BAKANLAR DENİZLİ’DEN 30 AR-GE MERKEZİ BEKLİYOR

BAKANLAR DENİZLİ’DEN 30 AR-GE MERKEZİ BEKLİYOR

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ve Bilim Sanayi Teknoloji Bakanı Faruk Özlü,  Denizli Organize Sanayi Bölgesi'ndeki konferans salonunda düzenlenen Ar-Ge Reform Paketi Bilgilendirme toplantısına katıldı.

Türkler'in "dualı" bir millet olduğunu, tarihi boyunca hiç diz çökmediğini belirten Bakan Zeybekci, Göktürk kitabelerine atıfta bulunarak, "Üstte mavi gök çökmedikçe altta yağız yer yarılmadıkça senin ilin ve tören bozulmayacaktır denildiği bu milletin ülkesi asla parçalanmayacaktır, bunu herkes bilsin böyle bilsin” dedi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Denizli Organize Sanayi Bölgesi'ndeki konferans salonunda düzenlenen Ar-Ge Reform Paketi Bilgilendirme toplantısına katıldı.

Toplantının açılışında bir konuşma yapan AK Parti Denizli Milletvekili ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Denizli'nin son yıllarda elde ettiği ihracat başarısına dikkat çekerek artık katma değeri artırmanın ve yeni bir hikaye yazmanın zamanının geldiğini, ülke olarak 1,5 dolar olan ortalama ihracat fiyatının 2,5-3 dolarlar seviyesine çıkması gerektiğini belirtti.

SEFERBERLİK BAŞLATACAĞIZ

Tüm imkanları zorlayarak bir Ar-Ge seferberliği başlatıldığına dikkat çeken Bakan Nihat Zeybekci, henüz Ar-Ge Merkezi bulunmayan Denizli'de 30 şirketle görüşme yapıldığını, yıl sonuna kadar merkezlerin kurulmasını beklediklerini kaydetti.

DUALI BİR MİLLETİZ

Türkler'in "dualı" bir millet olduğunu, tarihi boyunca hiç diz çökmediğini belirten Zeybekci, Göktürk kitabelerine atıfta bulunarak, "Üstte mavi gök çökmedikçe altta yağız yer yarılmadıkça senin ilin ve tören bozulmayacaktır denildiği bu milletin ülkesi asla parçalanmayacaktır, bunu herkes bilsin böyle bilsin” dedi.

“Birileri her şeyi söyleyebilir. Bu ihanet dalgasının arkadan geleninin ekonomik dalga olacağını söyleyebilirler, vız gelir tırıs gider bunu da açıkça söylüyorum diyen Bakan Nihat Zeybekci,” ‘Vay işte kur şu oldu, bu oldu'. Kura hiçbir şey olmadı arkadaşlar. Avro'nun Dolar karşısında kaybettiği değer, geçtiğimiz bir ay içinde yüzde 3,5. Türk Lirası da hemen hemen o noktada. Birazcık fark olabilir ama tabanı, desteği yoktur, merak etmeyin o yine istenen seviyede kalacak”dedi.

"REFORM PAKETİYLE MAZERETLERİN ÖNÜ KAPANDI"

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü, Ar-Ge ve inovasyon iklimini geliştirmek için büyük bir gayret içinde olduklarını, 2002'den beri bu alanlarda çok büyük bir ivme yakaladıklarını, Ar-Ge harcaması, bu harcama içindeki özel sektörün payı, marka ve patent başvuruları gibi göstergelerin hepsinde önemli bir atılım gerçekleştirdiklerini söyledi.

Türkiye'de faaliyet gösteren 272 Ar-Ge merkezinde 27 bin 500 nitelikli personel istihdam edildiğini, bu merkezlerin bugüne kadar 4 bine yakın patent başvurusu yaptığını, bin 100'ün üzerinde patente tescil aldığını belirten Özlü, Ar-Ge Reform Paketiyle hem daha fazla hem de daha nitelikli merkezler oluşturulmasını hedeflediklerini aktardı.

Toplantı sonrası bakanlar Zeybekci ve Özlü'ye OSB kampüsünde bulunan 75. Yıl Endüstri Meslek Lisesi öğrencilerinin dokuduğu Şehit Ömer Halisdemir portresi ve Yatağan kılıcı hediye edildi.

 

 

Denizli Gazetesi uygulamamızı ücretsiz indirip; gelişmelerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir