BASMACI ÇIRAKLIK SİGORTASINI MECLİS’E TAŞIDI

BASMACI ÇIRAKLIK SİGORTASINI MECLİS’E TAŞIDI

Milyonlarca kişiyi ilgilendiren çıraklık sigortasını TBMM'ne taşıyan CHP Denizli Milletvekili Melike Basmacı, staj süresi sigortalılıktan sayılmayan kişilerin emeklilik sırasında mağdur edildiğini söyledi.

CHP Denizli Milletvekili Melike Basmacı, milyonlarca kişiyi ilgilendiren çıraklık sigortasını Meclise taşıdı. Askerlik ve doğum borçlanması kabul edilirken, stajerlik ve çıraklık döneminde çalışılan sürelerin sigortalı olarak sayılmamasının çalışanlar açısından  üzüntü verici olduğunu kaydeden Basmacı, "Stajerlik ve çıraklık süresinde çalışan işçilerin o tarihteki sigortalılıkları, emeklilikte çalışma sürelerine eklenmelidir. Bu sürelerin emeklilikte göz önünde bulundurulmaması nedeniyle milyonlarca kişi mağdur olmaktadır. Okul çağlarında çalışan tüm insanlarımız çalıştıkları süreler kadar sigortalı sayılmalıdır." dedi.

Çalışanların, Stajer ve çıraklık dönemindeki sigortalılık sürelerinin neden emeklilikte dikkate alınmadığını Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Müezzinoğlu'na soran Melike Basmacı; Meclise verdiği soru önergesinde Bakana şu soruları sordu:

Soru 1-Stajyer ve çıraklar adına yatırılacak sigorta prim özelliklerine uzun vadeli primleri ilave etmeyi planlıyor musunuz?

Soru 2-Geçmiş yıllarda staj ve ya çıraklık yapmış kişilerin mağduriyetlerin giderilmesi yönünde bir çalışmanız var mıdır?

Soru 3-Doğum ve askerlik borçlanması adı altında yapıldığı gibi, staj ve çıraklık yapmış kişiler içinde bir borçlanma yapmanız mümkün değil midir?

Denizli Gazetesi uygulamamızı ücretsiz indirip; gelişmelerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir