Bozkurt depreminin hasar tespit çalışmaları tamamlandı

Bozkurt depreminin hasar tespit çalışmaları tamamlandı

Denizli Valiliği, 8 Ağustos’ta meydana gelen 6 büyüklüğündeki Bozkurt depreminin hemen ardından başlanan hasar tespit çalışmalarının tamamlandığını duyurdu.

Denizli Valiliği, 8 Ağustos’ta meydana gelen 6 büyüklüğündeki Bozkurt depremine ilişkin yapılan çalışmalar hakkında yazılı açıklamada bulundu. Açıklamada; “Yürütülmekte olan çalışmalar çerçevesinde AFAD Başkanlığı’nca; Denizli, Afyonkarahisar, İzmir ve Isparta İl AFAD Müdürlüklerinden 55 Arama Kurtarma Personeli ve 11 araç görevlendirildi. Denizli ve İzmir İl AFAD Müdürlükleri’nden 17 Arama Kurtarma Personeli ve 4 araç ile İzmir ve Afyonkarahisar’dan gönderilen 2 Mobil Koordinasyon Tırı olay yerinde görev yaptı. Çardak ve Bozkurt AADYM Koordinasyon TIR’larında 4’er kişiden oluşan, toplam 8 AFAD personeli görev yaptı. Türk Kızılayı tarafından yeme ve içme ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla 16 personel, 7 araç ve 2 ikram aracı sahada görev yapmış ve her öğün için 400 kişilik sıcak yemek çıkarılmıştır. Ayrıca Kızılay tarafından afet bölgesinde 250 kız çocuğu, 250 erkek çocuğu ve 300 bebek kıyafeti dağıtımı yapıldı. Psikososyal Destek Çalışmalarında bulunmak üzere Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan 4 personel sahada görev yaptı. Barınma ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla AFAD Başkanlığınca Denizli Bozkurt İlçesi’ne 480 aile çadırı, 20 genel maksat çadırı, Afyon Dazkırı’ya 25 aile çadırı ile Türk Kızılay’ınca 20 aile çadırı ve 6 genel maksat çadırı olmak üzere toplam 500 aile çadırı ve 26 genel maksat çadırı gönderildi. Gönderilen çadırların 445 adeti kurulmuştur. Ayrıca; 250 battaniye ve 100 yatak gönderildi. Afetzedelerin geçici barınmalarının sağlanabilmesi amacıyla Bozkurt’ta 8 adet konteyner kurulumu yapılmaktadır. Çardak Hükümet Konağı’nın kullanılamaz durumda olması sebebiyle kamu hizmetlerinin devamı için AFAD Kocabaş Deposundan 7 ofis tipi, Çardak Havaalanı Uçuş Kontrol Kulesi tadilat edilinceye kadar kullanılmak üzere 3 adet ofis tipi konteyner temin edilmiştir. Çardak Hükümet Konağı bahçesine konuşlandırılan konteynerlere elektrik, su, telefon, internet ve atık su bağlantıları yapılmış olup yerleşkede Nüfus Müdürlüğü, Tapu Müdürlüğü, Kadastro Müdürlüğü, Mal Müdürlüğü, Milli Emlak şefliği, Hakim Odası ve Mahkeme Salonu faaliyet göstermektedir” denildi.

500 BİN TL ÖDENEK, BOZKURT VE ÇARDAK KAYMAKAMLIKLARI’NA AKTARILDI

Depremzedelere nakdi yardım da yapıldığının altı çizilen açıklamada; şu ifadelere yer verildi: “AFAD Başkanlığı’nca Bozkurt için 200 bin TL, Çardak için 200 bin TL ve ortak yakıt, araç bakım ve onarım gibi giderler için 100 bin TL olmak üzere toplamda 500 bin TL ödenek Bozkurt ve Çardak Kaymakamlıklarının hesaplarına aktarılmıştır. Ayrıca Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü’nce deprem felaketinin yaşandığı gün Bozkurt Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na 61 bin 500 TL, Çardak Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına 49 bin 200 TL ödenek aktarılmıştır. Bozkurt İlçesi’nde 83 bin TL, Çardak İlçemizde 21 bin TL nakdi yardım yapılmıştır. Ayrıca vatandaşlarımızın 6 aylık kira yardımı ile birlikte taşınma ücretleri karşılanacaktır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Bozkurt ve Çardak Belediye hesaplarının her birine 500 bin TL aktarım yapılmıştır. Ayrıca Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum tarafından hak sahibi olabilecek depremzedeler için TOKİ imkânlarıyla Bozkurt’ta 150, Çardak’ta 100 adet konut inşa edilmesi talimatı verilmiştir. Çardak’ta hâlihazırda kaba inşaatı devam eden TOKİ projesinden 59 konut depremzedeler için ayrılmış kalan 41 konut için ise yeni proje çalışmalarına başlanmıştır. Bozkurt’ta TOKİ için 257 dönüm arazi üzerinde 150 konut için gerekli imar ve proje çalışmaları bitirilmiş olup TOKİ tarafından yer teslimi müteahhite yapılmıştır.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca 10.08.2019 tarihinde tamamlanan ön hasar tespit çalışmaları sonucunda Çardak İlçesi’nde 80, Bozkurt İlçesinde 261 Ağır Hasarlı bina ve 3 adet Kahve ve camide ağır hasar tespit edilerek raporlar Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne gönderilmiştir.”

‘GENEL HAYATA ETKİLİLİK OLURU’ ALINDI

‘Genel Hayata Etkililik Oluru’ alındığının bildirilen açıklamada; “Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nce AFAD Başkanlığına gönderilmiş olup, olurun sonrasında Kesin Hasar Tespit çalışmalarına başlanmış ve kesin hasar tespit çalışmaları da 10.09.2019 tarihi itibariyle tamamlanmıştır. 16.09.2019 tarihinden itibaren askı listeleri Çardak ve Bozkurt Kaymakamlıkları’na gönderilerek muhtarlıklarda ilan edilmeleri sağlanacak, 30 günlük itiraz süresi sonucu toplanan itirazların incelenmesine başlanacaktır. Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı tarafından alınan karar gereği Bozkurt ve Çardak ilçelerinde faaliyette bulunan işverenler için 08.11.2019 tarihine kadar SGK İl Müdürlüklerine başvurmaları durumunda işveren pirim borçları faizsiz olarak 1 yıla kadar ertelenecektir” şeklinde ifade edildi.

İŞTE DEPREMİN HASAR BİLANÇOSU

Hasar tespit çalışmalarının tamamlandığının bildirildiği açıklamada, şunlar aktarıldı: “Tamamlanan kesin hasar tespit çalışmalarına göre; Çardak İlçesi’nde 138 konut, 11 ahır, 3 iş yeri, 21 depo, 10 samanlık, 1 cami ve Bozkurt İlçesi’nde 272 konut, 17 ahır, 12 iş yeri, 94 depo, 4 samanlık, 4 cami ağır hasarlı olarak tespit edilmiştir.”

Denizli Gazetesi uygulamamızı ücretsiz indirip; gelişmelerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir