BAKAN ZEYBEKCİ İZLANDA’DA

BAKAN ZEYBEKCİ İZLANDA’DA

Denizli’de oyunu kullanan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, dinlenmeden önce Ankara ardından da İzlanda’nın yolunu tuttu ve İzlanda’da EFTA ülkeleri ile yapılacak konferansa katılarak STA’ları yeniledi. Türkiye ile İsviçre arasında tarım ürünlerine yönelik yeni bir anlaşma da imzalayan Bakan Zeybekci, imzalanan yeni anlaşmalarda başta teknoloji olmak üzere daha geniş iş birlikleri sağlanacağını ifade etti.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye ile Avrupa Serbest Ticaret Birliği (EFTA) ülkeleri arasında 1991 yılında imzalanan ve günümüz koşullarına uyarlanarak yenilenen Serbest Ticaret Anlaşması’nı (STA) imzalamak üzere, İzlanda’da düzenlenen EFTA Ticaret Bakanları Konferansı’na katıldı. Bu kapsamda, yeni anlaşmaya ek olarak Türkiye ile İsviçre arasında temel tarım ürünlerine yönelik ikili anlaşmaya imza atıldı. Yeniakit Gazetesi’nin haberine göre; Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) kurulmadan önce imzalanan ve genel itibarıyla gümrük vergilerinin kaldırılması odaklı mevcut anlaşma yerine hazırlanan yeni STA ile mal ticareti, menşe kurallarıyla genel ve kurumsal hususlara ilişkin hükümlerin güncellendiğini bildirdi.
Revize STA ile ticari korunma araçlarında, DTÖ hükümlerinin ötesinde iş birliği ve danışma mekanizmalarının kurulduğunu, gümrük iş ve işlemlerinin basitleştirilmesini sağlayan “ticaretinkolaylaştırılması” hükümleriyle “e-ticaret” konularının anlaşmanın bir parçası haline getirildiğini ifade eden Zeybekci, “İkili Anlaşmazlıkların Halli Mekanizması”nın da oluşturulduğunu söyledi. Zeybekci, mekanizmanın, STA’nın uygulanması ve yorumlanmasında meydana gelen tüm anlaşmazlıklarda devreye sokulacağını kaydetti. İmza töreninin ardından sosyal medya hesabından açıklama yapan Bakan Zeybekci, şunları söyledi: “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan iderliğinde kazandığımız 24Haziran zaferimizin ardından ekonomik ve ticari ilişkilerimize yeni bir ivme kazandırmak için İzlanda’dayız. Güne, Dışişleri Bakanı Guðlaugur Þór Þórðarsonı ile bir araya gelerek başladık, değerlendirmelerde bulunduk. Türkiye ile EFTA ülkeleri arasındaki Serbest Ticaret Anlaşmasını modernize ederek ve kapsamını genişleterek güncelledik. Gümrük Birliğinin güncellenmesi sürecinde örnek teşkil etmesini istediğimiz bu STA ile dış ticaretimizde yepyeni bir ivme yakalayacağız. Hayırlı uğurlu olsun.”

KOTALAR KALDIRILDI
EFTA ülkelerine gerçekleştirilecek ikili ve transit karayolu taşımacılığında kotaların da revize STA ile kaldırıldığını bildiren Bakan Zeybekci, böylece taşımacıların ayrımcı ücretlendirmeye tabi tutulmalarının önüne geçildiğini belirtti. Bakan Zeybekci, anlaşma kapsamında İsviçre ile özel sağlık, yaşlı bakım ve sıhhat hizmetlerinde hasta hareketliliğinin güvence altına alındığını dile getirerek, şunları kaydetti: “Türkiye, hizmet ticaretine ilişkin kural ve taahhütlerin kapsama dahil edilmesiyle hizmet sunucuları ve yatırımcıları için daha öngörülebilir bir ticaret ortamı elde etmiş oldu.”

YEŞİM AYDEMİR
 

 

Denizli Gazetesi uygulamamızı ücretsiz indirip; gelişmelerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir