‘BİR ŞEKİLDE SERBEST BIRAKILDILAR’

‘BİR ŞEKİLDE SERBEST BIRAKILDILAR’

DRT Denizli ekranlarında yayınlanan ‘Güne Bakış’ programına konuk olan CHP İl Eski Başkanı Av. Zafer Gönenç; “Fethullahçı organizasyonla bağlantılı işadamlarından büyük çapta olanlar Türkiye’nin birçok yerinde bir şekilde serbest bırakıldılar. İş giderek sulandırılıyor. Endişeliyim” dedi.

CHP İl Eski Başkanı Av. Zafer Gönenç, DRT Denizli ekranlarında yayınlanan ve Ümit Yakuphan tarafından hazırlanıp sunulan ‘Güne Bakış’ programına konuk oldu. Av. Gönenç, programda MİT tarafından açıklanan 15 Temmuz Darbe Girişimi’ ne ilişkin raporu değerlendirdi.

“DAĞ FARE DOĞURDU”

15 Temmuz darbe girişimini araştırma komisyonu olarak kurulan ve AK Parti Burdur Milletvekili Reşat Petek’in başkanı olduğu komisyonun aylardır beklenen raporu açıklandı.Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Av. Gönenç; “ Bu komisyon çalışırken, ‘Biz 15 Temmuz darbesini araştırıyorsak, bu darbenin en önemli bilgi sahibi kişiler ki, biri Genelkurmay Başkanı, biri MİT Müsteşarı, gelsinler ve Türk Milleti adına, TBMM’yi bilgilendirsinler’ denildi. Bu kişiler komisyona çağrılmadığı gibi yazılı gönderilen sorulara bile cevap verme tenezzülünde bulunmadılar. Reşat Petek, açıklamalarda 2 tespit yapıyor. Biri, darbenin Fethullah Gülen organizasyonuyla doğrudan bağlantısı olduğu. Bir diğeri ise, raporu ve komisyonu sulandıracak, açıkladığı ve belge diye ortaya sunduğu şey. 1967 yılında Fethullah Gülen sözde CHP’ye kendisi 25-26 yaşındayken, 5 bin TL bağış yapmış. Böyle bir belge sunuyor. İşin ciddiyeti ortadan kalkıyor. Varsayalım ki bu olay gerçekleşmiş olsun, o tarihte Fethullah Gülen böyle bir organizasyonun başı mı? 25-26 yaşında bir vaizken, bu yaklaşık 330 gram altına tekabül ediyor. Bu bugünün parasıyla 50-60 bin TL gibi bir para. 25-26 yaşlarında bir adam CHP’ye 1967 yılında 5 bin lira, bugünün 50-60 bin TL’si gibi bir bağış yapacak. Neden? Varsayalım ki yaptı, bu belge nerede saklandı? 26 Mayıs 2017 tarihine kadar bu makbuz hiçbir yerde ortaya çıkmadı. Birden bire iktidara yakın tüm medya kuruluşlarına aynı anda ulaştı. Bu bir komedidir. Bunun hiçbir ciddiyeti yok” dedi.

“BÜYÜK BİR KEŞİF YAPMIŞLAR!”

“Böyle ciddi bir darbe girişimini araştıran komisyon büyük bir keşif yaparak Fethullahçı organizasyonun darbeyle bağlantılı olduğunu tespit etti. Tebrik ediyorum onları” diyen Av. Gönenç, sözlerine şöyle devam etti: “Birde Fethullah Gülen’in siyasi ayağını bulmuşlar. Bulunan siyasi ayak da; 1967’de CHP’ye yapılan bağış. Buna kargalar güler. Yapmayın. İşi sulandırmayın. Yaptığınız işe bu kadar saygısız davranmayın. Darbe girişiminde 250 civarı insan hayatını kaybetti. En azından ölen insanlara saygı gösterin! Bu kadar gayriciddî bir yaklaşım olamaz! Fethullahçı darbe girişiminden sonra, ülkede bu süreçte yapılan soruşturmalar ve yargı sürecindeki iç kanatan ve adalet duygusunu yok eden birçok örneği daha önce de konuşmuştuk.  Fethullahçı organizasyonla bağlantılı işadamlarından büyük çapta olanlar Türkiye’nin birçok yerinde bir şekilde serbest bırakıldılar. İş giderek sulandırılıyor. Endişeliyim.”

“TBMM’NİN CİDDİYETİNE UYAN BİR AÇIKLAMA DEĞİLDİR”

MİT tarafından açıklanan raporda bilinmeyen bir şey bulunmadığını vurgulayan Av. Gönenç; “İstihbarat zafiyeti olduğu, yabancı servislerin, istihbarat örgütlerinin bu işe dahil oldukları söyleniyor. Bunu millet bilmiyor mu? Bunun için 600 sayfa rapor yazamaya gerek var mı? Raporu önümüzdeki günlerde okuyacağız. İnşallah önemli bir şeyleri ortaya çıkarmış olsunlar. Yeterli bir çalışma yapılmadığı için ben bu rapor ve komisyon çalışmasının işi sulandırmaktan ibaret olduğunu düşünüyorum. Zamana yayma ve CHP’ye bağış makbuzu hikâyesiyle işi sulandırıp, gündemi kaydırmaktan ibaret bir açıklama olarak değerlendiriyorum. Ne yazık ki TBMM’nin ciddiyetine uyan bir açıklama değildir” diye konuştu. 

Denizli Gazetesi uygulamamızı ücretsiz indirip; gelişmelerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir