Başkan Özbay: "Lozan karşıtlığı, Sevr yandaşlığıdır"

Başkan Özbay: "Lozan karşıtlığı, Sevr yandaşlığıdır"

Lozan Barış Antlaşması’nın 97. yıldönümü nedeniyle Candoğan Parkı’nda basın açıklaması yapan Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Denizli Şubesi Başkanı Kadem Özbay; “Lozan, Cumhuriyetimizin ve milletimizin dayandığı en güçlü siyasi ve hukuki temeldir. Bu temelle oynamak, Türkiye Cumhuriyeti’nin sarsılması ve yıkılmasıdır. Lozan karşıtlığı, Sevr yandaşlığıdır ”dedi.

ADD Denizli Şubesi Başkanı Kadem Özbay 24 Temmuz 1923 tarihinde imzalanan Lozan Barış Antlaşması’nın 97. yıl dönümü nedeniyle basın açıklamasında bulundu. Candoğan Parkı’nda yapılan açıklamaya ADD Denizli Şubesi Başkanı Kadem Özbay, CHP Pamukkale İlçe Başkanı Arda Arpacı, Denizli Kadın Platformu Dönem Sözcüsü Gülnur Oymak ve ADD üyeleri katıldı. Başkan Özbay ;“24 Temmuz 1923’de imzalanan, Lozan Barış Antlaşması ile emperyalizm, cephede sonra masada da yenilgiye uğratılmıştı. Böylece; tam bağımsız, demokratik, laik, sosyal, hukukun üstünlüğüne dayalı, çağdaş ve üniter bir ulus devlet olan Türkiye Cumhuriyeti’nin temeli atılmıştı. Lozan, bu yönüyle; Anayasa’da vurgulanan ve “değiştirilmesi teklif dahi edilemeyen” niteliklerin zeminini oluşturmaktadır. Son yıllarda; yalan ve sahte tarih yazma gayretleri hız kazanmıştır. Lozan’a, Lozan’ın ve Türkiye Cumhuriyeti’nin mimarı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e ve yol arkadaşı İsmet İnönü’ye yönelik çirkin ve sınır tanımaz saldırılar bu nedenledir. Lozan karşıtlığı, Sevr yandaşlığıdır. Bölünmek, parçalanmak ve emperyalizme yem olmaktır. Lozan karşıtlığı; Atatürk’ün kurduğu ulus devlet modelinin, çağdaş kazanımların ve Cumhuriyetin niteliklerinin tasfiye edilmesidir. Lozan karşıtlığı; hilafetin ve saltanatın geri getirilmek istenmesidir ”şeklinde konuştu.

“LOZAN TÜRKİYE’NİN TAPUSUDUR”

Lozan Barış Antlaşması’nın, Cumhuriyetimizin ve milletimizin dayandığı en güçlü siyasi ve hukuki temel olduğunu belirten Başkan Özbay; “ Bu temelle oynamak, Türkiye Cumhuriyeti’nin sarsılması ve yıkılmasıdır. Milletimizin ayrıştırılması, kamplaştırılması ve kutuplaştırılmasıdır. Lozan Türkiye’nin tapusudur. Buna izin vermeyeceğiz. Lozan karşıtlarının yürüttüğü, sinsi politikalara seyirci kalmadık, kalmayacağız. Lozan’ın 97. yıldönümünde; Büyük Atatürk’ün, İsmet İnönü’nün, milli kahramanlarımızın, devrim ve demokrasi şehitlerimizin manevi huzurlarında ve Milletimizin önünde bir kez daha ant içiyoruz ki Türkiye Cumhuriyeti’ne, Cumhuriyetimizin çağdaş niteliklerine, Lozan’a ve Milletimize sahip çıkmaya devam edeceğiz. Uyarıyoruz; Lozan karşıtlığı, Sevr yandaşlığıdır. Atatürk’ün kurduğu Milli devletin tasfiyesidir. Orta Çağ karanlığına teslim olmaktır. Hilafet ve saltanat heveslilerine biat etmektir. Bu emperyal oyunlara karşı, herkesi dikkatli olmaya; yurttaşlık sorumluluğu ile yasal ve demokratik yollarla mücadeleye çağırıyoruz” ifadelerini kullandı.

Denizli Gazetesi uygulamamızı ücretsiz indirip; gelişmelerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir