AYGÖREN VE MARIM YENİ ANAYASAYI DEĞERLENDİRDİ

AYGÖREN VE MARIM YENİ ANAYASAYI DEĞERLENDİRDİ

DRT Denizli ekranlarında yayınlanan ‘Güne Bakış’ programına konuk olan Denizli Eski Belediye Başkanı Ali Aygören ve Ali Marım, programda yeni anayasa ve referandum sürecine dair değerlendirmelerde bulundu.

Denizli Eski Belediye Başkanı Ali Aygören ve Ali Marım, DRT Denizli ekranlarında yayınlanan ve Ümit Yakuphan tarafından hazırlanıp sunulan ‘Güne Bakış’ programına konuk oldu. Aygören ve Marım, programda yeni anayasa ve referandum sürecine dair değerlendirmelerde bulundu.

“VATANDAŞIN KAFASI KARIŞIK”

“18 madde içerisinde en büyük problemin, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ndeki yetkinin diktatörlük veya tek adamlık üzerine kurulmasına ilişkin olduğunu görüyorum” diyen Aygören, sözlerine şöyle devam etti: “Nereye gidersek gidelim önümüze bu konu geliyor. Mutlaka tek adamdır. Ama arkasında milletin olduğu bir tek adamlık olarak görüyorum. 1. maddeden 18. maddeye kadar Cumhurbaşkanı’nın tek adamlık yetkisinin olduğunu görüyoruz. Bunu inkar etmek de mümkün değil.”

“AK PARTİ İKTİDARI DÖNEMİNDE HERHANGİ BİR İSTİKRARSIZLIK YOKTUR”

Esas konunun istikrar meselesinin gündeme gelmesi olduğunu belirten Aygören, şunları aktardı: “Tek partili olan dönemlerde istikrarsızlık yok. Koalisyon dönemleri bu ülkeyi hiçbir zaman daha iyiye götürmemiş, her zaman sıkıntılar çekmişizdir. Önemli olan bu sistem geldiğinde kurumsal istikrarın kurulmasıdır. Yeni modelde güvenoyu olmayacak. Yeni modelde koalisyon olmayacak. Yeni modelde koalisyon yerine; cumhurbaşkanının getirdiği, seçilen milletvekillerinden değil de dışarıdan atanan Bakanlar Kurulu’yla hükümet kurulacak. 15 gün içerisinde de hükümetin kurulabileceği aşikar. Zamandan tasarruf var. Kavga yok. Uzlaşma var.”

“ANAYASALAR TOPLUMSAL MUTABAKAT METNİDİR”

Referandumun siyasi bir seçim olmadığının altını çizen Marım; “Bu hepimizi ilgilendiren bir referandum. Herkesin çok dikkatli olması gerekiyor. Bu anayasayla birlikte; 600 milletvekilinin hiç aklı, hiç becerisi yok, her yetkisini tek kişiye veriyor!  Seçilen milletvekilleri bundan sonra bakan da olamaz. Böyle bir becerisi de yok’ Bakanları da dışarıdan seçecek. Meclis’in hiçbir görevi kalmıyor. Parlamenter Demokratik Sistem’de bir denetim vardır. Halkın oylarıyla giden milletvekilleri yasa yapar, bu yasalarla bütçe yapar. Vatandaşların rızkından toplanan vergiyle adaletli bir şekilde Türkiye’ye yatırım yapar” dedi.

“TEK KİŞİNİN VERECEĞİ SAĞLIKSIZ KARARLAR ÜLKEYİ UÇURUMA SÜRÜKLER”

“15 yıldır ülkeyi AK Parti idare ediyor. 15 yıldır bir erken seçim olgusu da gelmedi. 15 yıldır 5 yıldan 5 yıla seçimler yapılıyor. İstikrarsızlıkla bir ilgisi yok” diyen Marım, sözlerinin devamında ‘tek adamlık’ olgusuna değindi. Marım şunları söyledi: “Yeni sistemde tek kişiye yetki veriyoruz. Tek kişinin geleceğinin nasıl bir mantıkta olacağını bilmiyoruz. Tek kişi bütçeyi yapabilir, Meclis’i fes edebilir, istediği yerde yeni bir il yapabilir, yeni bir ilçeyi kendi başına tayin edebilir. Bütün bürokrasileri 1 gecede tayin edebilir. Bütün yekiler tek kişiye teslim edildiğinde, o kişide sağlıksız kararlar aldığında Türkiye’nin geleceği nokta çok kötü olur. Bu yasalar tek tek irdelendiği zaman Türkiye ve vatandaşlar açısından getirecekleri bizi uçuruma götürebilir.”

Denizli Gazetesi uygulamamızı ücretsiz indirip; gelişmelerden anlık olarak haberdar olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir