistemi ile birlikte enerjimizi ülke kalkınması için harcayabileceğimizi belirten Av. Uçar; “Türkiye dinamik bir toplumdur. Ne cevherler var bizim içimizde. Seçilme yaşı 18’e düşürülüyor. Kabiliyetli çocukların, gençlerin ellerinden tutup getirmemiz lazım. Onlara destek olmamız lazım. Toplumda bütün görüşlerde ne cevherler var. Nice Recep Tayyip Erdoğanlar çıkar bu toplumdan. Referandumda ‘Evet’ çıkarsa; 3 şey kaçınılmazdır. Yeni bir anayasa. O anayasa yapılırken kurumların yeniden yapılandırılması. Bürokrasi, hem zihniyet hem de kurumsal olarak yeniden yapılandırılmak zorunda. Bu da 3 ayaklı bir şey. Birincisi; ‘Şeffaflık.’ Her kurumda şeffaflık. İkincisi; ‘Hesap sorulabilirlik ve hesap verilebilirlik.’ Herkes hesap vermeli. Hesap verebilir bir sistem. Üçüncüsü de; ‘Liyakat’ tır. Bugüne kadar yönetenler liyakatsiz insanlarla mı çalıştı? Hayır. Bulmaya çalıştı. Ama bundan sonraki sistemde kendi görüşünden olmasa bile bu ülkede hizmet verebilecek kalitede ve liyakatte kim varsa onlar da olabilmeli. Ben yeni bir seçime bile gerek kalmadan bu değişikliklerin olabileceği kanaatindeyim. Biz bu 3 gerçekliği saylayabildiğimizde şimdiki kısır tartışmaları bir kenara bırakıp, enerjimizi tamamen kalkınmaya ve ilerlemeye harcayabileceğiz” ifadelerine yer verdi. 

PINAR ÇANKAYA

Denizli Gazetesi uygulamamızı ücretsiz indirip; gelişmelerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir