BELEDİYENİN KADROLU EŞEĞİ ‘BEYAZ’

BELEDİYENİN KADROLU EŞEĞİ ‘BEYAZ’

– Beş mahallenin çöplerini ‘beyaz’ isimli eşek topluyor
– Babadağ’da araçların giremediği yerlerde çöpler eşekle toplanıyor
– Engebeli ve dar sokaklarda çöplerin toplamasını ‘beyaz’ üstleniyor

Denizli’nin Babadağ İlçesi’nde dar, engebeli ve merdivenli sokaklara giremeyen çöp araçlarının yerine çöpleri toplama görevi Babadağ Belediyesine ait “Beyaz” isimli eşeğe veriliyor. 
Denizli Babadağ Belediyesi’nde sokakların dar, engebeli ve merdivenli olması nedeniyle araçların giremediği beş mahallenin çöpleri, 22 senedir belediyede temizlik görevlisi olan 42 yaşındaki Adem Nazlı nezaretinde “Beyaz” isimli eşekle toplanıyor. Temizlik görevlisi Adem Nazlı, “Beyaz”la sabah saat 08.00’de işbaşı yapıp, akşam mesai bitimine kadar mahalleyi temizliyor. Nazlı nezaretinde, kapı önüne konulan çöplerin toplanması işinde kullanılan ‘Beyaz’, ilçenin beş mahallesinin temiz kalmasına ortam sağlıyor. 42 yaşındaki temizlik görevlisi Adem Nazlı ise, dar ve engebeli sokakları ‘Beyaz’la dertleşerek, günde yaklaşık 5 kilometre yürüyor. ‘Beyaz’ huysuzluk yaptığında ise ‘yavrum’ diye seslenerek sakinleştirmeye çalışıyor. Yemi ve bakım ihtiyaçları belediyeye ait olan ‘Beyaz’ı, gören vatandaşlar çöpleri hemen getiriyor. Vatandaşlar 'çöp arabası geldi' diyor.

Araç girmeyen yerlere çöp topladığını belirten temizlik görevlisi Adem Nazlı, “Belediyenin kadrolu merkebi, Günde yaklaşık 4-5 kilometre yürüyoruz, araç girmediği için haliyle zor oluyor” dedi. Eşeğin 7-8 yaşlarında olduğunu, ‘beyaz’ ismini de kendisinin koyduğunu belirten Nazlı, “Belediye’de çalıştığından beri böyle çalışıyorum, yani 22 senedir, böyle topluyorum. Çöp topladığımız aşağı yukarı 5 mahalle var. Vatandaşlar da alıştı duruma, ben gidip zile bastığım zaman çöplerini getiriyorlar. ‘Çöp arabası geldi’ diyorlar. Bazen soruyorlar, ‘bu ne’ diye, ben de belediyenin ‘kadrolu merkebi’ diyorum. Tüm mahallelere bir günde ulaşamıyorum. Örneğin, Çarşamba bu mahalle, Perşembe diğer mahalle, Cuma günü diğer mahalleyi topluyorum” diye konuştu."Onunla dertleşerek çöpleri topluyoruz" Sabah ‘Beyaz’la birlikte mesaiye başladığını belirten Nazlı, “Sabah ikimiz çıktık mı, dertleşiriz, tık tık gideriz. O gün arka mahalleye gideriz, çöp toplayıp geliriz. Nal sesleri arasında tıkır tıkır gideriz. Bazen bana zorluk çıkartır, bazen kolumdan ısırır” ifadelerini kullandı.

Çalışma saatleri 08.00 ile 17:00’a alıştığını, mesai bittiğinde ise ‘Beyaz’ın sallanmaya başladığını kaydeden Nazlı, yeme ve içme saatleri geldiğinde ise huysuzluk yapmaya başladığını söyledi. Her şeyini belediyenin karşıladığını, sadece bakımının kendisine ait olduğunu söyleyen Nazlı, üç haftada bir nal değiştirdiklerini kaydetti. Kışları ise kar nedeniyle zeminin kayganlaşması merkeple çöp toplanamadığını belirten Nazlı, göreve başladığından beri 3-4 tane değiştirdiklerini söyledi.

Denizli Gazetesi uygulamamızı ücretsiz indirip; gelişmelerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir