Bakan Soylu deprem bölgesinde

Bakan Soylu deprem bölgesinde

Merkez üssü Denizli'nin Bozkurt İlçesi olan 6 büyüklüğündeki depremin ardından bölgeye gelen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu; "Vatandaşlarımızın tedbirli olmalarını ve evlere yarına kadar giriş yapmamalarını öneriyoruz. Tüm evlerde vatandaşlarımız talep etseler de etmeseler de hasar tespit çalışmaları yapılacak. Tüm kurumlarımız ve birimlerimiz çalışmalarını sürdürecek" dedi.

Denizli’nin Bozkurt İlçesi 6 büyüklüğünde depremle sarsıldı. Depremin ardından ilçede kriz masası oluşturuldu. AFAD, UMKE ve itfaiye ekipleri hasar tespit çalışmalarını sürdürürken İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da deprem bölgesine geldi. İlk olarak depremden etkilenen Çardak İlçesi’ne geçen Bakan Soylu, burada incelemeler yaptı ve yetkililerden bilgi aldı. Bakan Soylu daha sonra depremin merkezüssü olan Bozkurt İlçesi’ne geçti. Bozkurt Hükümet Konağı’nda oluşturulan kriz masasını ziyaret eden Bakan Soylu’ya, Denizli Valisi Hasan Karahan, Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, Bozkurt Belediye Başkanı Birsen Çelik, AK Parti Denizli Milletvekilleri Şahin Tin ve Nilgün Ök, AK Parti Denizli İl Başkanı Necip Filiz de eşlik etti.

Burada da yetkililerden ilçedeki hasarlar hakkında bilgi alan Bakan Soylu bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Sözlerine geçmiş olsun dilekleriyle başlayan Soylu; “6 büyüklüğünde önemli bir deprem. Hem can kaybımız hem de hasarın bu ölçekte bir depremde fazla olmamasını şükretmemiz gereken bir sonuç olarak değerlendiriyoruz. Acıpayam’da yaşanan depremde hasarımız daha fazlaydı. Tüm birimlerimiz harekete geçti. Enerji bakanlığımız kısa bir süre için elektriği kesti ve tespitlerin ardından elektrik geri verildi. Vatandaşlarımız tarafından talep edilen çadırların yüzde 80’i kuruldu, kurulmaya da devam ediliyor. Bazı kerpiç evlerde ciddi hasarlar söz konusu. 330’a yakın evde hasar tespit çalışması yapıldı. 52 evde ağır hasar görüldü. Çardak’ta 60 evde hasar tespit çalışmaları yapıldı ve 7 tanesinde ağır hasar tespit edildi. Buradaki vatandaşlarımız talep etseler de etmeselerde bütün evlerimizde hasar tespit çalışmaları yapılacak” dedi.

“VATANDAŞLARIMIZ EVLERE GİRİŞ YAPMASIN”

Depremin ardından toplamda 81 kişinin hastanelere başvurduğunu ve 78 kişinin evlerine dönüş yaptığını belirten Bakan Soylu sözlerine şöyle devam etti: “Tüm birimlerimiz, kurumlarımız buradalar. Tüm hasarlar tespit edilecektir ve gereken yapılacaktır. Biraz sabırlı olmak lazım. Şu ana kadar 83 civarında artçı deprem meydana geldi. En büyüğü 4 şiddetindeydi. Vatandaşlarımızın tedbirli olmalarını ve evlere bugün giriş yapmamalarını öneriyoruz.Yarın genel hasar durumlarına bakıldıktan sonra evlere giriş noktasında çağrılar yapılacaktır.”

“ÇARDAK’TA ETKİLENİLEBİLİR DERECEDE BİR HASAR YOK”

Çardak’ta da inceleme yapan Bakan Soylu ilçede ciddi derecede bir hasar görülmediğini belirterek; “Çardak Havaalanı’nda kulede hafif bir çatlak var. Onun dışında ilçemizde etkilenilebilir bir hasar yok. O konuda da arkadaşlarımız önlemlerini alıyorlar. Gerekeni yapacağız” diye konuştu. Bakan Soylu açıklamanın ardından Bozkurt İlçesi’nde kurulan çadır kenti ziyaret etti. Vatandaşlarla da sohbet eden Soylu geçmiş olsun dileklerini de iletti.

Denizli Gazetesi uygulamamızı ücretsiz indirip; gelişmelerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir