BAKAN ÖZLÜ VE ZEYBEKCİ DENİZLİLİ STK’LARLA BULUŞTU, İKİ BAKANDAN ÖNEMLİ MESAJLAR VARDI

BAKAN ÖZLÜ VE ZEYBEKCİ DENİZLİLİ STK’LARLA BULUŞTU, İKİ BAKANDAN ÖNEMLİ MESAJLAR VARDI

BAKAN ZEYBEKCİ; “DÜNYANIN

EKONOMİ POLİTİĞİ DEĞİŞİYOR”

Ar-Ge tanıtım toplantısı ile bir dizi açılış ve ziyaretler gerçekleştirmek amacıyla Denizli’ye gelen Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü Denizlili sivil toplum kuruluşları (STK) temsilcileriyle bir istişare toplantısı gerçekleştirdi. Bakan Zeybekci, “Tüm dünyada çok ilginç günler yaşanıyor. Tüm hesapların bozulduğu, tüm söylemlerin değiştiği çok önemli günler yaşıyoruz. Adeta dünyanın ekonomi-politiği değişiyor” dedi.

Ar-Ge tanıtım toplantısı ve bir dizi ziyaret ve açılışlar gerçekleştirmek amacıyla Denizli’ye gelen Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Ar-Ge tanıtım toplantısının ardından Denizli Valiliği, Büyükşehir Belediyesi ve AK Parti Denizli İl Başkanlığına ziyarette bulundu. Bakanlar Denizli programında son olarak Anemon Otel’de işadamları ve STK başkanları ile bir istişare toplantısına katıldı. Ev sahibi olarak konuşan ve Türkiye ile tüm dünyanın önemli bir zamandan geçtiğini belirten Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, “Dünyadaki tüm ekonomik organizasyonlara bakacak olursak, ne bileyim FED’e bakacak olursak, Avrupa Merkez Bankası’na bakacak olursak, Dünya Bankasına, IMF’ye, bölgesel ekonomik organizasyonlara bakacak olursak, zaten bunları görüyorsunuz. Çok ilginç günler yaşanıyor. Tüm hesapların bozulduğu, tüm söylemlerin değiştiği çok önemli günler yaşıyoruz. Dünya haritaları yeniden çiziliyor, bu dünya haritalarını yeniden çizenlerin tek bir amacı ve gayesi var, o da kendi menfaatleri, kendi insanlarının menfaatlerini sürdürülebilir bir şekilde hem arttırmak, hem de garanti altına almak. Kendi menfaatleri dışında hiçbir menfaati düşünmediklerini zaten açık açık da söylüyorlar. Demokrasi, insan hakları, özgürlükler, hukukun üstünlüğü hepsi laf, sadece ve sadece kendi ülkelerinin menfaatlerini sürdürülebilir bir şekilde enerji, hammadde, pazar, ekonomik, refah menfaatlerinin sağlanması ve bunun devam ettirilmesi” diye konuştu.

“PATENT, MARKA VE TASARIMLARLA İLGİLİ SÜREÇLERİ İYİLEŞTİRECEĞİZ”

Türkiye ihracatının yüzde 95’ini sanayi ürünleri oluşturduğunu belirten Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, “Ar-Ge, tasarım, markalaşma ve kalite yoluyla, bu ürünleri daha nitelikli ürünler haline getirmeliyiz. Hedefimiz, özel sektörün daha nitelikli üretim yapmasını sağlayacak mekanizmaları kurmak ve bunları sürekli geliştirmektir. Bu yıl, Ar-Ge Reform Paketi’ni hayata geçirerek tüm ekosistemi ilgilendiren çok kapsamlı iyileştirmeler yaptık. Denizli’deki sanayicilerimizden Ar-Ge ve tasarım merkezleri kurma yönünde söz aldık. Bir başka önemli çalışmamız, Sınai Mülkiyet Kanunu’dur. Bu kanun tasarısını, zannediyorum önümüzdeki hafta TBMM Genel Kurulu’nda yasalaştıracağız. Böylece patent, marka ve tasarımlarla ilgili süreçleri iyileştireceğiz” şeklinde konuştu.

“PARSEL MALİYETLERİNE BELİRLİ KRİTERLERE GÖRE ÜST SINIR GETİRECEĞİZ”

Teknolojiyi ilgilendiren önemli reformlara imza atacaklarını belirten Özlü, “Başvurular daha kolay hale gelecek, tescil süresi kısalacak ve tescil sonrasında da en etkin koruma sağlanacak. Ar-Ge reform Paketi’nde işin teknoloji ayağını ilgilendiren kapsamlı reformları hayata geçireceğiz. Hazırlıklarını sürdürdüğümüz ‘Üretim Reform Paketi’yle de üretim tarafına yönelik ciddi adımlar atacağız. Bu paketle, OSB’lerde daha fazla parsel üretmek ve bu parsellerin maliyetini düşürmek için önemli adımlar atacağız. Parsel maliyetlerine belirli kriterlere göre üst sınır getireceğiz” ifadelerini kullandı.

“ALTERNATİF FİNANSMAN MODELLERİ ÜRETECEĞİZ”

OSB’lerde üretim yapan firmaların üzerindeki emlak vergisi, yapı denetimi gibi yükleri daha makul seviyelere çekeceklerinin müjdesini veren Bekan Özlü, “Atıl durumda kalan parselleri, bedeli ödenerek geri almayı, sonrasında da orta yüksek ve yüksek teknolojili yatırımlara tahsis etmeyi de planlıyoruz. Şehir dışındaki uygun alanlara taşınmak isteyen sanayi sitelerine; taşınma, kamulaştırma ve yönetim binaları için kredi desteği sağlamayı düşünüyoruz. Kuracağımız Gayrimenkul Yatırım şirketiyle, arsa ve bina maliyetleri için alternatif finansman modelleri üreteceğiz. Böylece sanayicilerimizin parasını arsaya veya binaya bağlamaksızın, doğrudan üretime aktarmasını sağlayacağız. Bu eşiği atlatırsak, siyasi ve ekonomik bir güç olarak dünya sahnesindeki yerimizi yeniden alacağız. AB kriterlerine göre borçluluk oranı yüzde 60’ın altında olmalı. Ancak AB’de bu kriteri sağlayan ülke yok” ifadelerini kullandı.

“SİSTEM KARMAŞASININ SONA ERMESİ, EKONOMİYE BİR DOPİNG ETKİSİ YAPACAKTIR”

Son olarak Başkanlık sistemi hakkında konuşan Bakan Özlü, “Sistem karmaşasının sona ermesi, özellikle ekonomiye bir doping etkisi yapacaktır. Çok daha net, açık, yalın bir sistem, yatırımların hızla artmasını sağlayacaktır. STK’larımızın, iş dünyamızın ve sanayicilerimizin bu sürece sahip çıkacağını biliyorum. Yeni anayasa sürecini en fazla destekleyenlerin sizler olacağınızı düşünüyorum” diye belirtti.

Denizli Gazetesi uygulamamızı ücretsiz indirip; gelişmelerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir