‘BAŞKANLIK SİSTEMİ MERKEZEFENDİ’DE ZATEN UYGULANIYOR’

‘BAŞKANLIK SİSTEMİ MERKEZEFENDİ’DE ZATEN UYGULANIYOR’

Merkezefendi Belediye Başkanı Subaşıoğlu, “bir mahallede iki muhtar olmayacağını, bir araçta iki direksiyon bulunursa yol alınamayacağını” söyledi. Başkan Subaşıoğlu “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi zaten ülkemizde uygulanıyor. Nerede mi uygulanıyor? Merkezefendi’de, Nerde uygulanıyor Denizli’de. Nerede uygulanıyor? Bütün Belediyelerde ve yerel yönetimlerde” dedi.

Merkezefendi Belediye Başkanı Muhammet Subaşıoğlu, Anayasa değişikliği paketinin anlatıldığı Bayramyeri Semti’ndeki “Merkezefendi Bilgilendirme Ofisi’nde”, ilçe sakinleri ile buluştu ve vatandaşları konuk etti. “Siyaset Bilimi ve Başkanlık Sistemi Uzmanı” Belediye Başkanı Muhammet Subaşıoğlu, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin aslında yerel yönetimlerde uzun süredir uygulandığını açıkladı. Merkezefendi Belediye Başkanı Subaşıoğlu, “bir mahallede iki muhtar olmayacağını, bir araçta iki direksiyon bulunursa yol alınamayacağını” söyledi. Başkan Subaşıoğlu “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi zaten ülkemizde uygulanıyor. Nerede mi uygulanıyor? Merkezefendi’de, Nerde uygulanıyor Denizli’de. Nerede uygulanıyor? Bütün Belediyelerde ve yerel yönetimlerde” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni ilginç örneklerle anlatan AK Partili Başkan Muhammet Subaşıoğlu, “Bir köyde iki muhtar olmaz. Olur mu iki muhtar? Bir mahallede iki muhtar olmaz. Bir arabada iki direksiyon olmaz. Peki bir arabada iki direksiyon var mı? Var. Nerede var? Sürücü kurslarının eğitim ve sürüş araçlarında var. Acemi sürücü bir direksiyona ve eğitimci diğer direksiyona oturuyor. Bu araçlar onun için fazla sürat, yani verimli ulaşım yapamıyor. Çünkü iki tane sürücü var. İki direksiyonlu araç Ali Marım Bulvarı’nda en sağda ağır ağır ilerliyor. Türkiye aracının kullanımı tek şoföre inmelidir. Yeni, sistemde arabayı tek direksiyonda kullandırıyoruz ve aracı daha sağlıklı bir şekilde hızlandırıyoruz. Bu sistem zaten Merkezefendi Belediyesi’nde uygulanıyor, sanırım biz farkında değiliz” dedi.

“GÜVENOYU’NU MİLLET VERECEK”

Türkiye’de 1995 yılında doğanların AK Parti iktidarı dışında iktidar görmediğini belirten Başkan Subaşıoğlu, “Özelilikle 1995 yılında doğmuş gençler hep AK Parti iktidarı ile tanıştıkları ve başka iktidar görmedikleri için zannettiler ki,  parlamenter sistemden tek başına iktidar çıkıyor. Halbuki milletimiz verasetiyle bu parlamenter sistemin parçalı olmasını istemedikleri için bir partiyi tek başına iktidara getirdi ve yetki verdi. Cumhurbaşkanlığı Sistemi’ni çok abartmamak lazım. Neden biliyor musunuz? Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi zaten ülkemizde uygulanıyor. Nerede uygulanıyor? Merkezefendi’de. Nerede uygulanıyor Denizli’de. Nerede uygulanıyor? Bütün Belediyelerde. Bizi göreve getirirken sandığa gittiniz, Belediye Meclisi ve Belediye Başkanlığı için ayrı ayrı oy kullandınız. Ne yaptınız; hem belediyeyi yönetecek, işlerine bakacak belediye başkanı seçtiniz. İmar planlarının, 18 madde uygulamalarının yapılmasını ve vesaire kararlı almak üzere de Meclisi seçtiniz. Belediye Başkanına tek başına yetki vermediniz. 1963 yılına kadar belediye başkanı seçiliyor muydu? Hayır. Meclis başkanı kendisi seçiyordu. Biz önce milletvekillerini seçiyoruz. Bir parti yarıdan bir fazlasını yakalarsa hükümeti kuruyor. Cumhurbaşkanı hükümeti kurmakla parti genel başkanını görevlendiriyor. Kurulan hükümet 276 oyla güvenoyu alırsa göreve başlıyor. 16 Nisan’dan sonra milletin kendisi verecek günevoyunu. Kime verecek? Cumhurbaşkanına” şeklinde konuştu.

MUHAMMET KARAÇAY-DOĞAN AKŞİT

Denizli Gazetesi uygulamamızı ücretsiz indirip; gelişmelerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir